21 października 2013

Gorczyca biała najlepszy lek na niestrawność

Przy niestrawnościach gorczyca biała jest sprawdzonym przez moją rodzinę, najskuteczniejszym lekiem. Stosuję ją od ponad 20 lat. Dowiedziałam się o jej dobroczynnych właściwościach przez przypadek. Jednak, żeby zastosować takie leczenie, sprawdziłam w fachowej lekturze i poniżej przytaczam treść tej książki "Rośliny Lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" autor: Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski. 
Polecam więc, bo gorczyca pomogła mi z wiele razy. Ja stosowałam tylko odwar gorczycowy i bardzo mi pomagał przy niestrawnościach i biegunkach, mimo tego, że pisze o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Ale czytając całość doszłam do wniosku, że jeśli jest to lek śluzowy i pomagający przy niestrawnościach - to pomaga usunąć z organizmu zalegające niestrawione resztki pokarmu - które powodują biegunkę i ból brzucha.

Nie zmieniałam treści w podanych poniżej informacjach.

ZASTOSOWANIE 

  • Wodny wyciąg z nasion gorczycy białej stosuje się w nieżycie żołądka i jelit, nadkwasocie, a pomocniczo w chorobie wrzodowej.
  • Całe nasiona podaje się w zaparciach atonicznych i otyłości
  • Rozdrobnione i wodny wyciąg z nich w niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego, braku łaknienia, niestrawności, wzdęciach, nieregularnych wypróżnieniach, a nawet w zaparciach
  • Całe nasiona stosuje się zewnętrznie w bólach reumatycznych, przykładając na chore miejsca poduszeczki płócienne wypełnione nasionami.

PRZEPISY:

Odwar gorczycowy: 1 łyżkę nasion całych zalać 1 szklanką wody letniej i ogrzewając powoli, gotować 5 minut. Pić razem z nasionami 1/4 - 1/3 szklanki po jedzeniu jako lek śluzowy w nieżycie i zaparciu.

Macerat gorczycowy: 1 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wody letniej i pozostawić na noc do spęcznienia. Rano ogrzać i przecedzić. Pić 1/4 - 1/2 szklanki rano i wieczorem przed jedzeniem jako lek śluzowy i pobudzający wydzielanie soku żołądkowego oraz perystaltykę jelit

Zawiesina gorczycowa: wsypać 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion do 1/2 szklanki wody letniej. Wypić wieczorem po jedzeniu w zaparciach towarzyszących otyłości.

Całe nasiona - zewnętrznie w bólach reumatycznych: 
  • umieszczanie w woreczkach płóciennych i przykładanie na chore miejsce,
  • stosowanie nasion bezpośrednio na skórę poprzez zanurzenie stóp, dłoni w naczyniu wypełnionym suchymi nasionami gorczycy białej,
  • rozsypywanie suchych nasion na prześcieradle i położenie się na nich przy bólach kręgosłupa - stosuje się po 10 min. zwiększając czas do 30 min. w ciągu 7 - 10 dni. Zapas gorczycowy trzeba odnawiać co 3 lata.


SUROWIEC DO CELÓW LECZNICZYCH

Do celów leczniczych gorczycy białej wykorzystuje się dojrzałe nasiona, pochodzące z upraw rolnych, albo działkowych.
Gorczyca biała jest rośliną oleistą, służy m.in. do wyrobu musztardy francuskiej oraz jako dodatek do niektórych marynat.

PODSTAWOWE ZWIĄZKI CZYNNE:

Nasiona gorczycy białej zawierają 15-18 % śluzu w skórce, wewnątrz 22-35 % oleju tłustego i do 2,5 % glikozydu izosiarkocyjanowego synalbiny, ponadto związki białkowe, aminy i sole mineralne.

DZIAŁANIE:

  • Nasiona gorczycy białej nie rozdrobnione oraz wodne wyciągi  są typowym lekiem śluzowym.
  • Podane doustnie tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka, zmniejszają stan zapalny i chronią przed podrażnieniem, łagodzą ból żołądka i uczucie pieczenia.
  • Nasiona całe, przyjęte w odpowiedniej dawce, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, spulchniają masy kałowe w jelicie grubym i powodują łagodne przeczyszczenie.
  • Nasiona rozdrobnione pobudzają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają trawienie
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:

Nasiona gorczycy białej, stosowane w zalecanych powyżej dawkach, nie wywołują objawów szkodliwych.

ŻYCZĘ ZDROWIA!

8 komentarzy:

  1. GORCZYCA JEST WSPANIAŁA.JA OSOBISCIE ŁYKAM RANO JAKIES 20 ZIARENEK I POPIJAM.DAJE ENERGII NA CAŁY DZIEŃ.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz dowiedziałam się o gorczycy od koleżanki, która podawała swojemu małemu dziecku przy problemach żołądkowych - właśnie w taki sposób jak piszesz - podawała suchą na łyżeczce i coś do popicia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Warto mimo wszystko wspomnieć, że domowe metody sprawdzą się wyłącznie, gdy schorzenie wywołujące ból brzucha będzie przebiegać łagodnie. Ja, zawsze staram się dowiedzieć co mi dolega. Natrafiłem ostatnio na bardzo ciekawy artykuł o helicobacter pylori. Objawy, które występują przy zakażeniu tą bakterią to m.in. ból brzucha (można o tym przeczytać tutaj: https://biogaia.pl/zastosowanie/dorosli/helicobacter-pylori/).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, to nie jest lek na wszystkie przypadłości. Ja stosuję sporadycznie, a przytaczam jedynie fragmenty zaleceń wybitnego naukowca.

      Usuń
  5. W leczeniu zgagi i niestrawności swoje zastosowanie znalazł również węglan wapnia, ponieważ posiada zobojętniające. Poza tym działa również na inne części naszego organizmu i spotkać go można w wielu lekach, jak i oczywiście w naszym organizmie, bo jest to podstawowy składnik mineralny naszego organizmu. Jeśli jesteś ciekawa, to przeczytaj o nim na stronie https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/weglan-wapnia/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...