21 października 2013

Gorczyca biała najlepszy lek na niestrawność

Przy niestrawnościach gorczyca biała jest sprawdzonym przez moją rodzinę, najskuteczniejszym lekiem. Stosuję ją od ponad 20 lat. Dowiedziałam się o jej dobroczynnych właściwościach przez przypadek. Jednak, żeby zastosować takie leczenie, sprawdziłam w fachowej lekturze i poniżej przytaczam treść tej książki "Rośliny Lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" autor: Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski. 
Polecam więc, bo gorczyca pomogła mi z wiele razy. Ja stosowałam tylko odwar gorczycowy i bardzo mi pomagał przy niestrawnościach i biegunkach, mimo tego, że pisze o działaniu łagodnie przeczyszczającym. Ale czytając całość doszłam do wniosku, że jeśli jest to lek śluzowy i pomagający przy niestrawnościach - to pomaga usunąć z organizmu zalegające niestrawione resztki pokarmu - które powodują biegunkę i ból brzucha.

Nie zmieniałam treści w podanych poniżej informacjach.

ZASTOSOWANIE 

 • Wodny wyciąg z nasion gorczycy białej stosuje się w nieżycie żołądka i jelit, nadkwasocie, a pomocniczo w chorobie wrzodowej.
 • Całe nasiona podaje się w zaparciach atonicznych i otyłości
 • Rozdrobnione i wodny wyciąg z nich w niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego, braku łaknienia, niestrawności, wzdęciach, nieregularnych wypróżnieniach, a nawet w zaparciach
 • Całe nasiona stosuje się zewnętrznie w bólach reumatycznych, przykładając na chore miejsca poduszeczki płócienne wypełnione nasionami.

PRZEPISY:

Odwar gorczycowy: 1 łyżkę nasion całych zalać 1 szklanką wody letniej i ogrzewając powoli, gotować 5 minut. Pić razem z nasionami 1/4 - 1/3 szklanki po jedzeniu jako lek śluzowy w nieżycie i zaparciu.

Macerat gorczycowy: 1 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wody letniej i pozostawić na noc do spęcznienia. Rano ogrzać i przecedzić. Pić 1/4 - 1/2 szklanki rano i wieczorem przed jedzeniem jako lek śluzowy i pobudzający wydzielanie soku żołądkowego oraz perystaltykę jelit

Zawiesina gorczycowa: wsypać 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion do 1/2 szklanki wody letniej. Wypić wieczorem po jedzeniu w zaparciach towarzyszących otyłości.

Całe nasiona - zewnętrznie w bólach reumatycznych: 
 • umieszczanie w woreczkach płóciennych i przykładanie na chore miejsce,
 • stosowanie nasion bezpośrednio na skórę poprzez zanurzenie stóp, dłoni w naczyniu wypełnionym suchymi nasionami gorczycy białej,
 • rozsypywanie suchych nasion na prześcieradle i położenie się na nich przy bólach kręgosłupa - stosuje się po 10 min. zwiększając czas do 30 min. w ciągu 7 - 10 dni. Zapas gorczycowy trzeba odnawiać co 3 lata.


SUROWIEC DO CELÓW LECZNICZYCH

Do celów leczniczych gorczycy białej wykorzystuje się dojrzałe nasiona, pochodzące z upraw rolnych, albo działkowych.
Gorczyca biała jest rośliną oleistą, służy m.in. do wyrobu musztardy francuskiej oraz jako dodatek do niektórych marynat.

PODSTAWOWE ZWIĄZKI CZYNNE:

Nasiona gorczycy białej zawierają 15-18 % śluzu w skórce, wewnątrz 22-35 % oleju tłustego i do 2,5 % glikozydu izosiarkocyjanowego synalbiny, ponadto związki białkowe, aminy i sole mineralne.

DZIAŁANIE:

 • Nasiona gorczycy białej nie rozdrobnione oraz wodne wyciągi  są typowym lekiem śluzowym.
 • Podane doustnie tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka, zmniejszają stan zapalny i chronią przed podrażnieniem, łagodzą ból żołądka i uczucie pieczenia.
 • Nasiona całe, przyjęte w odpowiedniej dawce, pęcznieją w przewodzie pokarmowym, spulchniają masy kałowe w jelicie grubym i powodują łagodne przeczyszczenie.
 • Nasiona rozdrobnione pobudzają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają trawienie
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:

Nasiona gorczycy białej, stosowane w zalecanych powyżej dawkach, nie wywołują objawów szkodliwych.

ŻYCZĘ ZDROWIA!

2 komentarze:

 1. GORCZYCA JEST WSPANIAŁA.JA OSOBISCIE ŁYKAM RANO JAKIES 20 ZIARENEK I POPIJAM.DAJE ENERGII NA CAŁY DZIEŃ.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz dowiedziałam się o gorczycy od koleżanki, która podawała swojemu małemu dziecku przy problemach żołądkowych - właśnie w taki sposób jak piszesz - podawała suchą na łyżeczce i coś do popicia.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...