10 października 2013

Kiszona kapusta

Kiszenie kapusty w domu jest bardzo łatwe. Nie musimy kisić całej beczki, można ukisić jedną główkę. Żeby ukisić kapustę - wystarczy ją poszatkować, posolić i poczekać, aż ukiśnie. Później przechowywać w chłodzie. Są specjalne kamienne naczynia, gdzie w miejscu styku naczynia i przykrywki jest taki rant, gdzie wlewa się wodę - co powoduje, że nie przedostają się na zewnątrz żadne zapachy. Używam takiego naczynia również do kiszenia ogórków. Żywieniowcy polecają kiszoną kapustę ze względu na jej walory zdrowotne, a kapusta kiszona do handlu zawiera nie tylko takie składniki, jakie my dodamy. Jeśli już ktoś kupuje niech zwróci uwagę na to, czy kapusta jest kiszona, czy kwaszona. Ja do niedawna nie wiedziałam, czym różnią się takie kapusty. Do handlu kapusta jest zakwaszana np. octem - nie jest poddawana procesowi fermentacji - dlatego nazywa się kwaszona. Taka kapusta pozbawiona jest dobroczynnych bakterii, które wytwarzają się podczas kiszenia kapusty tradycyjną metodą. 


SKŁADNIKI:

5 kg kapusty
300 g marchwi
5 g kminku (2 -3 łyżeczki)
70 g soli - najlepiej niejodowanej do przetworów


PRZYGOTOWANIE:

Przygotować naczynie do kiszenia - wyparzyć wrzątkiem.
Kapustę obrać z zewnętrznych liści jeśli są brzydkie, zważyć i umyć.
Zważyć marchew, sól, kminek.

WYKONANIE:


  • Kapustę kroić na ćwiartki lub połówki - szatkować.*
  • Wrzucać kapustę do naczynia, świeżo skrobać i ścierać na tarce marchew dodawać sól, kminek.Wymieszać wszystko, mocno pozgniatać, ubić można np. drewnianym tłuczkiem. Kapusta powinna trochę puścić sok. 
  • Nie układać kapusty po brzegi - soki które puszcza gazują i dużo podnoszą poziom kiszonki.
  • Kisić 3-4 tygodnie w temp. pokojowej.

Ważne! Kapusta w czasie kiszenia, musi być co drugi dzień odgazowywana. Czyli albo przebijać ją do dna (wkładać np. kija do dna w kilku miejscach), albo przemieszać ją (jak jest jej dużo - część przełożyć do innego naczynia, wymieszać do dna pozostałą i dodać z powrotem tą wyjętą).

Ukiszoną kapustę przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Żeby długo była dobra, również po ukiszeniu trzeba ją przebijać.

*Jeśli kisimy dużo - wrzucać partiami do przygotowanego innego dużego naczynia. Każdą partię mocno wymieszać, zdusić, jeśli potrzeba można rozłożyć na kapuście folię i ugniatać nogami. lub nałożyć na nogi woreczki i wejść do naczynia i ugniatać.

SMACZNEGO!                                                                                                                                        

Tak wygląda już po trzech dniach:                                                                                                              Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...