1 marca 2016

Tort piętrowy DELFIN - wielosmakowy

Mój pierwszy piętrowy tort, wykończony lukrem plastycznym. W tym torcie chciałam uzyskać i stabilność i smak - każde piętro jest o innym smaku. Opracowałam go w ten sposób: dla większej stabilności dolny biszkopt zrobiłam cięższy, z dodatkiem mąki ziemniaczanej i pozwoliłam sobie na cięższe masy, pozostałe dwa biszkopty lżejsze i lżejsze masy. Ale do dolnego biszkoptu zastosowałam wsporniki - plastikowe rurki, które przycina się na dowolną długość i zapewniają stabilność. Dolna część tortu jest o smaku gruszkowo - czekoladowym; środkowy, z masą cytrynową z lemon curdu, a górny kokosowy z masą  budyniową na mleku kokosowym, z dodatkiem wiórków kokosowych.

SKŁADNIKI:

biszkopt, średnica 25 cm:
7 jaj
szczypta soli
kilka kropel soku z cytryny
1 i 1/2 szklanki mąki
1 szklanka drobnego cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej

biszkopt,  średnica 18 cm:
4 jaja
szczypta soli
kilka kropel soku z cytryny
1/2 szklanki drobnego cukru
1 szklanka mąki

biszkopt,  średnica 12 cm:
2 jaja
szczypta soli
kilka kropel soku z cytryny
1/3 szklanki drobnego cukru
1/2 szklanki mąki

mus gruszkowy:
500 ml gruszek z kompotu, albo wysmażonych
1/2 szklanki wody lub kompotu
3 łyżeczki żelatyny

krem czekoladowy:
1 szklanka mleka
1 łyżka cukru
1/2 budyniu czekoladowego
100 g gorzkiej czekolady
90 g masła

krem cytrynowy:
450 g (ok.2 szklanki) lemon curdu
170 g masła
130 g cukru pudru

krem kokosowy:
1 szklanka mleka kokosowego
1/2 budyniu śmietankowego na 1/2 litra mleka
50 g masła
50 g cukru pudru
3/4 szklanki wiórków kokosowych

masa maślana do obłożenia toru pod lukier:
225 g masła
600 g cukru pudru
1-2 łyżki gorącej wody

Lukier plastyczny: ok. 1 i 1/2 kg
robiłam z przepisu na moim blogu z 1 i 1/2 kg cukru pudru

dodatkowo:
1 wspornik dł 31,8 - z jednego wyszły mi cztery i zostało mi 7 cm
barwnik niebieski w żelu
słomka do picia
dwie długie wykałaczki

PLAN DZIAŁANIA:
 • Pierwszy dzień: zrobić lemon curd i upiec biszkopty.
 • Drugi dzień: przygotować kremy i  mus z gruszek. Przekroić biszkopty na blaty i każdy oddzielnie przełożyć kremami - zostawić do stężenia. Zrobić masę maślaną do obłożenia tortu. Obłożyć nią każde piętro tortu oddzielnie zostawić trochę masy do łączenia pięter. Zostawić torty do obsuszenia na kilka godzin, a najlepiej do następnego dnia.
 • Trzeci dzień: zrobić lukier plastyczny - z tego przepisu, albo użyć gotowy. Każde piętro oddzielnie obkładać lukrem. Po obłożeniu pierwszego piętra i drugiego - w pierwszy najpierw włożyć wsporniki, potem posmarować masą maślaną miejsce styku obu części - w celu sklejenia. W ten sposób skleić również między drugim i trzecim.
PRZYGOTOWANIE:
 • Upiec biszkopty. Wykonanie jednakowe: piekarnik nagrzany do temp. 180º C, tylko dno formy wyłożone papierem do pieczenia. Spienić białka, dodać sól i sok z cytryny - ubić prawie na sztywno, zacząć dodawać po trochu cukier - ubić na sztywno, aż cukier się rozpuści i masa będzie lśniąca. Na najwolniejszych obrotach miksera, albo mieszając delikatnie łopatką połączyć z żółtkami - dodając po jednym, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie połączyć z mąką, oraz w największym biszkopcie z mąką ziemniaczaną - stopniowo przesiewać przez sito, bezpośrednio na jajeczną masę - każdorazowo delikatnie mieszając łopatką (ostatnio robię to łopatką silikonową - jest niezastąpiona). Piec 50 - 60 minut - do suchego patyczka. Po wyjęciu nie oddzielając od obręczy odwrócić biszkopty do góry dnem na ruszt i tak zostawić do wystygnięcia.
 • Zrobić lemon curd - wg przepisu na mojej stronie - można go zrobić dużo wcześniej, pozostałe masy najlepiej przygotować przed samym przełożeniem blatów.
 • Na krem czekoladowy ugotować budyń: z 1 szklanki mleka, 1/2 budyniu czekoladowego z 1 łyżką cukru. Czekoladę posiekać, wrzucić od razu po zdjęciu z ognia budyniu - zamieszać do połączenia. Do powierzchni budyniu od razu przykleić folię spożywczą i zostawić do wystudzenia do temperatury pokojowej. 
 • Na krem kokosowy: ugotować budyń na mleku kokosowym bez cukru. Do powierzchni budyniu od razu przykleić folię spożywczą i zostawić do wystudzenia do temperatury pokojowej. 
PRZEŁOŻENIE BLATÓW: 

Pierwsze piętro - przełożenie:
 1. Mus gruszkowy: żelatynę zalać zimnym płynem, rozpuścić wstawiając do wrzątku. Gruszki  zmiksować blenderem, podgrzać, połączyć z żelatyną - przestudzić.
 2. Duży biszkopt przekroić na trzy blaty. Na pierwszy blat rozłożyć mus gruszkowy, przykryć drugim blatem - zostawić do stężenia.
 3. Krem czekoladowy: 90 g masła zmiksować na pianę, połączyć z budyniem czekoladowym - wyłożyć na drugi blat, przykryć trzecim blatem - zostawić do schłodzenia.
Drugie piętro- przełożenie:
 1. Krem cytrynowy: masło utrzeć na pianę, dodawać cukier puder - dobrze rozetrzeć, potem połączyć z lemon curd.
 2. Biszkopt podzielić na trzy blaty, przełożyć kremem i zostawić do schłodzenia.
Trzecie piętro - przełożenie:
 1. Krem kokosowy: masło utrzeć na pianę, dodać cukier puder - dobrze rozetrzeć, potem połączyć z budyniem kokosowym. Wymieszać z wiórkami kokosowymi.
 2. Biszkopt podzielić na 4 blaty, przełożyć kremem i zostawić do schłodzenia.
WYKOŃCZENIE:
 1. Masa maślana i obłożenie toru pod lukier: masło ubić na pianę, dodawać stopniowo cukier puder, masa będzie gęsta - dobrze rozetrzeć, pod koniec dodać 1 - 2 łyżki wody (jak najmniej, tylko w celu rozluźnienia masy). Obłożyć tą masą każde piętro tortu oddzielnie, wciskając ją we wszystkie zakamarki i wyrównując wszelkie nierówności. Zostawić w chłodzie.  Czym więcej użyjemy tej masy do obłożenia tortu, tym będzie bardziej sztywny i łatwiej będzie wygładzić lukier - ale ja staram się nie dawać za dużo, żeby tort był mniej "cukrowy".
 2. Zrobić lukier plastyczny wg tego przepisu na moim blogu - albo użyć gotowego. Niedużą część (na próbę koloru - żeby można było go rozjaśnić, jak będzie za ciemny) lukru wymieszać z barwnikiem (na czubek noża) - jeśli kolor jest za ciemny na jego bazie zrobić jaśniejsze odcienie.
 3. Pierwsze piętro - obłożenie: zwilżyć pędzlem moczonym w wodzie masę maślaną, dzięki temu lukier się przyklei. Obłożyć cały białym lukrem. Rozwałkować pasek z jaśniejszego niebieskiego lukru, na górę tego paska przyłożyć ciemniejszy i rozwałkować - następnie zmoczyć miejsca na białym lukrze, gdzie będzie przylegał - przyłożyć, tam gdzie nie przylega zmoczyć jeszcze i docisnąć. Zaznaczyć miejsce 4 wsporników - rozmieścić tak, żeby zostały przykryte drugim piętrem. Wbić 1 cały wspornik, zaznaczyć na nim wysokość pierwszego piętra tortu, wyjąć i dociąć cztery jednakowej wysokości - wcisnąć w tort.
 4. Drugie piętro - obłożenie: zwilżyć masę maślaną, obłożyć lukrem środkowy tort, posmarować masą maślaną dolny tort - miejsce, gdzie będzie się z nim stykał  - ułożyć. Zrobić dekoracje.
 5. Trzecie piętro - obłożenie -  zwilżyć masę maślaną, obłożyć lukrem trzeci tort, posmarować masą maślaną miejsce styku na dolnym torcie i umieścić go na górze, dodać dekoracje. Wbić słomkę, w którą umieści się delfina. Tort schłodzić.
 6. Ulepić z lukru plastycznego delfina - wetknąć w niego 1, czy dwie długie wykałaczki. Zostawić go w temperaturze pokojowej do podeschnięcia i umieścić na torcie przed wystawieniem.
SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...