6 października 2016

Tort czekoladowo - truskawkowy z konikiem z białej czekolady

Konik taki sam jak w innym torcie, ale inne smaki i obłożony ganache czekoladowym. Klasyczny biszkopt przełożony czekoladową pianką i kremem truskawkowym na bazie śmietany kremówki z dodatkiem świeżych truskawek. Dzięki temu tortowi odkryłam posezonowe truskawki - o tej porze roku unikałam ich - zakładając, że o tej porze roku są niesmaczne. Truskawki poziomkowe, które kupiłam do tego tortu były pachnące i wyjątkowo smaczne - a jak dodamy dobrej jakości produkty, to i wychodzi dobry tort.

SKŁADNIKI: średnica 28 cm
Biszkopt:
9 jaj - rozdzielić
szczypta soli
kilka kropli soku z cytryny lub octu winnego (białego)
1 1/2 szklanki cukru drobnego
1 szklanka mąki pszennej
1/2 szklanki mąki krupczatki
2 łyżki mąki kukurydzianej

Krem truskawkowy:
750 g truskawek
5 łyżeczek żelatyny
1 galaretka truskawkowa
350 ml śmietany kremówki 
250 g mascarpone
1 1/2łyżka cukru pudru

pianka czekoladowa:
4 łyżeczki żelatyny
40 ml wody
1/3 szklanki kakao - ciemne
90 g cukru
szczypta soli
1 szklanka mleka
2 żółtka
1 szklanka śmietanki kremówki

Poncz: tylko do lekkiego skropienia
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 łyżeczka cukru
2 łyżki spirytusu
50 ml przegotowanej ciepłej wody

Ganache do obłożenia tortu:
200 g gorzkiej czekolady
100 g mlecznej czekolady
150 g śmietany kremówki

Dekoracja:
ok. 250 g białej czekolady
ok.100 g białego lukru plastycznego
1 łyżka kakao
pisak czarny spożywczy - do oka
barwnik spożywczy żółty

PRZYGOTOWANIE:

Biszkopt:

Truskawki do kremu truskawkowego:
  • Ok. 1/3 truskawek pokroić na ćwiartki, pozostałe zmiksować blenderem - wyszło ok. 400 ml musu.
  • Do 150 ml musu wsypać żelatynę - zostawić do napęcznienia. 250 ml musu zagotować, zdjąć z ognia - wsypać do niego galaretkę, dodać mus z żelatyną, mieszać do rozpuszczenia żelatyny - wstawić do rondla z wrzątkiem, żeby łatwiej było rozpuścić. Wystudzić.
Masa do czekoladowej pianki: 
  • żelatynę zalać wodą - niech napęcznieje. 
  • Kakao rozetrzeć łyżką z cukrem i solą, dodawać po trochu zimnego mleka (ok. 1/4 szklanki) aż uzyskamy masę, dodać żółtka, wymieszać. 
  • Resztę mleka zagotować. Do kakao wlewać po trochu wrzące mleko, wymieszać - wlać przez sitko z powrotem do garnuszka i podgrzewać mieszając, aż masa zacznie tężeć na ściankach naczynie - nie gotować. Zdjąć z ognia, dodać napęczniałą żelatynę i mieszać, aż się rozpuści. Zostawić do przestygnięcia, co jakiś czas mieszając.
WYKONANIE:
  1. Biszkopt przekroić na trzy blaty. Jeden ułożyć na paterze.
  2. Poncz: wodę rozmieszać z cukrem, dodać wanilię i spirytus. Ja wlewam do buteleczki z podziurkowaną nakrętką - dobry sposób na równomierne skropienie.
  3. Krem truskawkowy: Mocno schłodzoną śmietanę i mascarpone umieścić w zimnym naczyniu - ubić na sztywno, pod koniec dodać cukier puder. Ubitą śmietanę dodawać stopniowo do wystudzonego musu połączyć łopatką pomagając sobie mikserem - delikatnie do uzyskania na jednolitej masy. 
  4. Przełożenie: połowę kremu truskawkowego od razu wykładać na przygotowany blat biszkoptowy*, posypać pokrojonymi truskawkami i przykryć pozostałym kremem. Przykryć od razu drugim blatem biszkoptowym. Najwygodniej jest spiąć obręczą do ciast. Schłodzić.
  5. Pianka czekoladowa:  Śmietanę ubić na sztywno - połączyć mikserem z przestygniętą masą z kakao. 
  6. Przełożenie c.d.: drugi blat biszkoptowy minimalnie skropić. Piankę czekoladową wykładać od razu po zrobieniu. Przykryć trzecim blatem, skropić. Jeśli tort jest w obręczy - przykryć go od góry, żeby nie uciekała z niego wilgoć.
  7. Ganache czekoladowy: czekoladę posiekać, włożyć do miski. Śmietankę mocno podgrzać, prawie do zagotowania - zalać nią od razu posiekaną czekoladę (nie wrzucać czekolady do zagrzanego garnka ze śmietanką). Odstawić na moment do rozpuszczenia. Zamieszać, można podgrzać chwilę nad parą wodną, nie dopuszczając do zbyt mocnego podgrzewania - tylko do rozpuszczenia czekolady. 
  8. Obłożenie tortu ganache: wygodnie jest górę wyrównać w obręczy, jak tort jest ok. 5 mm niższy od niej - wyrównać długim nożem. Zostawić do stężenia, potem zdjąć obręcz i obłożyć boki - sposób na idealnie równe boki przy torcie wiśniowym.
  9. Dekoracja: Koń z białej czekolady - sposób wykonania przy torcie miętowo - czekoladowym. Inne wykończenie grzywy, przy pomocy wyciskaczki do czosnku - j.n. na zdjęciach. Płot: lukier biały minimalnie zabarwiony żółtym barwnikiem w celu koloru białej czekolady. Kwiatki z lukru plastycznego z dodatkiem barwnika na kolor mocno żółty - wykrojone foremką i pocieniowane, podniesione w niektórych płatki.
* Biszkopt miałam świeżo upieczony i nie skrapiałam dolnego blatu.

SMACZNEGO!





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...