19 grudnia 2016

Najprostsza masa makowa


Najprostsza - z najmniejszej ilości składników, jakie spotykam w przepisach na masy makowe. Robi się ją łącząc mak z syropem przygotowanym z wody i cukru i tylko tyle. Można zrobić ją ze zmielonego maku, albo chcąc uprościć ten przepis mak zamiast zaparzać na kilka godzin, pogotować ok. 10 min. zalany mlekiem czy wodą - tak jak się robi w makowcu japońskim.
Dodawane są do mas masło, żółtka - nie ma takiej potrzeby go wzbogacać, bo sam w sobie  ma dużo wszelkiego dobrodziejstwa. Masa ta jest bardzo dobra do klusek z makiem, jak również do strucli, ciast kruchych i również może być podawany z łamańcami.

SKŁADNIKI:

500 g maku
500 g cukru
190 ml wody
ekstrakt/aromat migdałowy
2 - 3 łyżki miodu - opcjonalnie
orzechy, obrane migdały, rodzynki - opcjonalnie

WYKONANIE:
  • mak*: poprzedniego dnia sparzyć mak -  zalać wrzątkiem 2, 3 razy - i zostawić zalany do następnego dnia. Następnego dnia mak odsączyć na gęstym, albo wyłożonym ściereczką sicie. Przekręcić 2 razy przez sitko makowe, albo 3 razy przez sitko do mięsa.
  • Syrop: z wody i cukru ugotować  syrop do "nitki"** lub do temperatury ok. 108 ℃ - zdjąć z ognia, wrzucić od razu mak i wymieszać. Dodać bakalie, zapach, ew. miód. Wystudzić. 
* Można zamiast zaparzać poprzedniego dnia - zalać mlekiem, czy wodą, gotować ok. 10 min do napęcznienia, odsączyć na sicie i zemleć. Stosować proporcję  na 1 szklankę maku niemielonego (ok. 135 g) - 1 szklankę wody, czy mleka. Mak mielony ma inną objętość -  w szklance mieści się go więcej, trzeba dodać więcej wody/mleka (na 135 g maku, szklankę płynu).
**w trakcie gotowania syropu - nie mieszać, sprawdzać stan syropu termometrem do ok. 108 ℃, albo przy pomocy łyżki - nabierać syrop (nie mieszać) i wylewać z powrotem. Syrop powinien lać się nieprzerwaną strugą, a resztki syropu na końcu łyżki będą  zaczynały się ciągnąć.

SMACZNEGO!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...