2 kwietnia 2017

Babka różana

Babka różana - wykorzystanie foremki babkowej w kształcie róży. Dodanie czerwonego kisielu, wody różanej i różanego pudru niczym nie przypomina oryginalnego przepisu, zrobiona jest wg starego przepisu na babkę o nazwie: "Żołądek" - niebawem też będzie na blogu.  Różany puder zrobiony jest ze zmielonych z cukrem pudrem owoców liofilizowanych, z dodatkiem suszonych płatków róż - posypany na  polukrowaną wcześniej babkę - po wyschnięciu zamienił się w chrupiącą i dobrze trzymającą się skorupkę. Babka długo zachowuje świeżość.

SKŁADNIKI: forma 2,5 litra
250 g masła - miękkie
1 szklanka drobnego cukru
6 jaj - rozdzielić
6 łyżek (90 ml) oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mąki tortowej
1 szklanka mąki krupczatki
4 łyżki czerwonego kisielu*
1 łyżka wody różanej
1 łyżka spirytusu

lukier:
1/4 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki gorącej wody
1 łyżeczka wody różanej

puder różowy:
3 łyżki cukru pudru
2 łyżki suszonych płatków róż
7,5 g liofilizowanych czerwonych owoców - ja dałam truskawki

PRZYGOTOWANIE:

  • Formę na babkę natłuścić i obsypać przez sitko mąką, strzepnąć nadmiar. Foremkę silikonową też trzeba natłuścić, można to zrobić ręcznikiem papierowym nasączonym olejem i też obsypać mąką.
  • Piekarnik nagrzać do temperatury 160℃.

WYKONANIE:

  1. Oba rodzaje mąki, proszek do pieczenia i kisiel wymieszać - przesiać przez sitko.
  2. Masło utrzeć z cukrem, dodać ucierając kolejno: żółtka, olej, mąkę. Na koniec dodać ubite na pół - sztywno białka, wodę różaną i spirytus - wymieszać łopatką.
  3. Wylać ciasto do formy - najpierw część i postukać foremką, żeby ciasto wypełniło dokładnie zagłębienia, potem wylać resztę i też postukać. Foremkę silikonową postawić np. na dnie od tortownicy i postukać i z nim wstawić do pieczenia.
  4. Piec ok. 1 godziny zwiększając po 1/2 godzinie temperaturę do ok. 190℃ - przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem, czy się upiekła. 
  5. Po upieczeniu zostawić na 10 minut w formie i dopiero ostrożnie wyjąć. Wystudzić całkiem przed wykończeniem.
  6. Składniki na lukier rozetrzeć wałkiem kulką - powinien być rzadki, bardziej do nasączania niż lukrowania. Składniki na puder zmiksować w malakserze lub młynku np. do kawy.
  7. Wystudzoną babkę posmarować dokładnie przy pomocy pędzla - lukrem i od razu posypać przez sitko częścią pudru, dosypując w miarę wchłaniania przez lukier.

* lub barwnik i 4 łyżki mąki ziemniaczanej.
Różowy kolor można uzyskać dzięki dodaniu czerwonego kisielu, pod warunkiem, że nie jest on na naturalnych barwnikach, ew. dodanie niewielkiej ilości barwnika. Dzisiejsze kisiele są na naturalnych barwnikach i nie barwią tak jak kiedyś. Może to i dobrze, że unika się sztucznych barwników, ja też używam ich bardzo rzadko.

SMACZNEGO!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...