23 sierpnia 2015

Pasztet wegetariański z cukinią i soczewicą



Do nie dawna na takie przepisy nie zwracałam uwagi - nie sądziłam, że aż tak są tego warte. Dzięki temu, że zostałam poczęstowana takim pasztetem, który mnie zaskoczył swoim smakiem - zrobiłam i jestem zachwycona. Przy okazji wielkie podziękowania dla Ewy za przepis i poczęstunek. Trafił akurat w moją lukę żywieniową, bo nie mam ochoty w lecie na mięsną wędlinę i czegoś mi brakowało. Po za tym można wykorzystać go do innych dań,  jeśli okaże się, że pasztetu na kanapki dla nas za dużo. Już robiłam naleśniki, wykorzystując ten pasztet jako nadzienie. Na pewno dobry będzie jako farsz na pierogi, czy paszteciki. Przepis ten jak wiele innych można modyfikować - zmieniając nieco proporcje, dodając inne warzywa, czy przyprawy. Dla mnie w nim ważne jest dobre pikantne doprawienie, żeby miał smak przypominający pasztet, a nie tylko warzywną masę.

SKŁADNIKI: na 1 formę 10 x 29 cm
ważyłam, dla orientacji jaką wagę posiadały, bo różnice w wielkości warzyw są bardzo duże. Nie jest konieczne ścisłe trzymanie się wagi.

2 średnie cebule  (300 g)
2 duże ząbki czosnku
2 małe marchewki (150 g)
225 g pieczarek

100 g zielonej soczewicy
50 g czerwonej soczewicy
75 g czerwonej soczewicy i zielonej - do dodania bez gotowania
1 - 2 małe cukinie (425 g)
3 jaja
olej, masło do smażenia

przyprawy:
pieprz czarny mielony - dużo
papryka słodka mielona - sporo
papryka ostra płatki
pomidory suszone płatki, albo przyprawa z suszonymi pomidorami
oregano
imbir - w proszku, albo 1 cm, świeżego
curry - sporo
sól

SKŁADNIKI: na dwie formy 10 x 29 cm lub jedną dużą
3 cebule  (600 g)
3 duże ząbki czosnku
3 średnie marchewki (300 g)
450 g pieczarek

200 g zielonej soczewicy
100 g  czerwonej soczewicy 
150 g czerwonej i zielonej soczewicy - do dodania na sucho
3 małe cukinie (850 g)
6 jaj
olej, masło do smażenia, przyprawy j.w.

PRZYGOTOWANIE:
  • 150 g zielonej i czerwonej soczewicy (z jednej porcji) - opłukać, zalać zimną wodą i ugotować bez soli do miękkości. Jak już będzie miękka osolić i odsączyć nadmiar wody.
  • Umyć i obrać warzywa (cukinia młoda ze skórą). Cebulę, pieczarki pokroić w drobną kostkę, Marchew zetrzeć na grubej tartce, posiekać czosnek.
  • Smażyć na oleju z dodatkiem masła - najpierw cebulę do zeszklenia, potem dodawać kolejno marchew, czosnek, pieczarki. Po dodaniu pieczarek zwiększyć maksymalnie moc palnika, żeby dobrze odparowały. 
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 180º C. Formę wyłożyć papierem do pieczenia. 
  2. Ugotowaną soczewicę połowę smażonych warzyw - zmiksować blenderem (niezbyt dokładnie), dodać niezmiksowane warzywa, do tego zetrzeć na tartce cukinię, wsypać czerwoną, suchą soczewicę, wbić jaja, dodać przyprawy. Dobrze wyrobić masę, spróbować i ewentualnie przyprawić do smaku, żeby miała zdecydowany smak.
  3. Piec ok 1 godziny. Wierzch powinien być  przypieczony i sprężysty. Zostawić jeszcze na ok. 1/2 godziny w wyłączonym i zamkniętym piekarniku. Piekłam w dwóch formach, jedną wyjęłam od razu, a drugą zostawiłam w piekarniku. Ten pasztet, który został dłużej w piekarniku był bardziej zwarty i ładniej się kroił.
SMACZNEGO!



Źródło: pierwotny przepis pochodził ze  tej strony, trochę zmieniony.

19 sierpnia 2015

Tort Szwarcwaldzki

Tort czarny las - uważany za najważniejszy niemiecki klasyk Schwarzwalder Kirschtorte. Są różne wersje tego tortu, ale główne składniki to: ciemny biszkopt, wiśnie, bita śmietana i ciemna czekolada do posypania po wierzchu. Upiekłam ciemny biszkopt z dodatkiem gorzkiej czekolady, przecięty na 3 blaty, każdy dobrze nasączony wiśniówką - przełożone wiśniami z nalewki, bitą śmietaną z mascarpone i posypane między warstwami tartą czekoladą. Przełożyłam wiśniami z nalewki, ale równie dobry byłby z wiśniami z kompotu lub ze świeżymi - tylko mniej trwały, do zjedzenia od razu.

SKŁADNIKI: - tortownica 28 cm
biszkopt:
8 jaj - rozdzielić
szczypta soli
1 szklanka cukru miałkiego*
2 łyżeczki soku z cytryny
1 i 1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczanej
50 g gorzkiej czekolady - startej na drobnej tartce

krem:
500 g mascarpone**
1 litr śmietany kremówki min. 30%
4 łyżki cukru pudru
8 łyżeczek żelatyny***
4 łyżki wody
4 łyżki soku z cytryny

pozostałe składniki:
ok. 1 i 1/2 kg wiśni - z kompotu, nalewki, mrożonych, albo świeżych
nalewka wiśniowa lub sok z wiśni do nasączenia
ok. 200 g gorzkiej czekolady
rajskie jabłuszka lub wiśnie do dekoracji

Dodatkowo do dekoracji: - opcjonalnie
250 ml śmietany kremówki min. 30%
1 łyżeczkę żelatyny
1 łyżkę wody
sok z cytryny i cukier puder do smaku

PRZYGOTOWANIE:
  • Upiec biszkopt - można dzień, czy dwa wcześniej.  Mąkę wymieszać z kakao. Białka umieścić w większej misce - spienić na wolnych obrotach miksera. Dodać sól, sok z cytryny - ubić na największych obrotach na sztywno, pod koniec dodając po trochu cukier. Zmniejszyć obroty na najmniejsze dodając po jednym żółtku - do uzyskania jednolitej masy. Mąkę wymieszać z kakao, sodą i proszkiem do pieczenia - przesiewać partiami bezpośrednio na masę jajeczną i łączyć łopatką delikatnie i bez pośpiechu mieszając. Na koniec wymieszać z tartą czekoladą. Wylać biszkopt do tortownicy - na wyłożone tylko dno papierem do wypieków. Piec w temperaturze 190º C ok. 50 min. 10 ostatnich minut dobrze jest ustawić piekarnik góra - dół. Wystudzić, przed przełożeniem przeciąć na trzy krążki.
  • Wiśnie: odsączyć na sicie z wiśniówki lub z kompotu. Świeże wydrylować i też zostawić na sicie - można skropić alkoholem.
  • Śmietanę, ser - mocno schłodzić, naczynie do ubijania najlepiej zamrozić****
WYKONANIE:
  1. Żelatynę, zalać zimną wodą i sokiem z cytryny, zostawić do napęcznienia. Następnie rozpuścić wstawiając do wrzącej wody. 
  2. Krem: ubić śmietanę na sztywno, dodając pod koniec cukier puder. Do rozpuszczonej żelatyny dodać łyżkę ubitej śmietany i połączyć ubijając ze śmietaną.
  3. Przełożenie: Ułożyć jeden blat biszkoptowy na paterze, skropić sokiem lub nalewką. Rozsmarować na nim 1/3 ubitego kremu, rozsypać wiśnie, posypać startą czekoladą - wcisnąć wiśnie w śmietanę i wyrównać powierzchnię. Tak samo drugi blat biszkoptowy. Na wierzch położyć trzeci krążek, nasączyć, rozsmarować krem na wierzch i boki. Jeśli potrzeba ubić jeszcze śmietanę dodatkową do dekoracji i uzupełnić wykończenie tortu.
  4. Czekolada na wierzchu: rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej, rozprowadzić na płaskiej powierzchni, wstawić na krótko do lodówki, do lekkiego do zastygnięcia. Zeskrobywać nożem ustawionym pod kątem - wiórki i układać na środku. Miałam problem, bo robiłam to w temperaturze ok 40º C - wiórki wychodziły jakie chciały i w trakcie kilkakrotnie chowałam do lodówki tort i tacę z czekoladą.
* Chciałam by był mniej słodki - ilość cukru można zwiększyć o 1/2 szklanki.
** Można pominąć mascarpone  - w takim przypadku zwiększyć ilość śmietany.
*** Można pominąć żelatynę przy dodatku mascarpone, ale chciałam uzyskać większą trwałość.        Żelatyna trochę konserwuje - dzięki niej tort zachowuje dłużej świeżość. Przygotowując bez dodatku żelatyny nie nasączać dużo, co najwyżej delikatnie skropić alkoholem, bo sama bita śmietana  dostatecznie nawilża.
****W czasie upałów szczególnie zadbać o schłodzenie śmietany i naczynia, bo ocieplają się nawet w czasie ubijania od temperatury powietrza, wtedy łatwo doprowadzić do zważenia. Ja dodatkowo stawiam naczynie na wkładach chłodzących, lub na kostkach lodu.

SMACZNEGO!




11 sierpnia 2015

Zielony sok z cukinią

Zielony sok supermodelek, opublikowany w majowym numerze Cosmopolitan. Określony jako genialna bomba oczyszczająca i wspomagająca przemianę materii i bogata dawka witamin: A, B1, B2, PP, C oraz minerałów: wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Nie jest podany skład ilościowy, a tylko co wchodzi w jego skład: cukinia, jabłko, limonka i szpinak. Wypróbowałam, bardzo mi odpowiada również ze względów smakowych. Ja dodałam do niego jeszcze sok z cytryny i kostki lodu z miętą - w sam raz na tegoroczne upały. Myślę, że równie dobrze będzie smakował z natką pietruszki zamiennie ze szpinakiem. Taki napój powinni docenić szczególnie Ci, którzy mają w pewnym okresie czasu nadmiar cukinii w przydomowym ogródku.

SKŁADNIKI: moje ilości
1 mała cukinia
1 duże jabłko
garść szpinaku
sok z 1 limonki

WYKONANIE:
  1. Cukinię umyć, nie obierać. Z jabłka usunąć gniazda nasienne. Opłukać szpinak.
  2. Wycisnąć z nich sok w sokowirówce, dodać sok z limonki.
SMACZNEGO!

5 sierpnia 2015

Chia Fresca - prozdrowotny napój

Chia Fresca - zdrowy napój popularny w Meksyku. Jest to szybki sposób na wzbogacenie  naszej diety w nasiona chia. Mogą być one spożywane na surowo, dodawane do różnych soków, jogurtów, zup, do wypieku pieczywa. Chłoną wodę, co daje efekt pęcznienia tworząc galaretowatą otoczkę wokół każdego nasionka - ale jest to przyjemne w piciu, nie ciągnie się tak jak w przypadku siemienia lnianego. 

Nasiona z Chia - rośliny nazywanej też szałwią hiszpańską w Polsce zaczynają zdobywać popularność, a znane i cenione były już przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Roślina uprawiana do dziś głównie w Ameryce Południowej i Australii. W Europie do niedawna niepopularna, w 2009 r. zatwierdzona została przez Unię Europejską jako produkt spożywczy, pozwalając na stosowanie jako dodatek do chleba.

ZALETY* 
  • Są konkurencją dla lnu - nie musimy ich mielić, są raczej neutralne w smaku, nie jełczeją i lepiej wypadają pod względem wartości odżywczych. 
  • Zawierają kwasy omega 3 - rzadko spotykaną ilość, błonnik, białko,  przeciwutleniacze, flawonoidy, nie zawierają glutenu ani cukru. 1 łyżka nasion ma ok. 50 kcal 
  • Dzięki żelowym właściwościom nawadniają organizm od środka, zapobiegają przekształcaniu się węglowodanów w cukier, zwiększają uczucie sytości i oczyszczają jelita.
  • Obniżają ciśnienie krwi, stabilizują poziom glukozy, mają działanie przeciwzapalne, wpływają korzystnie na pracę mózgu i naczynia krwionośne.

ŻEL z nasion chia:
1 łyżka nasion chia**
6 łyżek (90 ml) wody

Wlać odmierzoną ilość wody do słoiczka, wsypać nasiona i energicznie co jakiś czas wstrząsnąć, żeby nie posklejały się nasiona. W zakręconym słoiczku mogą stać w lodówce do 2 tygodni.

Chia Fresca - NAPÓJ
1 łyżka nasion
2 szklanki wody
1/2 cytryny - sok
słodzik, miód - opcjonalnie***

Najlepiej najpierw przygotować żel,  uzupełnić wodą, sokiem z cytryny, ew. osłodzić do smaku.

* Zaleca się stosowanie nie więcej niż 15 g dziennie (to wg mojej miarki 1,5 łyżki). W przypadku chęci spożywania nasion regularnie - proszę zapoznać się ze szczegółami i uwagami z innych źródeł.
** Nasiona chłoną 9 razy tyle wody co same ważą. 1 łyżka (15 ml) nasion waży ok. 10 g, łyżka wody 15 g.
*** Ja raczej nie słodzę napojów - ten mi smakuje bez słodzenia.

NA ZDROWIE!






Źródło: Wikipedia, Oh She Glows, Dobre zioła.

1 sierpnia 2015

Ciasto z morelami i migdałami





























Nie przepadam za ciastami owocowymi, które w składzie mają tylko ciasto i owoce - takie dobre są tylko od razu po upieczeniu. Wolę jeśli ciasto ma to coś - a to ciasto to ma, a szczególnie smak migdałowy, podkręcony dodatkowo "gorzkimi migdałami" z wnętrza pestki morelowej. Ciasto na kruchym cieście z serową warstwą o smaku migdałowym. Na serze wyłożone połówki moreli obsypane płatkami migdałowymi i posiekanymi morelowymi pestkami. Morela i migdał - bardzo dobre połączenie.
Przy okazji obróbki moreli na dżem morelowy naczytałam się dużo na temat antyrakowych właściwości pestek moreli. Jedni za  drugimi przepisują i publikują na swoich stronach informacje na temat leczniczych właściwości pestek moreli. Dotarłam również do stron o negatywnych opiniach - tak, jak w polityce, zależy kto pisze i komu na tym zależy, ale nie ma badań naukowych potwierdzających ten fakt. Nie będę jeść ilości anty-nowotworowych, ale robię sobie dyspensę i czasami dodam do wypieków, bo bardzo lubię ten smak. 

SKŁADNIKI: wielkość formy 32 x 21

ciasto:
300 g mąki
200 g masła - z lodówki
5 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
cukier z wanilią
1 jajko
1 żółtko

warstwa serowa:
500 g dobrze odciśniętego sera*
4 łyżki cukru
1 łyżka masła - miękkiego
3 jaja
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej**
ekstrakt migdałowy

oraz:
morele ok. 17 sztuk
płatki migdałowe
kilka wyłuskanych pestek moreli - posiekać
cukier puder

PRZYGOTOWANIE:
  • Zagnieść ciasto: posiekać na drobno masło z mąką, dodać proszek, cukier, jaja - krótko wyrobić. Wylepić od razu ciastem formę. Wstawić do lodówki.
  • Umyć morele - osuszyć, przekroić na połówki, usunąć pestki.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury ok. 190º C. 
  2. Twaróg zmiksować malakserem razem z cukrem - na gładką masę. Dodać masło, ekstrakt migdałowy, jaja - zmiksować, pod koniec dodać mąkę ziemniaczaną.
  3. Masę twarogową wyłożyć na ciasto, na wierzch ułożyć połówki moreli - jedna przy drugiej. 
  4. Wstawić do piekarnika na ok. 1/2 godziny. Po tym czasie wysunąć ciasto, posypać cukrem pudrem, płatkami migdałowymi i posiekanymi pestkami moreli. Piec jeszcze ok. 1/2 godziny.

* jeśli nie macie malaksera, twaróg przekręcić przez maszynkę.
**ilość zależy od stopnia odciśniętego sera - jak jest miękki dodać 2 łyżki, jak mocno odciśnięty dodać 1 łyżkę.

SMACZNEGO!