Pierniczki, które piekłam w tamtym roku - a dekorowałam po świętach z wykorzystaniem lukru królewskiego. Lukier królewski wymaga użycia surowych białek - czego unikam, ale udało mi się kupić przez internet proszek do przygotowania lukru królewskiego. Do takich dekoracji użyta jest minimalna ilość, choć za gotowizną nie przepadam, wolę taką alternatywę. Przyznam szczerze, że nie mam zdolności plastycznych i cierpliwości do dekoracji wymagających super dokładności - ale uwielbiam je i podziwiam dekoracje tego typu. Warto znaleźć czas i zrobić wg swoich możliwości - nawet jeśli nie są idealne - czasem nawet bardziej cenne, jak zrobione z trudem.
Przepis ten nadaje się do zrobienia chatki z piernika - rozwałkowuje się na placek i jeszcze ciepłe kroi potrzebne elementy domku.
SKŁADNIKI: - bardzo duża porcja
800 g mąki żytniej
200 g mąki pszennej
500 g cukru
300 g miodu
6 jaj
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki mielonych goździków, trochę cynamonu, imbiru, skórka otarta z cytryny*
lukier królewski
PRZYGOTOWANIE:
- Zmieszać oba rodzaje mąki i przesiać.
- Jaja ubić z cukrem i miodem - dodać do nich sodę i przyprawy. Dodać mąkę i wyrobić ciasto.
- Surowe ciasto przykryć i zostawić na 20 godzin.
WYKONANIE:
- Piekarnik nagrzać do temperatury ok. 200℃. Blachę natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia.
- Ciasto rozwałkować, wykrawać dowolne kształty.
- Piec ok 15 min. Jeszcze ciepłe - przeznaczone do zawieszenia - przedziurawić np. wykałaczką.
- Po wystudzeniu rozrobić lukier królewski. Dekorować przy pomocy kornetu - najlepiej zrobić samemu z papieru (sposób zrobienia można znaleźć na YouTube).
- Pierniki przechowywać w metalowej puszcze, szczelnie zamknięte. Do szybkiego zużycia w puszce umieścić jabłko - szybciej zmiękną.
* Są mało korzenne - na tą ilość mąki proponuję zwiększyć ilość przypraw - jeśli lubicie, bo ja tak.
Można dać mniej cukru ?
OdpowiedzUsuńNie wiem co doradzić. Mogą nie smakować z mniejszą ilością cukru z powodu dodatku gorzkich przypraw korzennych. W smaku nie wyczuwa się przesłodzenia i nie wiem, czy zmniejszenie ilości cukru nie będzie miało wpływu na konsystencję i trwałość ciasta.
OdpowiedzUsuń