7 kwietnia 2020

Sernik Nowojorski



Chyba najbardziej bezproblemowy sernik: Sernik nowojorski - aksamitny, wilgotny, orzeźwiający i aromatyczny dzięki dodatku świeżo otartej skórki i soku z cytryny. Jeszcze jedna cecha odróżniająca go od innych serników - polany jest polewą z kwaśnej śmietany i cukru. W wielu przepisach napisane jest, że się zapieka - ja nie proponuję tego - ładniej wygląda zostawiona surowa, wylana już po wystygnięciu. Taka polewa wbrew pozorom jest trwała, nie spływa, a na drugi dzień jest jeszcze stabilniejsza, niż wylana od razu.
Bezproblemowy - nie może się nie udać. Nie przypali się, bo piecze się go w niskiej temperaturze. Nie opadnie po upieczeniu - bo nie ubija się masy serowej długo, żeby właśnie nie napowietrzać - dzięki temu i niskiej temperaturze masa serowa tylko ścina się i pozostaje kremowa i jednakowa od środka, aż po brzegi. 

SKŁADNIKI: tortownica 22, wys. 5,5 cm

Wszystkie składniki temperatury pokojowej

spód:
150 g herbatników
75 g masła
1 łyżka cukru pudru - opcjonalnie

masa serowa:
1000 g twarogu - może być potrójnie mielony
200 g drobnego cukru
skórka otarta z 1 cytryny
3 łyżki (35 g) mąki pszennej
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
4 - 5 jaj
1/3 szklanki kwaśnej śmietany 18 - 22%

polewa:
125 g kwaśnej śmietany 18%
2 łyżki cukru

PRZYGOTOWANIE:

  • Herbatniki zmiksować w malakserze, połączyć z roztopionym masłem. Masa przy próbie zgniecenia w ręku powinna się trochę lepić. Wysypać na dno tortownicy - najlepiej silikonowej i przy pomocy miarki, czy szklanki ugnieść rozmieszczając cienko na całym dnie, a jak wystarczy to i po bokach. Schłodzić w lodówce. 
  • Piekarnik rozgrzać do temperatury 180℃. 
WYKONANIE:
  1. Do cukru zetrzeć skórkę z cytryny - rozetrzeć, potem wymieszać z mąką.
  2. W misie miksera umieścić wszystkie składniki na masę serową- ucierać na najwolniejszych obrotach - tylko do jednolitego połączenia.
  3. Schłodzony spód umieścić na blasze z piekarnika, wylać masę serową, wstawić do nagrzanego piekarnika. Temperaturę od razu zmniejszyć do 120℃ - piec ok. 60 - 70 min, albo dłużej -  sernik w środku jest wilgotny, ale przy poruszaniu, czy dotknięciu powinien być ścięty - nie płynny.
  4. Po wyłączeniu piekarnika ostrożnie wysunąć blachę i odciąć sernik delikatnie od brzegów, żeby nie popękał.  Zostawić do lekkiego przestudzenia w lekko uchylonym piekarniku - ok. 1 godziny. (w trakcie można).
  5. Śmietanę z cukrem rozmieszać krótko, energicznie łyżką. Po całkowitym wystudzeniu i schłodzeniu polać polewą. 
  6. Przechowywać w lodówce - podawać po kilkugodzinnym schłodzeniu.
SMACZNEGO!


 Źródło: - https://www.joyofbaking.com/Cheesecake.html - z drobnymi zmianami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz