Gołąbki o tej porze roku - oczywiście z młodą kapustą. Jest to danie należące do klasyki polskich dań. Danie przeze mnie uwielbiane od dzieciństwa, choć nie robię ich często - zazwyczaj na jesieni. Ale gołąbki z młodej kapusty są lepsze - przede wszystkim bardzo dobra w nich jest również kapusta. Gołąbki robię z mięsa mielonego z łopatki wieprzowej z dodatkiem ryżu, polane sosem pomidorowym - takie smakują mi najbardziej.
SKŁADNIKI:
1 spora główka kapusty
1 kg mięsa mielonego
1 i 1/4 szklanki ryżu
2 szklanki wody
2 szklanki wody
2 cebule
2 ząbki czosnku
3 duże pomidory - opcjonalnie
2 ząbki czosnku
3 duże pomidory - opcjonalnie
suszony grzybek lub 100 g pieczarek - opcjonalnie
1 łyżka soku z cytryny lub kwasek cytrynowy
1 szklanka bulionu lub osolonej wody
sos:
1 szklanka bulionu lub osolonej wody
sos:
po kawałku pietruszki, marchewki i selera
1 cebula, czosnek
200 ml przecieru pomidorowego
1 łyżka śmietany - opcjonalnie
1 łyżka mąki - opcjonalnie
olej, masło
1 cebula, czosnek
200 ml przecieru pomidorowego
1 łyżka śmietany - opcjonalnie
1 łyżka mąki - opcjonalnie
olej, masło
sól, pieprz
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka cukru
PRZYGOTOWANIE:
- Ryż ugotować na sypko*. Ryż nie musi być ugotowany do miękkości. Wystudzić.
- Cebulę i czosnek posiekać. Cebulę przesmażyć na oleju z dodatkiem masła, pod koniec dodać czosnek. Jeśli dodajemy pieczarki przesmażyć dodając do przesmażonej cebuli.
- Zrobić farsz: Połączyć cebulę z czosnkiem, ryż, mięso, dodać sól, pieprz, pokruszony, albo zmielony grzybek - wyrobić masę.
- Z kapusty usunąć wierzchnie, uszkodzone liście, opłukać. Wyciąć głąb**. Nastawić duży gar z ok. 1/3 objętości wody - taki żeby mieściła się cała kapusta.*** . Zagotować wodę - dodać sól, cukier, sok z cytryny. Włożyć kapustę do wrzątku. Zdejmować, posługując się dwoma widelcami ugotowane liście z wierzchu - wierzchnie liście gotować bardzo krótko, te w środku można gotować dłużej. Liście nie mogą być ugotowane, powinny być tylko zmiękczone - elastyczne, żeby łatwo można zwijać. Wyjmować, studzić i wycinać z każdego gruby rdzeń.
WYKONANIE:
- Na każdy liść układać farsz i zwijać jak na zdjęciu. Ja zwijam najpierw wszystkie gołąbki.
- Liście ze środka kapusty są małe i już trudno je zwinąć - układam je na dnie garnka, żeby gołąbki nie dotykały bezpośrednio dna. Jeśli gołąbki zapiekam w piekarniku, część liści zostawiam jeszcze do przykrycia wierzchu.
- Na liście ułożone na dnie garnka ułożyć ściśle gołąbki, oprószyć solą, pieprzem. Można obłożyć plastrami pomidorów. Ułożyć drugi poziom tak samo. Całość zalać szklanką osolonego wrzątku lub bulionu.
- Gotować na bardzo małym ogniu, garnek musi mieć grube dno - gołąbki lubią się przypalać, dlatego też układa się na dnie liście. Gotowe są już po ok. 1 - 1,5 godzinie, ale najsmaczniejsze są długo gotowane, na bardzo małym ogniu nawet do 3 godzin.
Sos:
- Przesmażyć cebulę, czosnek i rozdrobnione warzywa - dodać przecier z pomidorów - posypać solą pieprzem i cukrem.
- Zmiksować blenderem, można rozcieńczyć rosołem z gołąbków, albo dodać łyżkę dobrej śmietany, przyprawić do smaku.
- Sos podaję oddzielnie. Ale u mnie w domu mama zalewała, pod koniec gotowania wszystkie gołąbki takim sosem, dodając wcześniej jeszcze łyżkę mąki do zagęszczenia sosu.
*Ryż na sypko: Zagotować dwie szklanki wody, dodać łyżkę masła, sól, wsypać opłukany na sicie ryż. Zagotować, zamieszać zmniejszyć ogień do minimum i już nie mieszając podgrzewać do wchłonięcia wody. Zostawić przykryty w cieple.
**Głąb usunąć prowadząc nóż pod kątem. Po wyjęciu głąba wyciąć jeszcze dość głęboko i dookoła, żeby potem łatwo odchodziły liście.
*** Jeśli nie mamy takiego garnka, lepiej zdejmować z kapusty surowe liście pod strumieniem wody i wkładać po kilka do wrzątku.
SMACZNEGO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz