25 lutego 2015

Łazanki z kapustą

Moje zimowe menu - łazanki z kapustą, obowiązkowo z kiszoną kwaśną, niepłukaną kapustą. Makaron łagodzi kwaskowatość kapusty i dzięki niemu ma wyrazisty smak. Wypłukana kapusta, czy słodka powoduje, że łazanki takie nie mają konkretnego smaku. Robię "na bogato" z mięsem, może być trochę kiełbasy, czy wędzonki, trochę pieczarek, albo suszonych grzybków. Przesmażam na oleju cebulę i niewielkie ilości włoszczyzny, co zdecydowanie poprawia smak potrawy. Ostatni rok tak obrodził w grzyby, że pozwoliłam sobie nawet na zrobienie przyprawy grzybowej - zmiksowałam w młynku do kawy trochę  suszonych grzybów i suszonych warzyw i używam tej przyprawy m.in. do kapustnych potraw i sosów. To jest bardzo wygodne, bo jest grzybowy smak, a nie trzeba namaczać ani długo gotować. Sposób robienia domowych łazanek w poprzednim poście na moim blogu.

SKŁADNIKI:

300 g mąki
3 jaja
sól

1 1/2 litra kiszonej kapusty
listek laurowy
ok. 300 g dowolnego mięso - opcjonalnie
300 g kiełbasy, albo wędzonki - boczek, żeberka
1 mała marchewka
1/2 pietruszki
1 duża cebula
suszone zmielone grzybki, albo kilka pieczarek
pieprz, sól, pieprz ziołowy, cukier
olej, masło do smażenia

PRZYGOTOWANIE:
  • Z mąki, soli i jaj zagnieść ciasto i ugotować łazanki wg przepisu na łazanki. Zostawić do podeschnięcia.
  • Kapusty nie płukać, odcisnąć, podlać szklanką wody, dodać mięso, wędzonkę i ugotować do miękkości z listkiem laurowym. Zamieszać od czasu do czasu, ew. podlać wodą, żeby się nie przypaliła - a jeszcze lepiej zapiec w piekarniku. Wystudzić i odcisnąć płyn. Mięso pokroić w kostkę.
  • Warzywa obrać, opłukać i zetrzeć na tartce, cebulę pokroić w kostkę. Jeśli dodajemy pieczarki - umyć, poszatkować. W rondlu podgrzać olej, dodać masło i warzywa, pieczarki, kiełbasę pokrojoną w kostkę - podsmażyć do zrumienienia. 
  • Podsmażone warzywa połączyć z kapustą, dodać mięso, dodać zmielone grzybki, sól, pieprz, cukier - podgrzewać wszystko razem do czasu ugotowania łazanek.
WYKONANIE:
  1. Ugotować łazanki - połączyć od razu po odsączeniu z gotową kapustą. Można jeszcze chwilę utrzymywać w cieple i od razu jeść.
  2. Jeszcze lepiej smakują odsmażane na drugi dzień. Ja zawsze robię więcej i najlepiej mi smakują jak się kończą.
SMACZNEGO!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz