25 lutego 2015

Łazanki

Łazanki - rzadko u mnie są na stole, ale jak są - to koniecznie robione własnoręcznie. Poniżej dwa sposoby krojenia łazanek. Łazanki na polskich stołach najczęściej goszczą jako dodatek do zupy grzybowej, albo jako drugie danie - moje ulubione łazanki z kapustą kiszoną. Choć obecnie makarony w sprzedaży są bardzo dobrej jakości i ci, co jedzą tylko taki makaron nie rozumieją po co go robić w domu.  Ale jak dobrze smakuje domowy makaron, czy kluski - choćby kładzione łyżką - doceniają głównie Ci. co sami robią. W następnym poście - łazanki z kapustą. 

SKŁADNIKI:
ok.300 g mąki
3 jaja
szczypta soli
mąka do podsypywania

PRZYGOTOWANIE:

Zagnieść ciasto, poniżej rady dla początkujących:
  • Przesiać mąkę na stolnicę, zrobić wgłębienie - wbić jaja, dodać szczyptę soli. Najpierw wymieszać przy pomocy noża, zagarniając co raz więcej mąki. Oczyścić nóż drugim nożem. Do zlepienia ciasta najlepiej używać jednej ręki, wtedy możemy coś drugą zrobić, choćby podsypać mąką, czy wziąć szklankę z wodą. Ciasto powinno być zagniecione twardo, jeśli przy zlepianiu czuć, że trudno będzie zlepić - dodać trochę zimnej wody, jeśli jest za miękkie wgnieść więcej mąki.
  • Ciasto cierpliwie, długo wyrabiać, aż będzie miało ładną, jednolitą strukturę, a palec w nie wciśnięty, powoduje, że ciasto wraca na miejsce. 
  • Zostawić wyrobione ciasto na pół godziny  - przykryte, np. miseczką.
WYKONANIE:
  1. Podzielić ciasto na 3 części, każdą wywałkować dość cienko, podsypując mąką. Po rozwałkowaniu obficie obsypać mąką z dwóch stron.
  2. Można zwijać od razu w rulon i kroić - dwa sposoby: 1. Kroić ruloniki szerokości ok 2 cm. i każdy przekroić w poprzek na 3 części. 2. Rulon przekroić dwa razy wzdłuż, a potem w poprzek na szerokość ok, 2 cm.
  3. Makaron przy krojeniu od razu rozrzucać na stolnicy, żeby się nie sklejał - zostawić do lekkiego przeschnięcia.
  4. Gotować wrzucając partiami na osolony wrzątek, gotować al dente. Odcedzić, przelać zimną wodą - jeśli nie będą od razu łączone z zupą, czy sosem. 
SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...