21 sierpnia 2017

Pasty do pieczywa z białej fasoli - różne metody gotowania fasoli

Mój blog ogólnie miał być o gotowaniu - nie myślałam, że będzie w nim taka przewaga słodkości. To życie samo pisze scenariusze i potrzeba chwili. Niektórzy  zdziwieni są, że tak wyglądam - myśląc, że powinnam być gruba skoro robię tyle słodkości,  Rzeczywiście jem i uwielbiam słodycze, ale poza nimi dla równowagi  jem same zdrowe rzeczy - wiele tak banalnie prostych, że nie widzę potrzeby ich opisywania. Może to zrobię, jak będę dysponowała większą ilością czasu, bo warto jednak opisywać nasze menu. Nie wiem jak u Was, czy dostrzegacie to: jak zmieniają się nasze upodobania, smaki i moda w dziedzinie jedzenia. I to co proste teraz - na jakiś czas się zapomni i człowiek zastanawia się: jak ja to robiłam, z czym ja to jadłam, co dodawałam???

Idąc tym tropem myślenia - proponuję pasty do chleba z białej fasoli. Nie potrzebny jest tutaj wielki kunszt kulinarny. Ugotowana biała fasola jest doskonałym produktem do zrobienia przeróżnych past do chleba - w zależności upodobań smakowych. 
Do ugotowanej białej fasoli wystarczy dodać trochę oliwy, czy oleju - zmiksować na pastę - to jest podstawą do smakowych innych past, a może w takiej prostej postaci służyć jako smarowidło do chleba. 
Te pasty są bardzo smaczne, syte i zdrowe.

SKŁADNIKI: - na przykładowe cztery pasty

ok 400 g suchej fasoli - typu jaś
dowolne przyprawy w/g upodobań

Pasta naturalna:
ok 1 - 1 i 1/2 szklanki ugotowanej fasoli
ok. 50 ml oliwy/oleju (np. z pestek winogron)
woda
1 - 2 ząbki czosnku
sól, pieprz

Pasta paprykowa:
ok 1 - 1 i 1/2 szklanki ugotowanej fasoli
1/2 strąka grilowanej/pieczonej papryki - obrana ze skórki
ok. 50 ml oliwy/oleju
papryka słodka w proszku
papryka ostra w proszku
sól

Pasta burakowa:
ok 1 - 1 i 1/2 szklanki ugotowanej fasoli
ok. 50 ml oliwy/oleju
plaster buraka - pieczonego lub gotowanego
1 ząbek czosnku
sok z cytryny
sól, pieprz

Pasta z natką pietruszki:
ok 1 - 1 i 1/2 szklanki ugotowanej fasoli
ok. 50 ml oliwy/oleju
mały pęczek natki pietruszki
sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:
  • Fasolę przebrać, opłukać - ugotować* do miękkości. 
WYKONANIE:
  1. Każdą pastę robi się tak samo: zblendować fasolę z oliwą, potem dodać dodatki - zmiksować. W przypadku naturalnej trzeba dodać trochę wody, albo więcej oleju - dla uzyskania potrzebnej konsystencji. 
  2. Przechowywać w lodówce - najlepiej przykryte, bo miejscami podsycha.
*METODY  gotowania suchej fasoli:
  • Sposób I: namoczyć na ok. 8 godzin w zimnej wodzie (nie moczyć powyżej 12 godz, bo sfermentuje). Ugotować w tej samej wodzie(żeby nie wylewać cennych składników) - doprowadzić do wrzenia bez przykrycia, zebrać wytworzoną pianę i gotować do miękkości, osolić pogotować jeszcze ok. 5 min, odcedzić na sicie.
  • Sposób II: namoczyć na min. 2 godziny. odcedzić, zalać świeżą wodą. Gotować bez przykrycia ok. 10 min (aby ulotniły się szkodliwe gazy), zebrać wytworzoną pianę, później gotować do miękkości pod przykryciem, osolić odcedzić na sicie.
  • Sposób III:- podobno najzdrowszy, nie wywołuje wzdęć. Fasoli nie moczyć. Opłukać, zalać zimną wodą pow. 15 cm nad fasolą, dodać olej, sól. Gotować od zawrzenia ok. 20 min, po czym dolać wody(w celu przestudzenia) - gotować znowu 20 min, dolać zimnej wody i powtórzyć czynność jeszcze raz. Źródło: piękny jaś.pl http://piekny-jas.pl/articles.php?article_id=18: DDTVN
SMACZNEGO!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz