22 września 2018

Kostka winogronowo - borówkowa


Lubię biszkoptowe przekładańce - mają mniej tłuszczu, niż wiele innych ciast z pozoru wyglądające na suche. Biszkopt jest bez tłuszczu - tłusta jest tylko śmietana do ubicia. Poza walorami smakowymi jest to wartościowe ciasto - kakao w biszkopcie, galaretka i borówki i śmietana.
To ciasto to dwa blaty biszkoptowe przełożone ubitą śmietaną i galaretką wionogronową wymieszaną z borówkami. Na wierzch ubita śmietana z mascarpone i borówki - proste!

Często robię tego typu ciasto w innej wersji - bez borówek: na spodzie jeden blat biszkoptowy, na to cienka warstwa bitej śmietany - tylko po to żeby nie wsiąkała galaretka w biszkopt. Na śmietanę wylana warstwa galaretki, na wierzch gwiazdeczki ze śmietany. Całość polana nitkami czekolady.
Obie wersje pyszne. To u góry bardziej podzielne, bo wysokie - można kroić jak tort w plastry.

SKŁADNIKI: wielkość 32 x 26 cm
biszkopt: 
7 jaj - oddzielone
szczypta soli
1 łyżeczka soku z cytryny
1 szklanka (250 ml) drobnego cukru
1 szklanka (250 ml) mąki
1/3 szklanki (80 ml) kakao
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
galaretka:
cukier do smaku*
9 łyżeczek żelatyny
1/2 szklanki wody
400 g borówek - umytych odsączonych na sicie - lekko przymrozić przed połączeniem z galaretką
krem:
2 łyżeczki żelatyny + 30 ml wody
600 ml śmietany kremówki 30% - podzielone po 300 ml
375 g mascarpone
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny
nasączenie**:
250 ml herbaty z dodatkiem  soku z cytryny
50 ml spirytusu
do dekoracji:
500 ml śmietany kremówki 30%
2,5 łyżeczki żelatyny + 3 łyżki wody
ok. 300 g borówek 

PRZYGOTOWANIE:

Upiec biszkopt:
  • Piekarnik nagrzać do temp. 160º C, tylko dno formy wyłożone papierem do pieczenia.
  • Mąkę wymieszać z kakao i sodą, proszkiem do pieczenia - dokładnie.
  • Spienić białka, dodać sól i sok z cytryny, pod koniec ubijania dodawać po trochu cukier - ubić na sztywno.
  • Na najwolniejszych obrotach miksera, połączyć z żółtkami - dodając po jednym, krótko tylko do uzyskania jednolitej masy. 
  • Stopniowo przesiewać przez sito mąkę z kakao - bezpośrednio na masę jajeczną - każdorazowo delikatnie mieszając łopatką. Wylać do formy.
  • Piec 50 - 60 minut - do suchego patyczka. 
WYKONANIE:
  1. Biszkopt przeciąć na dwa blaty, ułożyć w tortownicy, a lepiej w regulowanej prostokątnej obręczy. Nasączyć połową ponczu. Schłodzić.
  2. 2 łyżeczki żelatyny namoczyć w 30 ml wody - rozpuścić w kąpieli wodnej. 300 ml śmietany ubić na sztywno, dodać 2-3 łyżki tej śmietany do ciepłej żelatyny - wymieszać i zmiksować z pozostałą śmietaną. Wyłożyć na biszkopt - uszczelniając wszystkie brzegi. Schłodzić.
  3. 9 łyżeczek żelatyny namoczyć w 1/2 szklanki wody. Zagotować część przecieru, dodać cukier i rozpuścić w gorącym napęczniałą żelatynę, potem połączyć z pozostałym przecierem. Wystudzić i mocno schłodzić.
  4. Przymrożone borówki rozrzucić na warstwie śmietanowej i powoli zalewać gęstniejącym przecierem, lejąc na łyżkę. Od razu przykryć drugim blatem. Schłodzić.
  5. Ubić na sztywno 300 ml śmietany, 375 g mascarpone, dodając do smaku cukier puder i sok z cytryny. Wyłożyć, na wcześniej nasączony blat. Schłodzić.
  6. Dekoracja:  500 ml śmietany ubić z 2,5 łyżeczki żelatyny- tak jak w pkt.2. Dekorować przy pomocy tylki w kształcie gwiazdki, udekorować borówkami.
SMACZNEGO!
* ilość cukru zależy od kwaśności przecieru - powinien pozostać dość kwaśny, ale smaczny.
**czasami zamiast takiego ponczu nasączam wiśniówką.




11 września 2018

Paluchy z ziarnami - na słono i słodko


Po długiej nieobecności witam Was gorąco! Mam dużo do opublikowania, ale takie na mnie czasy nastały - postaram się w miarę możliwości publikować zaległości. 
Ostatnio, któryś tydzień z kolei piekę te paluchy - takie mają wzięcie. Są świetne na poczęstunek, przegryzkę, wszelkiego rodzaju spotkania. Mogą być na słono, ale i na słodko, np. sezamem posypałam ciasto posmarowane miodem. Poszukiwałam przepisu z wykorzystaniem ziaren, próbowałam z różnymi ciastami - te są rewelacyjne. Można wykorzystać różne ziarna, jest to dobry sposób na wykorzystanie zalegających resztek nasion, ziaren, czy np. sera żółtego do posypania po wierzchu. 

SKŁADNIKI: na ok. 60 szt

500g mąki
250 g masła
1 jajko

6 dkg drożdży
2 łyżeczki cukru
6 łyżeczek mleka 
2 łyżeczki mąki

wieloziarniste:
1 szklanka słonecznika
po 3 łyżki:
czarnego sezamu
siemienia lnianego
czarnuszki
sól gruboziarnista
1 jajko

z białym sezamem:
sezam, miód

z makiem:
mak, gruby cukier, jajko

z orzeszkami ziemnymi:
orzechy ziemne drobno posiekane, sól, jajko

PRZYGOTOWANIE:

Ciasto, takie samo jak przy pasztecikach z ciasta kąpanego:
  • Przygotować rozczyn: zmieszać w kubku drożdże z cukrem i mlekiem - dodać mąkę - odstawić do wyrośnięcia.
  • Na stolnicę wysypać mąkę - część mąki odsunąć na bok - będzie do podsypywania. Wyłożyć na mąkę masło i posiekać - możliwie jak najdrobniej.
  • Do mąki z masłem dodać podrośnięte drożdże i jajko - krótko zagnieść ciasto. 
  • Do dużego garnka wlać zimną wodę - włożyć kulę ciasta, tak żeby całe było zalane wodą - ciasto opadnie na dno. Będzie dobre do dalszej obróbki, jak wypłynie na wierzch. Wyjmując trochę ściskać, żeby spłynął nadmiar wody - wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i jeszcze chwilę wyrobić.
WYKONANIE:
  1. Wieloziarniste: ziarna wysypać na półmisek i wymieszać. Jajko roztrzepać.
  2. Odciąć ok 1/4 części ciasta, rozpłaszczyć w rękach i docisnąć do ziaren na półmisku, odwrócić i też przycisnąć do ziaren.  Rozwałkować na grubość ok.3- 5 mm., kształtując w prostokąt o szerokości ok 20 cm. Posmarować dość grubo jajkiem, posypać suto ziarnami i solą i ciąć na ok. 1 cm. paluchy.
  3. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Układać z niedużymi odstępami - przenosić na nożu.
  4. Piec w mocno nagrzanym piekarniku - ja piekłam z termoobiegiem w temp. 200 - 210º C, góra - dół przez ok. 7 min - do lekkiego zrumienienia.*
  5. Paluchy z innymi ziarnami: w sezamowych ciasto po obtoczeniu w sezamie rozwałkować i posmarować miodem zamiast jajkiem i obsypać sezamem; z makiem sposób wykonania taki sam jak wieloziarnistych, tylko posypane cukrem; z orzeszkami ziemnymi, przed wałkowaniem obtoczyłam w białym sezamie i rozwałkowaniu posmarować jajkiem i posypać orzeszkami i  solą.
* zbyt rumiane będą za kruche, łatwo się łamią, za mało rumiane będą mniej smaczne, kluchowate.

SMACZNEGO!