22 października 2015

Przecier z ogrodowych winogron

Przecier z ciemnych grodowych winogron - przetworzony na zimę. Doskonały jest po zagęszczeniu do wszelkich ciast i deserów, a rozcieńczony może służyć jako napój, czy dodatek do napojów. Jeśli macie dostęp do takich winogron, a często ludzie nawet nie zrywają - mają na działkach, w przydomowych ogródkach. Rośnie jako pnącze i jak ktoś nie robi wina, chętnie się go pozbędzie. Najlepszy jest w miarę późno zerwany, ale jeszcze przed przymrozkami. Różne jednak są jego odmiany, jak jest w smaku niedobry już jako świeży - to nie będzie też dobry w przetworach.
Na moim blogu jest już kilka przepisów z jego wykorzystaniem - znajdziecie je pod składnikiem winogrona .

SKŁADNIKI:

kiście ciemnych winogron
ok. 4 łyżki cukru* na 1 litr przecieru

WYKONANIE:
  • Winogrona wypłukać, oberwać z gron - wsypać do garnka. Postawić garnek z winogronami na średnim ogniu, zmiażdżyć trochę np. tłuczkiem do ubijania ziemniaków. Przykryć, doprowadzić do wrzenia i pogotować ok. 5 minut. Wyłączyć palnik i zostawić przykryte jeszcze na 5-10 minut.
  • Przelać całą zawartość na niezbyt drobne sito**, przecedzić. Pozostałości z odcedzenia przetrzeć w miarę możliwości - pozostałości można zużyć do zrobienia wina.
  • Wyparzyć wrzątkiem umyte słoiki i nakrętki.
  • Przecier - odmierzyć, przelać do garnka i doprowadzić do wrzenia. Dodać cukier, pogotować jeszcze parę minut,  zdjąć szumowiny i wlać do przygotowanych słoików. Zamknąć i odwrócić do góry dnem - do całkowitego wystudzenia.
*ilość cukru zależy od tego, czy winogrona są słodkie, czy nie.
**pestki winogron są spore, ja przecedzałam przez sito z garnka do gotowania na parze.

SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...