11 grudnia 2013

Ćwikła i chrzan tarty

W moim rodzinnym domu na święta nie mogło zabraknąć ćwikły i chrzanu. Ja poszłam krok dalej jak zacznę na święta - gości u mnie całą zimę. Tyle zdrowia - jem łyżkami do kanapek.

SKŁADNIKI:

Chrzan:
2 małe pęczki chrzanu, albo 1 duży
sok z 1/2 cytryny
ok. 1/2 szklanki wody mineralnej, albo przegotowanej
szczypta soli, cukru

Ćwikła:
1 kg buraków ćwikłowych - najlepiej małe - mają więcej koloru
1 czubata łyżka utartego chrzanu
1/2 łyżeczki cukru
sok z cytryny - niedużo do smaku
sól, pieprz, cukier

WYKONANIE:

Chrzan

  1. Chrzan* oskrobać dokładnie, powycinać ciemne miejsca. Jeśli robimy od razu ćwikłę lepiej zetrzeć go od razu do ćwikły. Chrzan zetrzeć na tartce lub w sokowirówce**. Z sokowirówki należy połączyć pulpę z sokiem. 
  2. Do startego chrzanu dodaję od razu sok wyciśnięty z cytryny, odrobinę soli, (cukier można pominąć) i wodę tyle żeby nie pływał, ale miał kremową konsystencję. Układam w słoiku, szczelnie wypełniając luki z powietrzem, uklepuję na wierzchu. 
  3. Tak przygotowany chrzan stosuję jako bazę do ćwikły i sosu chrzanowego do mięsa. Bardzo dobry jest rozrobiony z majonezem - w dowolnych proporcjach.
Ćwikła:
  1. Buraki wyszorować dokładnie, bo gotuje się ze skórką. Ugotować w osolonej wodzie do miękkości - najszybciej w szybkowarze.
  2. Wystudzić, obrać ze skórki, zetrzeć na tartce - ja na ćwikłę ścieram na najdrobniejszej, ale można grubiej, niektórzy przekładają cieniutkie plasterki chrzanem.
  3. Do buraków dodać kopiastą łyżkę chrzanu, sól, pieprz, cukier, sok z cytryny. Wymieszać całość ew. dosmakować, ćwikła początkowo może być ostra, ale jak się przegryzie traci tą ostrość. 


*Chrzan najlepiej obrabiać na dworze  lub lekko uchylonym oknie. Lepiej w chłodniejszym pomieszczeniu niż ciepłym.
** W sokowirówce robić z rozplanowaniem  pracy wyciśnięty z sokowirówki sok jest tak ostry - że nie da się wytrzymać. Ja łapię go od razu w słoik i zakrywam od razu, a resztę z sokowirówki wyjmuję przy otwartym oknie - od razu wkładam do słoika z sokiem.

SMACZNEGO ZDROWIA!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...