24 listopada 2013

Biszkopt niezawodny


Ten biszkopt zawsze się uda, nawet tym, którzy twierdzą, że im się nie udaje. Nawet jak się do niego nie przyłożymy - wyjdzie może mniej wyrośnięty - ale zawsze do zjedzenia i bez zakalca. 

SKŁADNIKI:  na wysoki biszkopt tortownica 20 cm

4 białka
1/2 szklanki cukru
4 łyżki wody o temp. pokojowej

4 żółtka
1 łyżeczka octu
1 łyżeczka proszku do pieczenia

3/4 szklanki mąki

PRZYGOTOWANIE:

 • Oddzielając białka od żółtek - białka umieścić w misce średniej wielkości, w której się będzie wszystko do końca mieszało - a żółtka w niedużej miseczce. 
 • Wyłożyć spód tortownicy papierem do pieczenia - boków nie smarować i nie wykładać papierem.
 • Piekarnik nagrzać do 150º C- ale w chwili wkładania ciasta podwyższyć do 175º C

WYKONANIE:
 1. W średniej wielkości misce umieścić białka - ubić mikserem, albo trzepaczką na sztywno.
 2. Nie przerywając ubijania dodawać po trochu cukier i  po dodaniu mniej więcej połowy cukru - jak masa zaczyna być bardziej sztywna dodawać między partiami cukru - po łyżce wody.
 3. Do żółtek umieszczonych w miseczce - dodać proszek do pieczenia i ocet - energicznie roztrzepać widelcem -w minutkę - otrzymamy puszystą masę przypominającą kogiel- mogiel.
 4. Do białek dodać masę żółtkową - połączyć delikatnie i dokładnie na jednolitą masę. Nie może być śladów nie wymieszanego białka czy żółtka.
 5. Do masy białkowo - żółtkowej - dodawać stopniowo mąkę, która nie musi być za każdym dołożeniem dokładnie wymieszana - mieszać po ściankach miski najlepiej silikonową łopatką, przewracając masę do środka. Dopiero po dodaniu ostatniej partii mąki wymieszać dokładnie, żeby nie było śladów samej mąki.
 6. Wyłożyć masę do tortownicy, lub obręczy do ciast.
 7. Wstawić do nagrzanego do 150º C piekarnika i od razu zmienić do 175º C i piec ok. 30 - 40 min.
 8. Przed wyjęciem sprawdzić suchym patyczkiem w środku, czy jest dobrze wypieczony.
 9. Najlepiej studzić - żeby był prosty i nie wybrzuszony -  wieszając do góry dnem. Ja umieszczam między dwoma deskami -  musi mieć od dołu dostęp powietrza, bo zaparuje. Mimo tego, że piekę w samej obręczy - trzymają go nie natłuszczone boki. Po wystudzeniu łatwo oddzielić go od boków nożem.
UWAGI:

 • Białka muszą być idealnie oddzielone od żółtek i bez śladów skorupek - zawsze mam wyjęte prosto z lodówki.
 • Mąka - najlepiej krupczatka, ale może być tortowa. Jeśli nie krupczatka, najlepiej przesiewać partiami - prosto na masę białkowo - żółtkową
 • Wodę dodaje się po to, że białka ubijane na sztywno z cukrem mają taką konsystencję, że trudno połączyć z płynnymi żółtkami. Lepiej połączyć jak piana jest trochę luźniejsza.
 • ilość cukru można zwiększać do 1 szklanki
 • ilość mąki można zmieniać od 1/2 - 1 szklanki
SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...