25 czerwca 2016

Biszkopt maderski - Madeira cake

Biszkopt maderski - kuchenne ABC. Jest cięższy niż tradycyjny biszkopt  bez tłuszczu, lekko wilgotny - nie wymaga nasączania. Jest bardzo dobry i bez przekładania - jak babka. Niemal niezastąpiony do tortów, które wymagają większej stabilności, np. piętrowe, do rzeźbienia tortów o innych nietypowych kształtach. Do niedawna pod nazwą biszkopt uznawałam tylko nasz tradycyjny, bez tłuszczu. Przepis pochodzi z książki "STEP BY STEP cake dekorating" Karen Sullivan. Użyłam go do wyrzeźbienia lokomotywy do tortu Pociąg Tomek.

SKŁADNIKI: średnica 24 cm

350 g masła - miękkie
350 g cukru pudru
450 g mąki tortowej*
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 łyżeczki sody
6 jaj
otarta skórka z 2 cytryn

PRZYGOTOWANIE:
  • Piekarnik nagrzać do temperatury 180º C. Formę natłuścić i obsypać mąką, albo wyłożyć papierem do pieczenia - dno i boki**- zdjęcie poniżej.
  • Mąkę wymieszać z sodą i proszkiem i przesiać.
WYKONANIE:
  1. Masło roztrzepać, następnie zmiksować z cukrem pudrem, aż będzie puszyste. 
  2. Dodawać po jednym jajku co jakiś czas. Po dodaniu wszystkich ubijać jeszcze ok. 2 min, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
  3. Następnie przesiać do powyższej masy mąkę, dodać skórkę - miksować, aż będzie gładkie.
  4. Wyłożyć do formy, wyrównać powierzchnię.
  5. Piec 50 - 60 min. i do "suchego patyczka". Po wyjęciu z piekarnika zostawić w formie 10 minut. Następnie wyjąć na kratkę i wystudzić.
  6. Biszkopt do rzeźbienia powinien być upieczony co najmniej 2 dni wcześniej.
* W przepisie jest to self-raising flour - w tłumaczeniach jako samorosnąca mąka, albo mąka pełnej świadomości. Widziałam już taką mąkę w Polsce, w markecie. Zastępuje się ją, mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia - w ilości: 1 łyżeczka proszku do pieczenia i 1 łyżeczka sody na 300 g mąki (źródło: BBC goodfood 2/2015). Te składniki należy wymieszać i przesiać 2-3 razy, żeby równomiernie były wymieszane.
** Spód tortownicy dobrze jest brzegiem natłuścić, żeby lepiej się trzymał papier. Wyciąć krążek i pasek papieru na długość obwodu tortownicy i 2 cm. wyższy, niż jej wysokość. Pasek papieru ponacinać dookoła, żeby dobrze przylegał.

SMACZNEGO!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...