17 stycznia 2014

Nugat czekoladowy - niewymagający mierzenia temperatury

Jest to nugat z dodatkiem gorzkiej czekolady i jak w innych nugatach w składzie ma miód, ubite białko, zaparzone gorącym syropem - w tym wypadku karmelem - w przypadku takiego syropu nie ma potrzeby mierzenia temperatury. Nugat czekoladowy - powinnam go nazwać: czekolada nugatowa. Jest zwarty jak czekolada, ładnie się kroi i smakuje jak bardzo dobra czekolada z dużą ilością orzechów - takiej w sklepie nie znajdziecie.

SKŁADNIKI: wielkość 25 x 25 cm

500 g  orzechów*
300 g czekolady
220 g miodu
1 szklanka cukru
4 łyżki wody
2 białka - temp. pokojowa

Papier pergamin woskowany - do wyłożenia na spodzie i na górze - może być wafel

PRZYGOTOWANIE:
  • Odmierzyć orzechy - zmieszać w misce.
  • Połamać, bądź posiekać czekoladę. Czekoladę podgrzać też nad parą wodną - chwilę, żeby zmiękła.
  • Miód ustawić w naczyniu nad parującą wodą - podgrzewać cały czas, czasem zamieszać - ok 45 - 60 min. Jak miód będzie się podgrzewał ok. 1/2 godziny - nastawić karmel:
  • 4 łyżki wody i 1 szklankę cukru - na małym ogniu podgrzewać, aż się skarmelizuje - nie mieszać.
WYKONANIE:
  1. Ubić na sztywno pianę z białek.
  2. Jak cukier zacznie się karmelizować - od razu dodać do białek - ubijając, wlewając cienkim strumieniem, od razu dodać miód - nie przerywając ubijania - chwilę ubijać do dokładnego połączenia - dodać czekoladę, wymienić łopatki na mieszające - dodać orzechy.
  3. Wylać mieszaninę na przygotowany wcześniej papier, czy wafel - wyrównać w miarę możliwości. Przykryć z wierzchu. Obciążyć i zostawić do wystygnięcia - potem wstawić do lodówki. Jeśli nugat był wylany na papier - trzeba go usunąć. Kroić na długie batony - a w miarę potrzeby na małe kawałeczki.
* Powinny być migdały i orzechy laskowe - ale ja dałam 100 g pistacji, 100 g orzechów laskowych, 200 g migdałów i 100 g orzechów włoskich
SMACZNEGO!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...