29 sierpnia 2016

Szarlotka najzwyklejsza

Najprostsza szarlotka -  lubię ją samą, ale można podać z bitą śmietaną, czy na gorąco z gałką lodów i posypaną dodatkowym cynamonem. Jest pyszna sama w sobie. Ciasto jest z trzema rodzajami tłuszczów, z dodatkiem proszku do pieczenia - jest pulchne, prawie jak babkowe. Tą piekłam z młodych jabłek i choć mają dużo soku, ciasto nie przemiękło. Jabłek nie posłodziłam przed wyłożeniem na ciasto i posypałam po wierzchu brązowym cukrem - wyszła wspaniała. 

SKŁADNIKI: na cały piekarnik 35 x 33 cm

750 g mąki
200 g cukru
4 łyżeczki proszku do pieczenia
2 cukry z wanilią
duża szczypta soli
4 łyżki smalcu
300 g masła
4 łyżki oliwy
4 łyżki śmietany
2 jaja
ok. 2 kg jabłek, albo 2 duże (ok. 1 litrowe) słoiki usmażonych jabłek
cynamon
ew. cukier do jabłek - użyłam do posypania brązowego cukru

SKŁADNIKI na małą blachę: 20 x 31
400 g mąki
100 g cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier z wanilią
szczypta soli
2 łyżki smalcu
150 g masła
2 łyżki oliwy
2 łyżki śmietany
1 jajo
1 kg jabłek, albo 1 duży (ok. 1 litrowy) słoik usmażonych jabłek
cynamon
ew. cukier do jabłek - użyłam do posypania brązowego cukru

PRZYGOTOWANIE:
  • Ciasto: mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, sól - wymieszać, wyłożyć na to twardy tłuszcz - posiekać jak najdrobniej. Dodać oliwę, śmietanę, jajko, połączyć mieszając jeszcze nożem. Później zagnieść krótko, podzielić na pół. Zawinąć w folię i schować do lodówki na ok. 1 godzinę.
  • Świeże jabłka, zetrzeć na grubej tartce dodać trochę cukru, cynamon - wymieszać i odcisnąć nadmiar soku.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 220º C. Połowę ciasta rozwałkować,  podsypując mąką - przenieść na wałku do formy. Ciastem wyłożyć dno i do połowy wysokości boki formy, wyłożyć na to jabłka. Rozwałkować drugą część ciasta przykryć jabłka. Piec do mocnego zrumienienia.
  2. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.
SMACZNEGO!


23 sierpnia 2016

Zupa z cukinii z fasolką szparagową

Zupa z cukinii - może być duża przerośnięta cukinia, czy kabaczek. Stosuję tylko taką zasadę duże cukinie obieram ze skóry i wdrążam środek, młode używam w całości. Ta zupa zupa jest ze starej cukinii i wyszła nie gorsza niż jak robiłam ją z młodej, tylko tą zmiksowałam blenderem. Pyszna zupa - gęsta, a nie ciężka taka jak w sam raz na ostatnie dni lata i wczesnej jesieni.

SKŁADNIKI*:
ok. 1000 g cukinii
ok. 250 g fasolki szparagowej - najlepiej młoda, bez łyka
olej - do smażenia
1 duża cebula
biała część pora - opcjonalnie
pół ostrej papryczki  - opcjonalnie
pół pęczka natki pietruszki
łodyga świeżego lubczyku
2 litry bulionu warzywnego, drobiowego lub wody
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, szczypta cukru

PRZYGOTOWANIE:
  • Dużą, przerośniętą cukinię umyć, ściąć piętki - przeciąć na pół, albo na cztery części - obrać ze skóry i wydrążyć środek. Młodą wystarczy umyć i ściąć piętki.
  • Cukinię zetrzeć na grubej tartce. Cebulę obrać, posiekać. Pora pokroić w pół-talarki.
  • W fasolce szparagowej odciąć końcówki, opłukać i pokroić na ukośne kawałki. 
  • Przesmażyć - zeszklić na oleju cebulę i pora, dodać cukinię - dusić pod przykryciem na wolnym ogniu, zamieszać czasami. Można podlać trochę wodą, żeby na początku nie przywierała. Jak puści sok dodać ostrą papryczkę, lubczyk i natkę w całości z łodygami, ale przy mieszaniu trzymać je na wierzchu, żeby później wyjąć.
WYKONANIE:
  1. Jak cukinia będzie miękka, wyjąć natkę i lubczyk, dodać rosół lub wodę - zmiksować blenderem (można zmiksować tylko część, albo pozostawić nie zmiksowaną). 
  2. Dodać fasolkę, odrobinę cukru - gotować do miękkości fasolki. Na koniec wycisnąć czosnek, posypać pieprzem. Fasolkę można ugotować oddzielnie w bulionie lub wodzie z solą i odrobiną cukru. 
*proporcje podaję orientacyjnie, bo nie ważę warzyw do zupy.
SMACZNEGO!







17 sierpnia 2016

Muffiny limonkowe z cukinią





















Muffiny z cukinią, z dodatkiem soku i skórki z limonki i limonkowym lukrem. Ciężkie, bo wilgotne od cukinii i treściwe - mogą służyć za przekąskę. Lukier odgrywa tutaj dużą rolę, znacznie podnosi  ich smak. Dobry sposób na wykorzystanie nadwyżek cukinii.

SKŁADNIKI: ok 20 sztuk
500 g cukinii

mokre:
175 g masła - rozpuszczone i wystudzone
3 duże jaja
1 i 1/2 szklanki cukru
skórka i sok z 1/2 limonki

suche:
2 i 1/2 szklanki mąki uniwersalnej
2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki mielonego anyżu
1/4 łyżeczki mielonego cynamonu
1/4 łyżeczki mielonego kardamonu

lukier:
150 g cukru pudru
skórka i sok z limonki

PRZYGOTOWANIE:

  • Cukinię zetrzeć na grubej tartce. Położyć na sicie i odcisnąć sok.
  • Mokre składniki wymieszać rózgą - roztrzepać, dodać startą na drobnej tartce skórkę i sok z limonki, dodać odciśniętą cukinię.
  • Wymieszać suche składniki - dodać do mokrych, krótko wymieszać.
WYKONANIE:

  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 165º C , Nakładać ciasto do foremek na muffiny, wcześniej wyłożone papilotkami (jeśli forma jest z przywieralną powłoką) - silikonowych nie trzeba wykładać.
  2. Piec ok 25 min. Studzić na kratce.
  3. Lukier: do cukru pudru dodać trochę soku z limonki i ucierać. soku dodać tyle żeby nie miał zbyt rzadkiej konsystencji. Dodać cukru pudru jeśli jest za rzadki, albo soku, jeśli jest za gęsty.
  4. Na wystudzone muffiny nakładać po 1 łyżce lukru, posypać wiórkami ze skórki limonki.
SMACZNEGO!



Źródło: Kuchnia + program: Martha piecze 3/13 ( w programie były z pomarańczą)

1 sierpnia 2016

Torcik jeżynowy, jogurtowo - śmietanowy

Letni torcik - beztłuszczowy biszkopt z lekkim  krem śmietanowo - jogurtowym, z dodatkiem przetartych jeżyn. Idealny na tą porę roku, prosty w wykonaniu, orzeźwiający i o bardzo dobrej konsystencji krem.

SKŁADNIKI:

biszkopt z 5 jaj - tortownica 21 cm
sól
1/2 łyżeczki octu winnego, albo soku z cytryny
1/2 szklanki drobnego cukru
2/3 szklanki mąki tortowej
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej

800 g jeżyn
11 łyżeczek żelatyny
800 ml śmietany kremówki
450 ml naturalnego jogurtu typu greckiego
7 łyżek cukru pudru
2 łyżki cukru
sok z 1/2 cytryny

PRZYGOTOWANIE:
  • Biszkopt: piekarnik nagrzany do temp. 180º C, tylko dno formy wyłożone papierem do pieczenia. Jaja oddzielić. Białka spienić, dodać sól, ocet - ubić na sztywno, dodając pod koniec po trochu cukier. Na najwolniejszych obrotach miksera dodawać po jednym żółtku - krótko tylko do wymieszania (można pomóc łopatką). Wymieszać oba rodzaje mąki i przesiewając po trochu na masę jajeczną mieszać delikatnie łopatką. Wylać do tortownicy, wyrównać powierzchnię. Piec 50 minut - do suchego patyczka. 
  • Jeżyny: odłożyć część do przybrania, resztę przetrzeć przez niezbyt gęste sitko - wyszło ok 600 ml przecieru jeżynowego.
WYKONANIE:
  1. Biszkopt podzielić na 4 cienkie krążki. Ułożyć jeden w tortownicy lub obręczy o średnicy 24 cm. Wyłożyć brzeg folią, lub papierem do pieczenia (zdjęcie poniżej).
  2. Pierwsze dwie warstwy: zalać żelatynę wodą:  oddzielnie 4 łyżeczki + 60 ml wody i 2 łyżeczki + 30 ml wody (duża łyżka ma 15 ml). Ubić 200 ml śmietany na sztywno, oddzielnie roztrzepać 200 ml jogurtu z 3 łyżkami cukru pudru. Do jogurtu dodawać po trochu śmietanę - do połączenia. Rozdzielić na dwie porcje: do 2/3 masy śmietanowej dodać 250 ml przecieru jeżynowego i rozpuszczoną i wymieszaną z nim żelatynę (4 łyżeczki) - wymieszać. Do 1/3 masy śmietanowej dodać 125 ml przecieru jeżynowego i rozpuszczoną i wymieszaną z nim żelatynę (2 łyżeczki) - wymieszać. Wylać od razu ciemniejszą na pierwszy krążek biszkoptowy, ułożyć drugi krążek - wylać na niego drugą, jaśniejszą warstwę kremu. Schłodzić.
  3. Dwie kolejne warstwy: 5 łyżeczek żelatyny zalać + 75 ml wody, po napęcznieniu rozpuścić wstawiając do gorącej wody. Ubić 325 ml śmietany  - na sztywno. Do 200 ml jogurtu dodać 3 łyżki cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny i rozpuszczoną żelatynę - roztrzepać. Do jogurtu dodawać po trochu śmietanę - do połączenia.  Rozdzielić na dwie porcje: Do jednej połowy dodać 3 łyżeczki przecieru jeżynowego (można dodać trochę więcej - ja podaję jak dodałam i nie wyszło w kolorze dużej różnicy), do drugiej 1 łyżeczkę przecieru jeżynowego. Ułożyć trzeci krążek biszkoptowy - na niego wylać od razu kolejną warstwę kremu, ułożyć ostatni krążek i wyłożyć na niego ostatnią warstwę kremu. Schłodzić w lodówce. 
  4. Sos jeżynowy: pozostały przecier jeżynowy zagotować z dodatkiem 1 łyżeczki soku z cytryny i 2 łyżkami cukru - pogotować kilka minut do zredukowania.
  5. Przed podaniem ubić resztę śmietany na sztywno z dodatkiem 1- 2 łyżeczek soku z cytryny, 1 łyżki cukru pudru (do smaku). Zdjąć obręcz, odwinąć folię, ułożyć tort na paterze, wylać na wierzch śmietanę, porobić w niej łyżką zagłębienia, polać przestygniętym sosem jeżynowym i udekorować jeżynami.
SMACZNEGO!























Źródło inspiracji: Tort jogurtowy z owocami - polska edycja BBC Goodfood  nr 5/2015
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...