26 stycznia 2016

"Chrust" z Nadrenii



















Chyba najłatwiejsze i najszybsze do zrobienia łakocie na tłusty czwartek. Chrust podobny do naszych faworków - mniej czasochłonny, bo wystarczy pociąć w romby - mogą być inne kształty i smażyć w głębokim oleju.

SKŁADNIKI na ok. 50 sztuk:

80 g masła
50 g cukru
1 jajko
2 łyżki rumu*
250 g mąki
5 łyżek mleka
szczypta soli

cukier puder - do posypania
ok. 1 litra oleju lub smalcu do smażenia

PRZYGOTOWANIE:

  • Masło lekko podgrzać - do roztopienia. Zdjąć z ognia i utrzeć z cukrem, dodać jajo, rum - na puch.
  • Do miski przesiać mąkę, zrobić dołek w środku, dodać sól, wlać mleko i utartą masę. Wyrobić gładkie ciasto. Można przykryć folią i odstawić na jakiś czas, żeby odpoczęło.
WYKONANIE:
  1. Tłuszcz podgrzać - najlepiej stopniowo, na małym ogniu. 
  2. Ciasto rozwałkować cienko  ok. 3 mm i wycinać najlepiej radełkiem romby dł. ok. 6 cm.
  3. Sprawdzić stopień rozgrzania tłuszczu - wrzucając kawałek ciasta, jak od razu skwierczy i wypływa, można wrzucać po kilka sztuk - smażyć na złoty kolor z obu stron.
  4. Wyjmować od razu na papierowy ręcznik kuchenny, przekładać odsączone na półmisek i posypać cukrem pudrem.
*Ja dałam STROH  80% - może dlatego wyszły takie poduchy.

SMACZNEGO!




Źródło: "Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd" Christian Teubner, Annette Wolter  - z niewielkimi zmianami.

20 stycznia 2016

Jabłkowe róże w cieście francuskim


























Bardzo efektowne babeczki z jabłkami w cieście francuskim. Robi je się ze złożonych pasków ciasta francuskiego, posmarowanych w środku dżemem morelowym z plasterkami jabłek  -  zwiniętych w rulon. Z jednej porcji ciasta francuskiego wychodzi osiem takich babeczek. Piekłam już drugi raz, dzięki czemu mogę podzielić się swoimi uwagami.  Najlepsze są na ciepło, ale można przygotować wcześniej i zostawić w chłodzie do czasu pieczenia. Piec najlepiej tuż przed podaniem, można też podgrzać, ale wystudzone też są dobre. 

SKŁADNIKI: na 8 sztuk

1 płat ciasta francuskiego ok. 275 g (wielkość ok.52 x 27) - przepis na domowe ciasto francuskie
2 - 3 czerwone jabłka
4 łyżki dżemu morelowego
cynamon
sok z 1/4 cytryny
2 łyżki cukru
2 szklanki wody

cukier puder - do posypania

PRZYGOTOWANIE:
  • Piekarnik dobrze nagrzać do temperatury min. 220º C. 
  • Jabłka przekroić na pół, wyciąć gniazda nasienne i pokroić na bardzo cienkie plasterki.
  • Zagotować wodę z cukrem, dodać sok z cytryny - włożyć jabłka. Gotować ok. 2 minuty. Odcedzić i wystudzić.
  • Przygotować formę do muffin. Lepiej jak są większe od surowych babeczek, żeby nie były ściśnięte w foremkach - pozwoli to na lepsze dotarcie ciepła i rozchylenie się warstw ciasta. Ściśnięte w środku mają utrudnione wyrastanie.
WYKONANIE:
  • Płat ciasta lekko rozwałkować, podzielić na prostokąty wielkości ok. 26 x 7 cm. Płat ciasta podzielić wzdłuż na pół i w poprzek na 4 części.
  • Każdy kawałek smarować dżemem, zostawiając nie posmarowane brzegi
  • Formę na muffiny opłukać wodą (jeśli nie silikonowe lekko wcześniej natłuścić).
  • Układać plasterki jabłek na połowie, żeby wystawały za ciasto i jeden plasterek zachodził na drugi. Posypać nieco cynamonem. Zwinąć lekko w rulon - nie ściskać i od razu układać w foremkach. Przed pieczeniem dobrze jest schłodzić.
  • Piec ok. 30 minut - przed wyjęciem  wszystkich sprawdzić przynajmniej jedną, podważając widelcem, czy jest dobrze wypieczona. 
  • Można podgrzać przed podaniem i posypać cukrem pudrem. 
SMACZNEGO!































Źródło:  Ale dobre z pewnymi zmianami

Ciasto francuskie - przepis podstawowy

Ciasto francuskie domowym sposobem - pachnące masłem, w jego skład wchodzi tylko masło, mąka, woda i sól. Zdarzało mi się ostatnio kupować gotowe ciasto francuskie, a że bardzo rzadko korzystam z gotowych produktów, nie zwracałam uwagi na skład i jak przeczytałam w jednym i w drugim sklepie - to już nie kupuję. Samodzielnie takie ciasto można zrobić w większej ilości i zamrozić - nie tylko rozwałkowane i zwinięte w rulon, ale też można zamrozić w kawałku. Ciasto francuskie metodą niemiecką  - podobno jest to łatwiejszy sposób do wykonania domowym sposobem. Zrobienie ciasta francuskiego w domu nie jest trudne, trzeba tylko brać pod uwagę wskazówki, które w przypadku tego ciasta są niezbędne. 

SKŁADNIKI: na ok. 1450 g- to jest ok. pięć porcji gotowego ciasta francuskiego

ciasto kluskowe:
500 g mąki
250 ml wody
1/2 łyżeczki soli
ciasto maślane:
550 g masła - zimne, ja używam zamrożone
100 g mąki

WSKAZÓWKI: 
  • Ciasto francuskie najlepiej przygotowywać w chłodnym pomieszczeniu, a jeszcze lepiej na zimnej powierzchni. Zaleca się schładzać zimną wodą dłonie.
  • Przygotowuje się jedno ciasto jak na kluski i drugie: to raczej nie ciasto tylko połączone masło z niewielką ilością mąki. 
  • Ciasta nie zagniata się, tylko wałkuje i składa i wałkuje i składa...(tylko cztery razy w 15 - 20 minutowych odstępach).
  • Wymiar ciasta nie jest chyba aż tak istotny, chodzi o to, że trzymając się wymiaru nie popełnimy błędu. Ja mam szerokość stolnicy 60 cm., co ułatwiło mi zadanie, z drugiej strony zaznaczyłam na rancie 30 cm.  
  • W etapie składania, ciasto po każdym wyjęciu z lodówki, układamy w poprzek większą długością,  rozwałkowujemy na tą samą wielkość 30 x 60 - 
  • Ciasto rozwałkowujemy koniecznie na posypanej mąką stolnicy, żeby nie przyklejało się do niej, a swobodnie przesuwało - wałkujemy w obu kierunkach - z dołu do góry, z lewej na prawą. Nie można przy tym  w początkowej fazie cisnąć za mocno, żeby nie popękało.
PRZYGOTOWANIE:
  • Ze składników na ciasto kluskowe - zagnieść szybko, do uzyskania gładkiej konsystencji. Naciąć na krzyż (dobrze się rozluźnia) - przykryć i wstawić do lodówki.
  • Ciasto maślane: przesiać mąkę, pociąć masło na najcieńsze plasterki, albo posiekać. I tu najbardziej potrzebne są zimne ręce. Masło krótko zagnieść z mąką. Rozwałkować* między dwoma kawałkami folii na wielkość 22 x 25 cm i w takim stanie schłodzić 15 - 20 min.
  • Rozwałkować ciasto kluskowe na wymiar 30 x 50 (to jeszcze nie składanie). Ciasto maślane ułożyć na jednej połowie tak, aby dokoła został wolny brzeg, który trzeba zwilżyć wodą. Następnie złożyć wolny płat ciasta i przykryć nim ciasto maślane, zlepić dokładnie brzegi. 
  • Tak złożone ciasto trzeba rozwałkować (podaję w następnej części postu: "składanie ciasta") nie dociskając mocno, żeby masło zostało cały czas uwięzione między kawałkami ciasta kluskowego - nie można dopuścić do popękania zewnętrznej warstwy ciasta.
SKŁADANIE ciasta: - może wydawać się to trudne, bo jest dużo opisu, można zobaczyć na zdjęciach pod postem
  1. Pojedyncze składanie (na zdjęciu): po pierwszym rozwałkowaniu ciasta (już z masłem) na wymiar 30 x 60 składamy w ten sposób, że otrzymujemy wymiar 30 x 20 cm,  przykrywamy pergaminem (folią) i odkładamy do lodówki na 15 - 20 minut.
  2. Podwójne składanie (na zdjęciu): drugie wałkowanie - układamy ciasto w poprzek stolnicy, żeby to co było 30 cm. osiągnęło szerokość 60, a to co ma 20 osiągnęło długość 30 cm. Teraz składamy tak, że otrzymujemy wielkość 15 x 30 cm, przykrywamy pergaminem (folią) i odkładamy do lodówki na 15 - 20 minut.
  3. Powtarzamy pojedyncze składanie. trzecie wałkowanie. Mamy wielkość 15 x 30 - układamy ciasto w poprzek stolnicy, żeby to co było 30 cm. osiągnęło szerokość 60, a to co ma 15 osiągnęło długość 30 cm. Składamy w ten sposób, że otrzymujemy rozmiar 30 x 20 cm, przykrywamy pergaminem (folią) i odkładamy do lodówki na 15 - 20 minut.
  4. Powtarzamy cały pkt 2 - podwójne składanie.
  5. Ciasto można podzielić - koniecznie ostrym nożem, żeby nie ścisnąć brzegów (bo nie będzie się listkować)
PIECZENIE:
  • Przed pieczeniem - formę lekko natłuścić i spryskać, albo opłukać wodą, wyłożyć ciastem i schłodzić ok. 15 min.
  • Ciasto wałkować na potrzebną wielkość, kroić ostrym nożem, żeby nie zgniatać bardzo brzegów. Najlepiej wykorzystywać ścinki ciasta nie zagniatając ich razem, bo tracą swe listkujące się właściwości
  • Piec w wysokiej temperaturze min. 220º C. Ciasto to nie zawiera cukru, dzięki temu brązowieje powoli. Musi być dobrze wypieczone.
* W przepisie jest napisane: po zagnieceniu uformować w kulę i schłodzić, a dopiero po schłodzeniu rozwałkować. Zależy, jak miękka jest ta masa - można trochę schłodzić, ale tak, żeby dała się rozwałkować.

SMACZNEGO!

Ciasto kluskowe: mąka, woda i sól. Krótko zagnieść, ale na gładkie ciasto.

Ciasto po zagnieceniu przeciąć na krzyż - rozluźni to trochę strukturę ciasta.
Ciasto maślane, najlepiej zrobić z mrożonego masła, to nie będzie się kleić do rąk. 
Ciasto maślane rozwałkować między dwoma kawałkami folii - można wcześniej rozpłaszczyć pomagając sobie rękoma:
Ułożyć ciasto maślane na kluskowym, zostawiając brzegi do sklejenia:
Przykryć maślane wolną częścią ciasta kluskowego:
Zlepić dokładnie brzegi ciasta, żeby zamknąć w środku maślaną warstwę:
Powyższy płat ciasta rozwałkować na wymiar 30 x 60 cm. Podsypać mąką, żeby ciasto mogło się swobodnie rozciągać. Wałkować z lewej na prawą i z góry na dół.
Pojedyncze składanie: złożyć z jednej strony na szerokość 20 cm: Pojedyncze składanie c.d.: następnie złożyć wolny płat ciasta w poniższy sposób. Tak złożone ciasto zawijamy i odkładamy do lodówki na 15-20 minut. 
Po każdym wyjęciu z lodówki ciasto kładziemy szerszą stroną na szerokość stolnicy i wałkujemy na taką samą wielkość. Po pojedynczym składaniu - składanie podwójne: rozwałkowany płat ciasta składamy po 15 cm. z każdej strony:
Tak wygląda podwójne złożony płat ciasta:
Źródło: "Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd" Christian Teubner, Annette Wolter  - z niewielkimi zmianami.

15 stycznia 2016

Ciasto serowo - jabłkowe
































Lubię takie ciasta, co zaskakują swoim smakiem - to jest takie ciasto, że po samym składzie produktów nie spodziewamy się, że może być aż tak być smakowite. Kruche placki przełożone gorącymi masami serową i jabłkową - doskonale nawilżają placki, dzięki czemu rozpływają się w ustach. W jabłkach rozpuszczona jest cytrynowa galaretka - można zastąpić żelatyną, skórką i sokiem z cytryny, albo z pomarańczy. Do masy serowej dodana jest otarta skórka z pomarańczy, wierzch polany nitkami czekolady - to wszystko sprawia, że jest doskonale aromatyczne  i pyszne. Dawno otrzymany przepis od koleżanki - dzięki Jadziu.

SKŁADNIKI: - średnica 26 cm

ciasto:
3 szklanki mąki
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250 g masła - zimne
1 szklanka cukru
1 jajko
2 żółtka

warstwa serowa *:
4 łyżki mąki ziemniaczanej
1 szklanka mleka

6 jaj
200 g cukru
250 g masła - miękkie
1 kg sera białego mielonego, może być z wiaderka 3 x mielony
2 budynie śmietankowe
otarta skórka z pomarańczy, albo  posiekane skórki z pomarańczy

warstwa jabłkowa:
1 kg jabłek - przesmażonych, albo słoik 3/4 l przecieru jabłkowego
1 galaretka cytrynowa, pomarańczowa

czekolada:
150 g czekolady- ja dałam gorzką, ale może być inna.

PRZYGOTOWANIE:
  • Ze składników na ciasto zagnieść ciasto kruche: przesiać mąkę, dodać sól, proszek do pieczenia, dodać tego masło - posiekać nożem jak najdrobniej, dodać cukier, jaja - zagnieść krótko. 
  • Ciasto podzielić na 3 części. Piekarnik nastawić na 200º C. Upiec do zrumienienia 3 jednakowej wielkości placki.
WYKONANIE:
  1. Jabłka:  mocno podgrzać do zagotowania - zdjąć z ognia, wsypać galaretkę i wymieszać do jej rozpuszczenia. Jeszcze gorące wylać na jeden placek ciasta - przykryć drugim.
  2. Warstwa serowa: 4 łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszać z mlekiem. Pozostałe składniki oprócz skórek z pomarańczy krótko wymieszać mikserem - w podanej kolejności - doprowadzić do zagotowania, wlać do niej rozmieszaną mąkę z mlekiem i zagotować do zgęstnienia. Jeszcze gorące wylać połowę na drugi placek. - można wylać najpierw trochę i chwilę odczekać, bo masa jest płynna. Przykryć trzecim plackiem i wylać resztę masy serowej.
  3. Czekolada: Czekoladę posiekać, wrzucić do rondelka i rozpuścić nad parą wodną. Przełożyć do dekoratora i polewać stróżkami wierzch ciasta.

* w przepisie pierwotnym do ciasta użyta była połowa ilości masy serowej, z 500 g sera - dzięki temu była tylko jedna warstwa serowa, a na wierzchu był ostatni placek i polane było polewą czekoladową.

SMACZNEGO!



7 stycznia 2016

Babka cytrynowo - imbirowa

























Od jakiegoś czasu moją ulubioną herbatką jest zaparzony tarty imbir z sokiem z cytryny - piję ją prawie codziennie. Zaczynałam ją pić dla zdrowia - a teraz piję także dlatego, że mi bardzo smakuje. Takie smaki są też w tej babce. Przy czym jest nie jest to babka puszysta, ale bardzo wilgotna i aromatyczna - nasączona zaraz po upieczeniu syropem z cytryny. 

SKŁADNIKI: pojemność formy 2,5 l, wymiary: średnica 26, wys 9

2 łyżki świeżo startej skórki cytrynowej (2 duże cytryny)
2 łyżki soku z cytryny (resztę zachować do syropu)
1 - 2 łyżeczki świeżo startego imbiru
3 szklanki mąki
3/4 łyżeczki sody
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1-2 łyżeczki białego pieprzu
250 g miękkiego masła
1 i 3/4 szklanki cukru
3 jaja
1 szklanka maślanki

syrop:
3/4 szklanki cukru pudru
ok. 100 ml. sok z cytryny

bułka tarta i tłuszcz do formy

PRZYGOTOWANIE:
  • Piekarnik nagrzać do temp. 165º C. Formę posmarować masłem i wysypać bułką tartą.
  • Zmieszać skórkę z cytryny z 2 łyżkami soku i imbirem.
  • Oddzielnie wymieszać mąkę, sodę, proszek do pieczenia i pieprz.
  • W dużej misce utrzeć masło z cukrem na puch. Dodać jajka, po każdym dodaniu dokładnie mieszając. Przy małych obrotach miksera dodawać mąkę - 1/3 na raz, na zmianę dodając po trochu maślanki - kończąc mąką. Dodać do tego sok z cytryny ze skórką i imbirem -wymieszać. Wykładać  masę do przygotowanej formy - stopniowo, za każdym razem mocno stukając formą, żeby masa wypełniła wszystkie zakamarki. (mnie nie do końca się udało, bo włożyłam całą masę do formy i stukanie pomogło tylko trochę - masa nie jest bardzo lejąca)
  • Piec 75 - 80 minut - a nawet dłużej - do suchego patyczka. Po upieczeniu pozostawić w formie ok. 10 minut.
WYKONANIE:
  1. Wyjąć babkę z formy na stojak.
  2. Syrop: wymieszać cukier z sokiem z cytryny, aż cukier się rozpuści. Pędzlem smarować jeszcze ciepłe ciasto, aż wchłonie wszystko.
SMACZNEGO!



Źródło: Przepis umieszczony na opakowaniu formy.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...