29 kwietnia 2015

Magiczne ciasto czekoladowe

Wersja czekoladowa magicznego ciasta - ciasto jest bardzo dobre, wilgotne, spodnia warstwa przypomina mi budyń czekoladowy z dawnych lat - mocno czekoladowy. Magiczne jest w tym cieście to, że robi się jak zwykłą babkę ucieraną, ale odpowiednie proporcje składników powodują, że w trakcie studzenia oddziela się warstwa kremowa, Powinny być trzy warstwy, mnie wyszły dwie i uważam mimo to, że jest bardzo dobre. 

SKŁADNIKI: forma 20 x 20*

4 jaja -  w temperaturze pokojowej - ważne! - oddzielić
150 g drobnego cukru
1 łyżka wody
125 g rozpuszczonego masła - przestudzone
50 g kakao
65 g mąki
szczypta soli
500 ml ciepłego mleka
4 krople winnego octu 
kakao do oprószenia

PRZYGOTOWANIE:
  • Rozpuścić masło i ostudzić.
  • Podgrzać mleko - ma być ciepłe
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 160º C
  2. Żółtka ubić mikserem z cukrem, łyżką wody - na puch. 
  3. Wlać od razu całe, rozpuszczone i letnie masło - ubić do połączenia 
  4. Mąkę wymieszać z kakaem i szczyptą soli -  wsypywać przez sitko - partiami - ubijać.
  5. Wlać od razu całe mleko - ubijać.  
  6. Oddzielnie ubić na sztywno białka z octem.
  7. Białka stopniowo wkładać do masy i bez użycia miksera łopatką od miksera, albo trzepaczką rózgową delikatnie łączyć - zostaną grudki nie połączone.
  8. Piec 1 godzinę - ciasto, przy dotknięciu na wierzchu będzie upieczone. Studzić w formie 3 godziny, na początku w wyłączonym piekarniku (na 10 min zostawiłam w wyłączonym piekarniku, potem  na 20 minut w lekko uchylonym), potem w temperaturze pokojowej - łącznie od wyłączenia piekarnika - 3 godziny. Chodzi o to, żeby ciasto stygło powoli.
  9. Posypać po wierzchu kakao albo polać polewą.
* Ja zrobiłam formę z grubej folii aluminiowej i w takiej piekłam, piekłam również w tortownicy 22 x 22, ale wyszły mi dwie warstwy dlatego ponowiłam próbę w kwadratowej formie. Bez względu na to, czy w cieście wydzielą się trzy, czy dwie warstwy uważam je za bardzo smaczne i udane.

SMACZNEGO!




Źródło:http://decoraciondemabel.blogspot.com/2013/03/tarta-magica-de-chocolate-e-ideas-de.html

23 kwietnia 2015

Magiczne ciasto

Niezwykły przepis - ze względu na to, że jest z kremem, ale tego kremu nie robi się oddzielnie. Odpowiednie proporcje składników powodują, że w trakcie studzenia oddzielają się 3 warstwy: na górze lekka biszkoptowa, poniżej dwa rodzaje kremu. Ciasto pochodzenia rumuńskiego - prosty sposób wykonania, jedyna uciążliwość jest taka, że nie można go jeść od razu po upieczeniu, bo musi stygnąć w formie 3 godziny. Wersja czekoladowa tego ciasta: Magiczne ciasto czekoladowe

SKŁADNIKI: wielkość formy 20 x 20 *

4 jaja -  w temperaturze pokojowej - ważne! - oddzielić
1 łyżka wody
150 g drobnego cukru
skórka otarta z 1 cytryny
1 łyżeczka esencji waniliowej
125 g rozpuszczonego masła - przestudzone
115 g mąki
500 ml ciepłego mleka
4 krople winnego octu 
cukier puder do posypania

PRZYGOTOWANIE:
  • Rozpuścić masło i ostudzić.
  • Podgrzać mleko.
  • Otrzeć skórkę z cytryny.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 160º C
  2. Żółtka ubić mikserem z cukrem, łyżką wody - na puch. Dodać skórkę z cytryny, esencję.
  3. Wlać od razu całe, rozpuszczone masło - ubić do połączenia 
  4. Na to wsypać przez sitko mąkę - partiami - ubijać.
  5. Wlać od razu całe mleko - ubijać. 
  6. Oddzielnie ubić na sztywno białka z octem, ale nie za sztywno.
  7. Białka stopniowo wkładać do masy i bez użycia miksera łopatką od miksera, albo trzepaczką rózgową delikatnie łączyć - zostaną grudki nie połączone.
  8. Piec 1 godzinę - ciasto na wierzchu będzie rumiane. Studzić w formie 3 godziny, na początku   w piekarniku - nie powinno wystygnąć raptownie.
  9. Posypać cukrem pudrem.
* Nie piekłam w innych rozmiarach formy - a to może mieć znaczenie.

SMACZNEGO!





21 kwietnia 2015

Tradycyjne polskie pyzy

Pyzy z mięsem, były dla mnie najlepszym posiłkiem spośród dań obiadowych z mojego dzieciństwa i to uwielbienie trwa do dzisiaj. Jest to danie nieco pracochłonne, ale odpowiednia organizacja pracy - rozłożenie w czasie sprawia, że nie jest tak źle jak by się mogło wydawać. Najlepiej poprzedniego gotując do obiadu ziemniaki, ugotować ich więcej, a na farsz zużyć resztki mięsa. Nie robię ich często, najczęściej zanim na rynku pojawiają się młode ziemniaki, a okazało się że mam zapas starych ziemniaków - bo na pyzy ubywa ich najwięcej. Na końcu przepisu kilka wskazówek, żeby pyzy były delikatne i  nie rozpadały się podczas gotowania.

SKŁADNIKI: na ok. 30 sztuk wielkości 4 -5  cm,

800 g ziemniaków - ugotować
1600 g ziemniaków surowych
1 cebula
1 + 1 łyżkę mąki ziemniaczanej + do podsypania
sól

nadzienie:
250 g mięsa duszonego/gotowanego
1 cebula smażona
sól, pieprz, gałka muszkatołowa, pieprz ziołowy,
jajko

okrasa:
plaster boczku
cebula
olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE:
  • Ugotować ziemniaki, odcedzić i odparować - wystudzić w otwartym garnku. Najlepiej zrobić to poprzedniego dnia.
  • Nadzienie: posiekać cebulę - podsmażyć na złoto, przepuścić razem z mięsem przez najdrobniejsze sitko w maszynce. Do mięsa dodać przyprawy, jajko - wyrobić na jednolitą masę.
WYKONANIE: 
  1. Ziemniaki gotowane przepuścić przez praskę lub maszynkę do mięsa.
  2. Surowe ziemniaki i cebulę - przepuścić przez sokowirówkę, albo zetrzeć na tartce i mocno wycisnąć  przez ściereczkę sok. Sok zostawić na 15 min, żeby opadła mąka ziemniaczana. Sok wylać, dodać tylko z dna mąkę ziemniaczaną.
  3. Połączyć ziemniaki gotowane i surowe, dodatkową mąkę ziemniaczaną 1/2 - 1 łyżki oraz sól. Wyrobić masę. Jeśli ziemniaki tarte były na tartce i odciskane w ściereczce - można dodać dodatkowo 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i 1 łyżkę mąki pszennej.
  4. Zwilżoną dłonią toczyć kule z ok. 2 łyżek masy ziemniaczanej, robić wgłębienie, wkładać ok. łyżeczki nadzienia, zlepiać i znowu toczyć na gładko. Wykładać na deskę posypaną mąką ziemniaczaną.
  5. W dużym garnku zagotować wodę - dodać sól i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej zmieszanej z zimną wodą. Wkładać na wrzątek pyzy, zamieszać i przykryć do wypłynięcia na powierzchnię wody. Dalej gotować odkryte ok. 7 - 10 min. 
  6. Okrasa: boczek pokroić w kostkę, jak chudy dodać trochę oleju. Jak się podsmaży, dodać cebulę pokrojoną w kostkę i smażyć na złoto.
UWAGI:
  • Nigdy nie robię z młodych ziemniaków, bo zawierają za dużo wody. Ziemniaki powinny być mączyste - po ugotowaniu i odcedzeniu powinno się je dobrze odparować i studzić bez przykrycia.
  • Ziemniaków surowych powinno być dwa razy tyle, co gotowanych.
  • Ziemniaki surowe najlepiej zetrzeć w sokowirówce - w żadnej ściereczce  nie wyciśnie się tak mocno jak w sokowirówce, a to jest podstawa udanych pyz. Powstały sok zostawia się min. na 15 minut, zlewa się go i do masy dodaje się tylko osiadłą na dnie mąkę ziemniaczaną.
  • Nie należy dodawać dodatkowo dużo mąki ziemniaczanej, bo pyzy będą twarde i gumowate.
  • Można dodać jajko, cebulę - ale nie jest to konieczne.
  • Pyzy z mięsem trzeba gotować ok. 10 minut, co sprzyja rozpadaniu, ale dodanie łyżki mąki ziemniaczanej do wody, w której się gotują zapobiegnie temu. Mąkę rozmieszać w zimnej wodzie i wlać na wrzątek.
  • Formować kule zwilżonymi rękoma. Przygotować miseczkę z zimną wodą i co jakiś czas odrobinę zwilżyć dłonie. Wykładać na posypaną mąką ziemniaczaną deskę.
SMACZNEGO!




























17 kwietnia 2015

Murzynkowy sernik

Po ostatnich Świętach, tak tanio sprzedawany jest ser, że grzech go nie kupić. A jak się kupi ser, na dodatek potrójnie mielony - to nic innego tylko upiec coś sernikowego. Prosty, pyszny, wilgotne ciasto i  delikatny sernik - połączenie sernika z murzynkiem, dodaje sernikowi ciekawszego smaku.

SKŁADNIKI: duża forma 24x36
ciasto:
1/2 szklanki wody
250 g masła
2 szklanki cukru
4 łyżki kakao

2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 żółtka + 4 białka oddzielnie

sernik:
4 żółtka +  4 białka oddzielnie
1 szklanka cukru
750 g sera twarogowego, zmielonego (może być z wiaderka - odsączyć na sicie)
200 g  masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki kaszy manny (można zastąpić mąką ziemniaczaną)
aromat rumowy, arakowy

dodatkowo:
50 g czekolady

PRZYGOTOWANIE:
  • Na ciasto: wodę, masło, cukier i kakao - zagotować, mieszając - do rozpuszczenia cukru. Odlać 1/2 szklanki płynu na polewę. Zostawić do przestygnięcia. Może być lekko ciepłe.
  • Mąkę przesiać do miski, wsypać proszek do pieczenia.
  • Masło na sernik rozpuścić i zostawić do przestygnięcia.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 170º C. Formę wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Białka oddzielone od sera  i ciasta włożyć do jednej miski.
  3. Sernik: żółtka utrzeć z cukrem na puch, ubijając mikserem dodać ser, rozpuszczone masło, kaszę, aromat, proszek do pieczenia - zmiksować na jednolitą masę. Zostawić w misce
  4. Ciasto: w misce z mąką, proszkiem do pieczenia - zrobić dołek, włożyć żółtka, wlewać w środek polewę jednocześnie trzymając w środku łopatki od miksera ręcznego ubijać stopniowo zagarniając mąkę - aż do połączenia wszystkich składników.
  5. Ubić pianę z białek ze szczyptą soli - na pół - sztywno. Dodać połowę do masy serowej, połowę do masy murzynkowej. Każdą masę oddzielnie, delikatnie wymieszać.
  6. Na blachę wyłożyć ciemne ciasto, na wierzch masę serową - nie trzeba wyrównywać powierzchni, można delikatnie przemieszać. Piec ponad  1 godzinę, aż wierzch będzie upieczony. Studzić w uchylonym piekarniku. 
  7. Odłożoną część polewy z ciemnego ciasta mocno zagrzać - dodać czekoladę, rozpuścić mieszając i taką polewą polać wystudzone ciasto.
SMACZNEGO!


16 kwietnia 2015

Tort Blue Curacao z kiwi i borówkami



























To lekki, orzeźwiający tort - łączący w sobie łagodną kwaśność kiwi i delikatność jajecznej pianki, Na wierzchu zatopione borówki kanadyjskie w galaretce z Blue Curacao, obłożony warstwą bitej śmietany. Tort niezwykły w wyglądzie i w smaku. 

SKŁADNIKI: średnica 21 cm.
ciasto:
4 jaja
1/3 szklanki oleju
1/3 szklanki gorącej wody
1 i 1/2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia

warstwa śmietanowa:
1 łyżka galaretki agrestowej
2 łyżki wrzątku
1/2 szklanki śmietany

warstwa kiwi:
ok. 1,3 kg kiwi (500 ml. pulpy)
1/4 szklanki wody
2 galaretki agrestowe (na 1/2 litra wody) - 1 łyżka

pianka jajeczna:
1 żółta galaretka (np. cytrynowa)
1/3 szklanki wrzątku
2-3 jaja (150 ml)
100 ml. drobnego cukru (ok. 90 g)

galaretka z borówkami:
1 i 1/2 szklanki wody
2 galaretki curacao blue (porcja na 1 i 1/2 szklanki wody każda)
opakowanie borówki amerykańskiej (może być mrożona)
60 ml. curacao blue (alkohol 24%)

do obłożenia:
1 agrestowa galaretka
100 ml wrzątku
1 i 1/2 szklanki śmietany

PRZYGOTOWANIE:
  • Upiec spód tortu: Ubić mikserem jaja ze szklanką cukru na puch. Dodać gorącą wodę i olej - ubijać. Na końcu dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia - ubić mikserem do połączenia. Piec w temp. ok. 180º C
  • Śmietanę mocno schłodzić, dobrze jest też schłodzić naczynie do ubijania.
  • Do wykładania warstw na torcie najlepiej użyć obręczy do ciast - zapobiegnie wylewaniu nie do końca stężonych warstw.
WYKONANIE:
  1. Warstwa śmietanowa: zalać wrzątkiem galaretkę, rozpuścić. Ubić śmietanę na sztywno, dodać łyżkę śmietany do rozpuszczonej galaretki i połączyć razem ze śmietaną ubijając mikserem. Wyłożyć od razu na spód tortu. Schłodzić.
  2. Warstwa kiwi: galaretkę zalać wrzątkiem, zamieszać. Kiwi przepołowić, wydrążyć łyżeczką ze środka miąższ, zmiażdżyć widelcem, mocno podgrzać, zmiksować w szklance koktajlowej albo blenderem. Postawić z powrotem na ogniu, zagotować i połączyć z galaretką. Zamieszać do połączenia i rozpuszczenia galaretki. Przestudzić i gęstniejącą wyłożyć na warstwę śmietanową.
  3. Pianka jajeczna: galaretkę zalać wrzątkiem, zamieszać. Jaja mocno ubić z cukrem na parze na puch - muszą być mocno gorące, aby ustrzec się od salmonelli*. Połączyć z rozpuszczoną galaretką. Ostudzić, wyłożyć tężejącą na warstwę kiwi.
  4. galaretka z borówkami: galaretkę rozpuścić w połowie ilości wody podanej na opakowaniu, przestudzić, połączyć z alkoholem. Przestudzoną wymieszać delikatnie z borówkami i wylać na tort.
  5. Obłożenie tortu: galaretkę zalać wrzątkiem, rozpuścić. Ubić śmietanę kremówkę na sztywno, dodać galaretkę i obłożyć tort. Zaokrąglonym nożem zarysować ślady.
*UWAGA! poniżej informacja w jakiej temperaturze ginie salmonella. 
Bakterie Salmonelli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37° - 40°C. Zniszczeniu
ulegają bardzo szybko w temperaturze 100°C. W temperaturze 70°C giną w ciągu 4 minut,
a w temperaturze 60°C w ciągu 10-20 minut. -  Inf. ze strony Sanepidu.

SMACZNEGO!




13 kwietnia 2015

Dachówki owsiane z sezamem


Kolejne dachówki - tak je się szybko robi, wystarczy mieć dwa białka, trochę inwencji i jest coś do pochrupania. Zostało mi trochę uprażonego sezamu, więc posypałam sezamem, ale można posypać płatkami owsianymi. Część masła zastąpiłam olejem sezamowym i tak powstały pożywne, aromatyczne ciasteczka.  Na blogu są już dachówki sezamowe i dachówki migdałowe - dla każdego coś dobrego.

SKŁADNIKI: ok. 15 ciasteczek

75 ml białka - z ok. 2 jajek
75 g płatków owsianych górskich - podprażonych i połowa zmielonych
sezam do posypania po wierzchu
1/3 szklanki cukru
1 łyżka mąki (15 ml)
2 łyżki oleju sezamowego - można zastąpić masłem
2 łyżki masła - rozpuszczone

PRZYGOTOWANIE:
  • Płatki owsiane podprażyć na patelni. Połowę zmielić na grubą mąkę.
  • Do miski wlać od razu białka, cukier, mąkę, zmielone płatki, olej i masło.. Zamieszać krótko i energicznie - najlepiej trzepaczką rózgową, dodać nie zmielone płatki owsiane. Wymieszać, przykryć i wstawić do lodówki na min. 1/2 godziny.
WYKONANIE:
  1. Blachę wyłożyć najlepiej matą silikonową, albo papierem do wypieków, który dodatkowo posmarować, bo podobno bardzo przywierają do papieru. Ja piekłam na silikonie - zdejmowałam bez problemów. Przygotować miejsce do wykładania ciasteczek, żeby nabrały zaokrąglony kształt od razu gorące wykłada się na wałek, butelkę, itp.
  2. Nakładać łyżką cienko rozsmarowując na wielkość dużych herbatników - posypać po wierzchu sezamem.
  3. Piec w temp. ok 200º  C - zrumieniają się tylko brzegi,środek ciasteczek pozostaje blady. 
  4. Zdejmować szeroką łopatką od razu na przygotowany wałek.
SMACZNEGO!


























9 kwietnia 2015

Kruchy śmietanowiec z kajmakiem i orzechami włoskimi

























Pyszne ciasto - niesamowicie kruche placki, między nimi bita śmietana z mascarpone, polane masą krówkową, czy kajmakiem i obsypane obficie orzechami włoskimi - rozpływa się w ustach. To ciasto bardzo często robię na Święta Wielkanocne, ale pasuje do każdej okazji. Bardzo dobra kompozycja smaków. Ciasto jest sycące, dość słodkie, ale doskonałe i jakakolwiek zmiana ilości warstw, czy ilości śmietany, albo inne proporcje ciasta kruchego - zmieniają ten przepis w mniej korzystny - próbowałam to wielokrotnie. Przepis stary, który dostałam pod nazwą "Snickers",ale pod tą nazwą występują też inne ciasta, więc pomijam je w tytule. 

SKŁADNIKI: forma 32 x 21
ciasto:
500 g mąki
250 g masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru pudru
4 żółtka

warstwa śmietanowa:*
500 ml śmietany kremówki min. 30%
250 g mascarpone
1/3 szklanki cukru pudru

kajmak:
510 g - puszka gotowej masy krówkowej**

PRZYGOTOWANIE:
  • Zagnieść ciasto:  mąkę przesiać, wyłożyć masło - posiekać jak najdrobniej. Dodać pozostałe składniki i szybko zagnieść w całość. 
  • Upiec placki***: Piec w temp. ok. 200º  C - do zrumienienia (ok.10-15 min.) - pilnować, bo łatwo można spalić. Ciasto podzielić  na trzy części, rozwałkować przez folię i upiec trzy placki - blacha nie wymaga smarowania. Ułożyć każdy oddzielnie, wystudzić.
WYKONANIE:
  1. Mocno schłodzoną śmietanę i mascarpone włożyć do wysokiego, schłodzonego naczynia i ubić mikserem na najwyższych obrotach - na sztywno, pod koniec dodając cukier puder.
  2. Przełożyć placki śmietaną, polać kajmakiem i obsypać po wierzchu siekanymi orzechami.   
* w oryginalnym przepisie była sama śmietana ubijana ze śmietanfixsem. Próbowałam również zamiast śmietanfiksu dodać żelatyny, ale z mascarpone smakuje mi najbardziej.
** albo mleko skondensowane słodzone, gotowane w zamkniętej puszce 3,5 godziny ew. kajmak domowej roboty,
*** Ciasto jest bardzo kruche, najlepiej piec w blaszkach z wyjmowanym dnem, albo w płaskiej, bez rantów, bo nie daje się wyjąć, łamie się. Z blaszki o wysokich brzegach trzeba wyjmować w kawałkach i układać jak puzzle. 

SMACZNEGO!




8 kwietnia 2015

Dachówki sezamowe


Doskonałe ciasteczka na szybkie wykorzystanie zbywających białek. Są to ciasteczka twarde, dlatego rozsmarowuje się je cienko, dzięki czemu przy gryzieniu nie odczuwa się, że są twarde tylko pysznie chrupiące - jak sezamki. Jakiś czas temu robiłam dachówki migdałowe - wykorzystałam ten przepis na zrobienie sezamowych. Sezam chodził za mną już dawno - bo to ulubiony smak mojego dzieciństwa i z tego też względu dachówki z sezamem smakują mi bardzo. 

SKŁADNIKI: na 20 sztuk

75 ml białka (z 2 jajek)
1/3 szklanki cukru
75 g sezamu + do posypania po wierzchu
40 g masła
30 g mąki 

PRZYGOTOWANIE:
  • Rozpuścić masło - zostawić do przestudzenia.
  • Do miski wlać białka, cukier, sezam i mąkę - energicznie i krótko wymieszać, najlepiej trzepaczką rózgową, dodać letnie masło. Wymieszać jeszcze raz, przykryć i wstawić do lodówki na minimum 1/2 godziny.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temp. 200º C, blachę wyłożyć papierem do pieczenia, a lepiej matą silikonową - lepiej odchodzą. Przygotować miejsce do wykładania ciasteczek*
  2. Nakładać ok. 1 łyżki masy i rozprowadzać cienko prostokątne kształty, z niewielkimi odstępami. Mogą być przy rozprowadzaniu lekkie prześwity, ale trochę się to w pieczeniu to wyrówna.
  3. Piec ok. 10 min. - do zarumienienia brzegów, środki wyglądają na nieupieczone.
  4. Zdejmować od razu na przygotowane rolki - wystarczy chwila na utrwalenie kształtu.
* Ciasteczka są wiotkie jak się je zdejmuje z blachy - dlatego wykłada się na wałki, żeby miały ciekawy  kształt, ale można wystudzić na płaskiej powierzchni. Ja przygotowałam wałek, dwie szklanki i z drugiej strony kufel z rączką - to zapewniło mi, że rolki były stabilne, nie jeździły.

SMACZNEGO!







2 kwietnia 2015

Tradycyjna Pascha Wielkanocna

Pascha tradycyjna, z warzonego sera. Ma tą zaletę, że się ją zamraża, dzięki czemu można przygotować ją dużo wcześniej i jeszcze długo po Świętach delektować się jej smakiem. Dodatek ulubionych bakalii wzbogaca jej smak - podaje się ją zamrożoną.

SKŁADNIKI: średnica 17 cm

3 litry mleka
laska wanilii
3 szklanki kwaśnej śmietany
9 żółtek
1 szklanka stopionego masła
1 szklanka cukru pudru
otarta skórka i sok z 1/2 cytryny*

bakalie:
kandyzowane owoce
rodzynki
smażona skórka pomarańczowa
migdały
orzechy

PRZYGOTOWANIE:
  • Zagotować mleko z laską wanilii (przeciąć wzdłuż i wyskrobać do mleka również ziarenka).
  • Żółtka rozbełtać ze śmietaną - wlać do wrzącego mleka. Utrzymywać na słabym ogniu ok. 4 min - powinno być widać rozdzielenie się warstw i grudki sera. Ostudzić i najpierw zostawić do odsączenia w płóciennym woreczku. Potem obciążyć pod deską i zostawić na kilka godzin, albo na noc - do porządnego obcieknięcia serwatki.
  • Przygotować bakalie: obrać migdały, sparzyć rodzynki. 
WYKONANIE:
  1. Pokroić bakalie - część bakalii dla dekoracji rozłożyć na ściereczce.
  2. Roztopić masło, dodać cukier puder , sok i skórkę z cytryny i odciśnięty ser - utrzeć wszystko razem. Wymieszać z bakaliami.
  3. Masę wyłożyć na ściereczkę z rozłożonymi bakaliami - związać brzegi i uformować w kulę**.
  4. Włożyć dodatkowo w woreczek foliowy, albo zawinąć w stretch - folię i zamrozić. 
  5. Podaje się zamrożoną - wyjąć na ok. pół godziny przed podaniem, żeby łatwiej ją "rozebrać" i kroić.

*sok z cytryny - wg uznania, nie ma w oryginalnym przepisie.
** ja włożyłam dodatkowo w okrągłe sito i od związanej strony docisnęłam miską o podobnej średnicy - dlatego wyszedł taki dziwny kształt. 

SMACZNEGO!






































Źródło przepisu: Jadwiga Kłossowska "Smacznie i zdrowo od rana do wieczora" z 1978 r. 

1 kwietnia 2015

Bułeczki śniadaniowe z sezamem

























Bułeczki śniadaniowe z sezamem - o delikatnej strukturze , odrywane.  Smak jest neutralny - dobrze pasują i na słodko i na słono - dla mnie najlepsze świeże z samym masłem. 

SKŁADNIKI: blacha 28 x 40 cm

3 szklanki mąki
2 łyżki cukru
15 g świeżych drożdży
1/4 szklanki wody
1 szklanka śmietany
2 łyżki masła
1 łyżeczka soli
1 jajko

1/2 jajka - do posmarowania
sezam do posypania

PRZYGOTOWANIE:

  • Przesiać do miski mąkę, zrobić dołek - pokruszyć do niego drożdże, dodać cukier.
  • Zagotować wodę, dodać masło - rozmieszać do rozpuszczenia, połączyć ze śmietaną i wlać część do drożdży - zamieszać częściowo z mąką.
  • Po podrośnięciu drożdży dodać sól, jajko, resztę mieszanki śmietanowej - zagnieść niezbyt gęste ciasto, najlepiej przy użyciu malaksera, czy wypiekacza do chleba.
  • Ciasto przykryć folią i zostawić do wyrośnięcia - najlepiej w lodówce do następnego dnia - wtedy ciasto będzie super delikatne.
WYKONANIE:
  1. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz przemieszać. Podzielić na 24 kawałki. Każdy kawałek ukształtować zawijając brzegi pod spód. Żeby ciasto nie lepiło się do rąk smarować ręce oliwą lub posypywać mąką.
  2. Układać na blasze wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia - w niedużych odstępach. Posmarować rozmąconym jajkiem i posypać sezamem. Zostawić do wyrośnięcia - powinny podwoić swą objętość.
  3. Piekarnik nagrzać do temperatury ok. 220º C - piec do zrumienienia.
SMACZNEGO!

























Źródło inspiracji:  http://www.momalwaysfindsout.com/2013/02/easter-bunny-shaped-rolls
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...