28 lipca 2014

Tarta serowo - warzywna



























Ta tarta nie tylko ładnie wygląda, ale również smakuje wybornie. Choć to właśnie wygląd takiej tarty w reklamie telewizyjnej skusił mnie do podjęcia próby jej zrobienia - efekt końcowy przeszedł moje oczekiwania. Kruchy spód tarty jest lekko słony, z dodatkiem ziół prowansalskich. Warstwa serowa jest z trzech serów: twaróg, feta i nieduża ilość sera pleśniowego z niebieską pleśnią z dodatkiem świeżego oregano. Dla osób, którzy nie lubią serów pleśniowych pragnę dodać, że jest on w ogóle nie wyczuwalny, a doskonale podkręca smak. 

SKŁADNIKI: wielkość tarty 26 cm
ciasto:
300 g mąki
200 g masła
2 żółtka
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka ziół prowansalskich*

masa serowa:
250 g twarogu
270 g fety 
50 g sera z niebieską pleśnią
200 ml jogurtu greckiego
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2 jaja, 1 żółtko
1 łyżka posiekanych listków oregano
2 ząbki czosnku
pieprz, sól do smaku (ok 1/2 łyżeczki soli)

warzywa:
2 małe cukinie
2 duże marchewki
1 bakłażan
1 czerwona papryka
sól, cukier

PRZYGOTOWANIE:

Ciasto:
  • Na stolnicę wysypać mąkę - wyłożyć masło i siekać nożem jak najdrobniej mieszając jednocześnie z mąką.
  •  Dodać sól, zioła, żółtka i zagnieść krótko - tylko do zlepienia składników. 
  • Rozwałkować, przenieść na wałku na formę do tart. Wykleić dokładnie, przyciąć. Nie ma potrzeby smarowania formy, kruche ciasto  ma w sobie wystarczającą ilość tłuszczu, że nie przywiera.
  • Ciasto w formie schłodzić w lodówce - na czas przygotowania pozostałych czynności, albo na całą noc.
warzywa:
  • Warzywa dokładnie umyć. Marchew oskrobać, paprykę można opalić nad palnikiem i zdjąć skórkę, bakłażan i cukinia zostaje ze skórą. Pokroić w plastry na całą długość.
  • Warzywa blanszować w kolejności: cukinia, marchew, bakłażan. Wkładać na minutę do wrzątku z solą i cukrem i wyjmować i od razu wkładać do lodowatej wody (dobrze jest dodać kostki lodu). 
WYKONANIE:
  1. Wymieszać składniki masy serowej.  Pokruszyć widelcem sery. Roztrzepać jaja, twaróg - zmiksować. Dodać fetę i ser pleśniowy, jogurt,  sól, pieprz, zioła, zmiażdżony czosnek, mąkę ziemniaczaną - zmiksować wszystko razem.  
  2. Upiec ciasto. Przed pieczeniem nakłuć gęsto widelcem. Podpiec w temperaturze ok. 200 º C ok. 10 - 15 min. Jeśli w trakcie pieczenia powstają pęcherze - nakłuć jeszcze widelcem w trakcie pieczenia.
  3. Na podpieczony spód tarty wyłożyć masę serową. Na ser układać paski warzyw - cukinię, marchew bakłażan - zaczynając od brzegów tarty. Czerwoną paprykę układać na końcu - wypełniając luki między ułożonymi paskami.
  4. Piec ok 50 min. w temp 200 º C. W trakcie pieczenia na wierzchu zbiera się trochę płynu - ale tak ma być. Wyłączyć i przetrzymać jeszcze w piekarniku ok 30 min. Jeśli ser jest płynny odczekać chwilę do momentu krojenia, w miarę stygnięcia staje się coraz bardziej zwarty. Podawać najlepiej na ciepło. 
*mieszanka ziół: oregano, rozmaryn, bazylia, tymianek,estragon, cząber

SMACZNEGO!





























17 lipca 2014

Mrożony tort bezowy z malinami


Jak na bezowy torcik - prosty w wykonaniu, bo składa się z małych bez, bitej śmietany i malin. Bezy mogą być gotowe. Na spodzie jako podstawa docięty jest do potrzebnej wielkości wafel - posmarowany niedużą warstwą bitej śmietany, na niej ułożone bezy, warstwa śmietany i maliny, bezy, następne dwa kręgi tak samo, tylko bez wafla. Idealny na upały i na wykorzystanie nadmiaru białek - nie musi być od razu zjedzony. Bardzo dobry po delikatnym rozmrożeniu.

SKŁADNIKI: podstawa średnica 25 cm.

150 ml białka
200 g (ok 250 ml.) cukru
600 ml śmietan kremówki 36%
2 op. malin
suchy wafel na spód

PRZYGOTOWANIE:
  • Upiec bezy, albo kupić gotowe. Z białek i cukru upiec bezy, dokładny przepis jest tu na mojej stronie. Z tej ilości wyjdzie ok 50 małych bezików.
  • Mocno schłodzić śmietanę razem z naczyniem do ubijania.
WYKONANIE:
  1. Dokroić wafel do potrzebnej wielkości - u mnie średnica 25 cm.
  2. Ubić śmietanę na sztywno - cukier nie jest potrzebny.
  3. Na waflu rozsmarować cienko warstwę śmietany - pokryć całą powierzchnię bezami. Rozłożyć warstwę śmietany, na niej rozsypać maliny. Następną warstwę bez układać w połowie dolnych bez - na to warstwę śmietany, maliny itd. Jeśli ma być dekorowany - to najlepiej przed podaniem świeżo ubitą śmietaną i świeżymi malinami.
  4. Zawinąć np. w folię, albo naczynie jednorazowe i zostawić do zamrożenia. Najlepiej kroić zamrożone, a jeść lekko rozmrożone.
SMACZNEGO!





























15 lipca 2014

Cytrynowy sernik z brzoskwiniowo - morelowym musem



Najlepszy sposób na owoce i galaretkę - nie wylewamy jej na wierzch, tylko na spód. W taki sposób nigdy nam nie spłynie z ciasta. Aromatyczny sernik bez pieczenia na gotowych biszkoptach z warstwą musu i galaretki z przepysznych brzoskwiń i moreli.  Dodanie  do sera soku  i otartej skórki z cytryny - nadaje całości  cytrusowego smaku. Nie planowałam robić sernika, ale na targu handlarka sprzedała mi tak dojrzałe brzoskwinie, że nie nadawały się na przechowanie. Musiałam je od razu zużyć. Miało być coś innego, ale jak usmażyłam je w syropie, były tak pyszne i aromatyczne, że stwierdziłam, że najlepszym sposobem do ich wykorzystania będzie taki sernik.

SKŁADNIKI: forma 35 na 14 cm wys. 8 cm, okrągła tortownica śr.28 cm
Biszkopty - na jedną warstwę formy
6 dużych żółtek
300 g cukru = ok. 400 ml
1 szklanka mleka + 1/2 szklanki do żelatyny
12 płaskich łyżeczek żelatyny
1 kg białego sera*
300 ml. śmietany
1 cytryna - sok i otarta skórka

800 g brzoskwiń
400 g moreli
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
4 + 2 łyżeczki żelatyny
4 + 2 łyżki wody

PRZYGOTOWANIE:
  • Ser jeśli nie jest zbyt mocno odciśnięty - odsączyć na sicie
  • Brzoskwinie obrać ze skórki, usunąć pestki ze wszystkich owoców.
  • Zagotować w rondlu wodę z cukrem - wrzucić owoce. Smażyć ok. 10 min. - wystudzić, zmiksować krótko  blenderem, albo w szklance koktajlowej. Odsączyć na gęstym sicie z soku. Ja otrzymałam 500 ml pulpy owocowej i 250 ml syropu.
  • Zagotować szklankę mleka. Żółtka  utrzeć krótko z cukrem, zalać wrzącym mlekiem - energicznie zamieszać i  mocno podgrzać mieszając - prawie do zagotowania. 
  • W 1/2 szklanki zimnego mleka namoczyć 12 łyżeczek żelatyny. Żelatynę rozpuścić, dodając do niej część gorących żółtek, potem wymieszać ze wszystkimi, dodać otartą skórkę z cytryny. Nie chłodzić. zostawić w temperaturze pokojowej do lekkiego przestygnięcia, bo bardzo szybko gęstnieje.
WYKONANIE:
  1. Namoczyć w zimnej wodzie oddzielnie 2 i 4 łyżeczki żelatyny.
  2. Formę na sernik wyłożyć dużym kawałkiem folii spożywczej - z całości. Ułożyć i na zewnątrz przykleić w kilku miejscach plastrem
  3. Syrop połączyć z rozpuszczonymi 2 łyżeczkami rozpuszczonej żelatyny - wylać na spód formy. Wstawić do lodówki do zastygnięcia.
  4. Pulpę z owoców połączyć z 4 łyżeczkami rozpuszczonej żelatyny - wyłożyć na galaretkę z syropu. Wstawić do lodówki do zastygnięcia
  5. Ubić śmietanę na sztywno. Roztrzepać ser, połączyć z ciepłą jeszcze masą żółtkową - nie całą od razu, bo źle jest wymieszać dwa rodzaje konsystencji. Dodać sok z cytryny, połączyć delikatnie z ubitą śmietaną - wylać na stężały mus brzoskwiniowo - morelowy. Na wierzch ułożyć biszkopty, lekko wciskając w masę.
  6. Po zastygnięciu odwrócić dołem do góry i delikatnie usunąć folię.
* Ja użyłam - choć rzadko to robię - twaróg potrójnie mielony w wiaderku. Jeśli zwykły twaróg zmielić trzy razy, żeby miał kremową konsystencję.
SMACZNEGO!







14 lipca 2014

Nalewka - Orzechówka

Jeśli ktoś miał zamiar zrobić Orzechówkę - to jest ostatni moment. Ja robiłam wczoraj, ale niektóre, szczególnie większe orzechy są już twardawe. Na orzechówkę nadają się orzechy zielone, które nie mają wytworzonej skorupy i łatwo dają się kroić nożem. Jak jest późna pora na zbieranie, to przynajmniej wybierzmy te najmniejsze. Podam przepis - zaczerpnięty z tego bloga - sprawdzony już dawniej. Choć ja nie trzymam się sztywno przepisu - zmieniam proporcje. Zalewam orzechy - większą ilość niż w przepisie - spirytusem, słodzę syropem i uzyskuję ekstrakt, który traktuję jako dodatek do różnych nalewek, orzechówki również.  M.in. bardzo dobry jest efekt dodania niedużej ilości Orzechówki do Malinówki. Poza innymi walorami, o czym warto wiedzieć - Orzechówka - ma działanie wspomagające przy problemach żołądkowych.

SKŁADNIKI:
na ok. 20 orzechów zielonych, które nie mają jeszcze twardej skorupy.
1/2 litra spirytusu 96%

ok. 1/8 gałki muszkatołowej - zetrzeć
1/3 gwiazdki anyżu - rozgnieść
3 ziarna pieprzu
1 laska cynamonu - opcjonalnie

500 ml wody
300 g cukru

I Etap:

  • Konieczne gumowe rękawiczki, bo zielone orzechy straszliwie brudzą ręce. Orzechy umyć i rozdrobnić - można poćwiartować, ja robiłam na plasterki w elektrycznej tartce.
  • Umieścić rozdrobnione owoce w słoju, zalać nie rozcieńczonym spirytusem. Dobrze zamknąć, żeby nie parował spirytus. Odstawić na 1 tydzień.
II Etap:
  1. Zagotować syrop z wody i cukru. Ostudzić.
  2. Dodać do słoja z orzechami syrop i przyprawy - odstawić na ok. 4 miesiące.
  3. Po czterech miesiącach odcedzamy i znowu zostawiamy, do sklarowania.
  4. Zlewamy delikatnie sklarowany trunek, resztę przecedzamy np. przez filtr do kawy.
  5. Odstawiamy nawet na rok.
NA ZDROWIE! 





7 lipca 2014

Tort bezowy z galaretką z przetartych owoców i bitą śmietaną


Ten tort zrobiłam z przecierem z ogrodowych winogron. Można wykorzystać inne sezonowe owoce: maliny porzeczki, czy jagody, ale nic nie jest w stanie przebić smaku z tak ich winogron - unikalne połączenie z jakim nigdy do tej pory nie spotkałam się. Przecier z winogron miałam z ubiegłego roku - bo m.in.takie przetwory zrobiłam na zimę. Na ten tort - beza spód i boki, upieczone są w całości, na bezie rozsmarowana jest warstwa ubitej śmietany, na to wylana galaretka z przetartych winogron, a na wierzch druga porcja śmietany. Połączenie warstw jest doskonałe - smak i szykowny wygląd - cudo.

SKŁADNIKI: duży tort średnica 32 cm*
beza:
300 ml białek
300 ml cukru
300 ml cukru pudru
60 ml mąki ziemniaczanej

galaretka:
600 ml przecieru** ok. 1 kg winogron
3 łyżki cukru
7 łyżeczek lub listków żelatyny
5 łyżek wody

śmietana:
1 + 2 szklanki śmietany
1+ 2 łyżeczki żelatyny
2+ 2 łyżki wody

PRZYGOTOWANIE:


Upiec bezę: - najlepiej zrobić to poprzedniego dnia przed wykończeniem, po ususzeniu powinna zostać w wyłączonym piekarniku do następnego dnia.
  • Ubić białka na sztywno, dodając pod koniec cukier (nie puder). Ubić, aby nie było śladów kryształków cukru. Cukier puder wymieszać z mąką ziemniaczaną i przesiewając przez sito na białka - delikatnie wymieszać łopatką.
  • Blachę wyłożyć papierem do wypieków lub matą silikonową. Okrągłą, dużą końcówką dekoratora - nałożyć grubą warstwę białek, tworząc koło. Na brzegach koła dekoracyjną końcówką ułożyć kształtne bezy.
  • Piekarnik nagrzać do temperatury 150º C. Wstawić do nagrzanego piekarnika - od razu zmniejszyć temperaturę do 100º C. Po upływie pół godziny do 75º C. Później jeszcze suszyć w temp 50º C - do całkowitego wysuszenia.
WYKONANIE:
  1. Galaretka: Żelatynę do galaretki zalać zimną wodą do napęcznienia. Przecier mocno zagrzać. Wlewając po trochu do żelatyny - doprowadzić do jej rozpuszczenia. Połączyć całość. Wystudzić.
  2. Śmietana na spód: 1 łyżeczkę żelatyny zalać 2 łyżkami zimnej wody - zostawić do napęcznienia i rozpuścić wstawiając do wrzątku. Ubić 1 szklankę schłodzonej śmietany, dodając pod koniec żelatynę. Najlepiej łączyć stopniowo. Do żelatyny najpierw dodać łyżkę śmietany.
  3. Na przygotowaną bezę wyłożyć śmietanę. Wysmarować spód i dokładnie boki, żeby nie wypłynęła galaretka - schłodzić. Galaretkę wylać jak widać będzie, że tężeje - schłodzić.
  4. Jak galaretka całkiem stężeje ubić śmietanę z 2 szklanek śmietany i 2 łyżeczek żelatyny, i 2 łyżek wody - postępując jak w pkt.2 Udekorować śmietaną wyciskając kształt jak bezy, w każdą włożyć owoc. 
  5. Przechowywać w lodówce bez przykrycia  lub nie przykrywając szczelnie. Moja beza trzymała się trzy dni w lodówce bez przykrycia.
*  Ja chciałam zrobić tort większy, masywniejszy - zrobiłam grubą warstwę na spodzie, ale na tą wielkość wystarczy zrobić bezę ze szklanki białek.
**Umyte owoce trzeba zagotować i pogotować pod przykryciem ok. 5 min.  Następnie przetrzeć przez sito.

SMACZNEGO!
































Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...