30 stycznia 2020

Tort śmietanowo - kiwi - winogronowo - borówkowy, Kot i Serce


Tort był robiony dla dziewczynki, ale dekoracja jak w sam raz może być na Walentynki.
Jasny biszkopt przełożony ma jednym blacie musem z kiwi, otoczonym warstwą bitej śmietany; na drugim blacie mus z winogron  i cienka warstwa galaretki jagodowej z borówkami - otoczone warstwą bitej śmietany. Cały tort obłożony ganache z białej czekolady, a dekoracje z lukru plastycznego i królewskiego. Tort podobny w przekroju do Tortu  Blue Curacao... na moim blogu.

Ostatnio torty, które obkładam ganache czekoladowym lub lukrem plastycznym - robię w inny sposób niż do tej pory. Okalam tort cieniutką warstwą biszkoptu. Piekę, albo dodatkowy prostokątny biszkopt, albo wycinam paski z blatu biszkoptu (jak na zdjęciach pod postem). To jest mój sposób na moje torty, które zawierają więcej musów niż biszkoptu i źle się na boku tych warstw rozprowadza masa maślana, albo ganache czekoladowy - ślizga się i czasami trzeba nałożyć grubo. Po obłożeniu biszkoptem wszystko rozprowadza się super! 

SKŁADNIKI: wielkość 24 cm.
biszkopt z 6 - 7 jaj
- z tego mają wyjść:
3 blaty i 2 bardzo cienkie pocięte na paski okalające tort (zdjęcie)

mus z kiwi:
600 g kiwi
galaretka agrestowa (na 500 ml wody)
2 łyżki wody (30 ml)

warstwa winogronowo - borówkowa:
300 ml przecieru z winogron
200 ml przegotowanej wody i 4 łyżeczki żelatyny
cukier do smaku

1 galaretka jeżynowo - jagodowa (na 500 ml wody)
1 szklanka wody
ok. 200 g borówek (mrożonych - przy świeżych można dodać o 1/2 szklanki więcej wody do galaretki)

bita śmietana:
500 ml śmietanki kremówki 30% - bardzo zimna
4 łyżeczki żelatyny i pól szklanki wody
cukier puder i sok z cytryny do smaku

ganache z białej czekolady:
100 ml śmietanki kremówki 30%
300 g białej czekolady* - dobrej jakości

Nasączenie: syrop z cukru z dodatkiem soku z cytryny

Dekoracja:
lukier plastyczny - czerwony i czarny
lukier królewski**
barwnik czerwony
papierowe tylki

PRZYGOTOWANIE:
  • Upiec biszkopt - wg przepisu na biszkopt bez środków spulchniających,- zamiast 3 łyżek mąki pszennej dodałam mąkę ziemniaczaną.
  • Mus z kiwi: galaretkę zalać 2 łyżkami zimnej wody- zamieszać. Kiwi przepołowić, wydrążyć łyżeczką ze środka miąższ, zmiażdżyć widelcem, mocno podgrzać, zmiksować w szklance koktajlowej albo blenderem. Postawić z powrotem na ogniu, zagotować - zdjąć z ognia i dodać galaretkę - mieszać do rozpuszczenia galaretki. Wystudzić.
  • Warstwa winogronowo - borówkowa: 
  • przecier z winogron: do 200 ml zimnej wody wsypać 4 łyżeczki żelatyny - zostawić do napęcznienia, potem wstawiając do wrzątku - rozpuścić. Żelatynę posłodzić, żeby przecier z winogron nie był zbyt kwaśny. Połączyć żelatynę z przecierem.
  • borówki z galaretką: galaretkę jeżynową rozpuścić w połowie ilości wody podanej na opakowaniu, przestudzić. Borówki zalać nią bezpośrednio na torcie.
  • Bita śmietana: do pół szklanki zimnej wody wsypać 4 łyżeczki żelatyny - zostawić do napęcznienia, potem wstawiając do wrzątku - rozpuścić (nie studzić). Śmietanę ubić na sztywno, dodając cukier puder i trochę soku z cytryny do smaku. Gorącą żelatynę wlać do ubitej śmietany - błyskawicznie ubić na najszybszych obrotach, przemieszać w trakcie łopatką.
  • Układ warstw:  każdy blat delikatnie nasączony. Pierwszy blat biszkoptowy, bardzo cienka warstwa bitej śmietany; mus z kiwi, bardzo cienka warstwa bitej śmietany; drugi blat, bardzo cienka warstwa bitej śmietany, przecier z winogron, galaretka z borówkami, wyłożona pozostała bita śmietana i przykryta trzecim blatem.
WYKONANIE:
  1. Biszkopt przekroić na pięć blatów, w tym dwa bardzo cienkie. Ułożyć pierwszy blat na paterze, bardzo cienko posmarować bitą śmietaną. Zapiąć obręcz.
  2. Najcieńszy blat pociąć w pasy do wysokości obręczy i obłożyć nim boki, smarując cienko śmietaną boki i łączenia. Schłodzić.
  3. Następnie wylać tężejący mus z kiwi - jak zastygnie posmarować bardzo cienką warstwą bitej śmietany i od razu wyłożyć drugi blat biszkoptowy, który też posmarować bardzo cienką warstwą bitej śmietany. Schłodzić.
  4. Kolejno wylać tężejący przecier z winogron, jak stężeje wyłożyć na to borówki i zalać zimną galaretką jeżynową. Schłodzić.
  5. Na galaretkę jeżynową wyłożyć pozostałą bitą śmietanę i przykryć trzecim blatemSchłodzić.
  6. Ganache: śmietanę zagotować, zalać połamaną na kawałki czekoladę, chwilę odczekać i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.
  7. Usunąć obręcz. Obłożyć tort ganache. Schładzać i wyrównywać. 
  8. Dekoracja: wydrukować rysunek. Wyciąć rysunek kota, serca i kredki. 
  9. Kot. Rozwałkować czarny lukier - przyłożyć rysunek i odciąć kształt skalpelkiem. Położyć na torcie. Wyciąć też koniuszek ogona.
  10. Serce i kropki: odrysować na torcie kształt serca i kredki (do miejsca styku z sercem). Czerwonym lukrem królewskim otoczyć kształt serca i nitkami lukru wypełnić niezbyt dokładnie. Zrobić od razu trzy kropki.
  11. Kredka: czerwona końcówka kredki i czarne paseczki są wycięte z lukru plastycznego. Pozostałe elementy kredki są zrobione lukrem królewskim. 
  12. Serduszka duże i małe: wycięte foremkami do ciastek z lukru plastycznego.
  13. Ozdoby z lukru plastycznego przyklejałam na gorącą wodę.
*może być potrzebna większa ilość ganache, zależy od jakości i grubości obłożenia. Ganache z białą czekoladą robi si w proporcji 1 : 3. Na 100 ml śmietanki daje się 300 g czekolady. Na 450 g czekolady 150 ml śmietanki.
**lukier królewski robię z mieszanki w proszku, którą kupuję przez internet. Lukru z surowych białek nie robię - ze względu na salmonelozę. Można ew. kupić białka pasteryzowane w proszku, ale ja robię bardzo małe ilości takich ozdób i najwygodniejszy jest dla mnie mix.

SMACZNEGO!



26 stycznia 2020

Czekoladowe półkule z karmelizowaną, białą czekoladą

Półkule z musu z  białej, karmelizowanej  czekolady, na spodzie z migdałowego brownie polane lustrzaną polewą. Karmelizowana biała czekolada - mój ulubiony produkt, na blogu są już dwa wpisy z jej wykorzystaniem Tartaletki...  i Bavarois... Jak wiecie polewą lustrzaną najlepiej polewać zamrożone desery, gwarantuje to, że polewa pięknie otoczy i od razu zastygnie, a nie spłynie. Jest to doskonały deser, który można przygotować dużo wcześniej i przechowywać zamrożone, a w dniu podania tylko polać polewą. Najlepszy jest nie do końca rozmrożony - pysznie smakuje jak idealnie kremowe lody. W środek można włożyć dodatkowy mały krążek z brownie - wykorzystać przestrzenie po wycięciu większych krążków.

SKŁADNIKI:
brownie: 33 x 33 cm
170 g gorzkiej czekolady 70%
150 g masła
4 jaja
100 g cukru
110 g mąki migdałowej (zmielone migdały)

mus z białej czekolady: (wyszło mi ok. 1,950 l)
300 g białej czekolady
200 ml mleka

3 żółtka
4 łyżki drobnego cukru trzcinowego
1 łyżka cukru z wanilią

2 łyżeczki żelatyny
2 łyżki wody

500 g mascarpone - mocno schłodzone
450 ml śmietany kremówki 30% - mocno schłodzone

polewa lustrzana:
2 łyżeczki żelatyny
2 łyżki wody
150 g cukru
50 ml wody
100 ml śmietanki kremówki 30 %
50 g kakao

dekoracja:
złoty barwnik spożywczy w pyłku
wiórki białej czekolady

PRZYGOTOWANIE:
  • Brownie na spody: blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do temperatury 150℃. Czekoladę rozpuścić z masłem. Jaja ubić z cukrem - chwilę podgrzać nad parą. Połączyć jaja z masą czekoladową, dodać mąkę migdałową - wymieszać. Rozsmarować na blasze i piec ok. 15 min. Po wystygnięciu wyciąć krążki pasujące dos spodów i ew. małe krążki do umieszczenia w środku półkul. Małe krążki zamrozić przed umieszczeniem w środku.
  • Foremki - wyszło 15 sztuk w foremkach na duże muffiny o pojemności 100 ml i 6 kopułek po 75 ml.
  • Karmelizowanie czekolady: piekarnik nagrzać do temperatury 120º C. 300 g białej czekolady połamać na kostki, wyłożyć bezpośrednio na blachę do pieczenia. Wstawić do piekarnika na ok. 45 min, co 10 minut mieszając, aż nabierze złotobrązowego koloru. Temperatura piekarnika lepiej jak będzie za niska niż za wysoka, bo bardzo szybko się karmelizuje. 
WYKONANIE:
  • Mus z karmelizowanej białej czekolady: żelatynę namoczyć w wodzie - zostawić do napęcznienia.
  • Zagotować mleko. Żółtka rozetrzeć z cukrem (nie ubijać) Zahartować gorącym mlekiem - dodając po trochu do żółtek. Przelać do rondelka i podgrzać do temp. 85℃, dodać od razu żelatynę - wymieszać i dodać skarmelizowaną czekoladę. Jak źle się rozpuszcza - zblendować i przetrzeć przez sitko.
  • Mascarpone ubić ze śmietaną, połączyć z jeszcze ciepłą masą. Wlewać od razu do foremek (umieścić ew. w środku mały krążek), umieszczając na powierzchni duży krążek. Schłodzić i przymrozić przed oblewaniem polewą.
  • Polewa lustrzana:  żelatynę zalać wodą i zostawić do napęcznienia - najlepiej ją rozpuścić w gorącej wodzie. Zagotować wodę z cukrem - do rozpuszczenia cukru. Dodać śmietankę - wymieszać, dodać przesiane kakao - wymieszać - połączyć z rozpuszczoną żelatyną. Wymieszać krótko blenderem - trzymając go krótko (!) pod powierzchnią polewy (nie na dnie),  żeby nie utworzyły się bąbelki. Polewę przelać przez sitko - nawet dwa razy. Aby polać deser przestudzić, jeżeli wystudzony podgrzać do temperatury ok. 35 ℃ i polewać zamrożony deser. Udekorować.
SMACZNEGO!



Źródło: polewa z MW

22 stycznia 2020

Tort Dinozaury malinowo - czekoladowy


Tort obłożony lukrem plastycznym - dla dzieci wygląd to największa atrakcja. Starajmy się jednak, traktować lukier bardziej jako opakowanie, a nie jedzenie. Smaki najlepsze dla dzieci: malinki w galaretce i żelka czekoladowa obłożone niewielką ilością kremu budyniowego.  Nieskomplikowana dekoracja - płaskie kształty wykrojone nożykiem z szablonu na podstawie rysunków. Dinozaury na górze toru odciśnięte z foremki silikonowej. Gniazdo z nitek czekoladowych wyciśniętych z tylki, albo dekoratora.

SKŁADNIKI: wielkość ok.22

biszkopt:
6 jaj
1/2 szklanki drobnego cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki soku z cytryny lub octu winnego
szczypta soli

krem budyniowy:
1 szklanka mleka
1/2 laski wanilii - nasiona
2,5 łyżki mąki pszennej (37,5 ml)
1 łyżka mąki ziemniaczanej (15 ml)
1 żółtko
1/3 szklanki cukru pudru
125 g masła - temp. pokojowa

warstwa malinowa:
400 g malin mrożonych
1,5 galaretki malinowej

żelka czekoladowa:
2 i 1/4 łyżeczki żelatyny
3 łyżki wody
150 g czekolady gorzkiej - posiekana
375 ml mleka
3 łyżki cukru pudru

ponadto:
  • ok. 700 g lukru plastycznego
  • masa maślana  z ok. 350 g cukru pudru i 125 g masła
  • barwniki, kakao
  • szablony dinozaurów - mogą być zwykłe rysunki nawet z książeczek
  • 1 foremka 3 D - silikonowa
  • cukrowe jajeczka 
  • 75 g czekolady - na gniazdko
PRZYGOTOWANIE:
Upiec biszkopt:
  1. Piekarnik nagrzać do temp. 160º C - tylko dno formy wyłożone papierem do pieczenia.
  2. Mąkę i mąkę ziemniaczaną wymieszać - dokładnie.
  3. Spienić białka, dodać sól i sok z cytryny, pod koniec ubijania dodawać po trochu cukier - ubić na sztywno.
  4. Na najwolniejszych obrotach miksera, połączyć z żółtkami - dodając po jednym, krótko tylko do uzyskania jednolitej masy. 
  5. Stopniowo przesiewać przez sito mąkę - bezpośrednio na masę jajeczną - każdorazowo delikatnie mieszając łopatką. Wylać do formy, wyrównać powierzchnię.
  6. Piec 40 - 50  minut - do suchego patyczka. Po wyjęciu nie oddzielając od obręczy odwrócić biszkopt do góry dnem na ruszt i tak zostawić do wystygnięcia.
  7. Przeciąć na trzy krążki.
Krem budyniowy: 
  1. Do ok. 1/3 szklanki mleka dodać oba rodzaje mąki, żółtko - wymieszać. Pozostałe mleko zagotować z wanilią - wlać rozrobioną mąkę z żółtkiem - zagotować jak budyń. Zostawić do przestudzenia do temperatury pokojowej. Masło utrzeć z cukrem pudrem, potem dodawać po trochu budyń. 
Żelka czekoladowa: 
  1. Żelatynę zalać zimną wodą, wymieszać - zostawić do napęcznienia. Zagotować mleko, wlać ok. pół szklanki do żelatyny i wymieszać do rozpuszczenia. Pozostałym mlekiem zalać czekoladę - dodając stopniowo, na początku chwilę odczekać, aby zmiękła  - wymieszać do dokładnego połączenia, dodać cukier puder i rozpuszczoną żelatyną - połączyć.
Warstwa malinowa: 
  1. galaretkę rozpuścić w 1,5 szklanki wody. lekko przestudzić. Zamrożone maliny dodać przed samym wylaniem na tort.
SKŁADANIE TORTU:
  1. Tort składać w rancie. Na paterę ułożyć górną część biszkoptu - skórką do góry. Dół biszkoptu zostawić na górę tortu. Można blaty skropić niewielką ilością syropu cukrowego z dodatkiem soku z cytryny.
  2. Pierwszy blat posmarować bardzo cienką warstwą kremu budyniowego, wyłożyć maliny z galaretką, posmarować też cienką warstwą kremu budyniowego. 
  3. Drugi blat posmarować bardzo cienką warstwą kremu budyniowego - szczelnie posmarować przy brzegach - schłodzić. Po schłodzeniu wyłożyć żelkę czekoladową. Po dokładnym stężeniu posmarować też cienką warstwą kremu budyniowego. Przykryć ostatnim blatem biszkoptowym.
WYKOŃCZENIE:
  1. Masę maślaną przygotować przed samym obłożeniem tortu. Szczegóły dotyczące obłożenia tortu lukrem plastycznym i masą maślaną są na mojej stronie - tu.
  2. Masa maślana: masło utrzeć na pianę, dodać cukier puder - ucierać, dodać ok 1 łyżeczki śmietanki lub mleka. Zdjąć rant i obłożyć schłodzony tort, wyrównując dokładnie. Ponownie schłodzić całość.
  3. Przygotować elementy lukru plastycznego - zabarwić na pożądane kolory. Do brązowych dodawałam kakao.  Po obłożeniu tortu lukrem przykleić elementy na wodę. 
SMACZNEGO!  


    
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...