30 grudnia 2015

Charlotte royal


Idealne ciasto na Sylwestra, czy Nowy Rok - szczególnie jak zostanie trochę otwartego szampana. Po ciężkich świątecznych ciastach - trochę lekkości. Ciasto nie za tłuste, biszkopt (bez tłuszczu) zwinięty w roladę z dowolnym dżemem, całość wypełniona śmietaną pól na pól z białym winem. Roladę można upiec i przełożyć wcześniej, a potem tylko wypełnić w środku. Można ją udekorować dookoła dolnej części śmietaną i wisienkami.  Lekko kwaskowaty dżem i śmietana przełamana smakiem dobrego wina.  To wino jest bardzo wyczuwalne. Tylko dla dorosłych!

SKŁADNIKI: salaterka pojemności 2,5 litra
biszkopt na roladę: blacha z piekarnika 35 x 36 cm

4 duże jaja - oddzielić
szczypta soli
kilka kropel soku z cytryny
125 g cukru miałkiego
miąższ z 1 laski wanilii
125 g mąki
2 łyżki mąki ziemniaczanej

500 g dżemu wiśniowego - może być inny
kilka kropel oleju - do posmarowania salaterki

500 ml białego wina deserowego
200 g cukru
2 łyżki soku z cytryny
12 łyżeczek żelatyny*
500 ml śmietany kremówki - mocno schłodzonej

PRZYGOTOWANIE:

Upiec biszkopt na roladę: Na moim blogu dwa sposoby pieczenia rolad.

  • Roladę można upiec i przełożyć dzień wcześniej.
  • Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temp. 220º C.
  • Białka spienić, dodać sól, sok z cytryny - ubić na sztywno dodając pod koniec cukier. Ubijać, do uzyskania lśniącej masy, dodać wanilię - połączyć jeszcze mikserem.  Do białek dodać żółtka mieszając krótko, najwolniejszymi obrotami miksera. Oba rodzaje mąki przesiewać na jajeczną masę i jak najdelikatniej wymieszać, najlepiej silikonową łopatką. Wyłożyć od razu na przygotowaną blachę, wyrównać. Piec ok. 12 minut.
  • Upieczoną roladę wyłożyć na ściereczkę, albo matę silikonową, oderwać papier od spodu i przyłożyć go z powrotem do rolady - zrolować (szczegóły na moim blogu: Jak zrobić roladę biszkoptową oraz jak zrobić roladę przy pomocy maty silikonowej. Zostawić do przestygnięcia.
  • Jak ciasto przestygnie rozwinąć, rozsmarować na niej dżem i zrolować znowu. Zostawić do stężenia.
WYKONANIE:
  • Salaterkę posmarować nasączonym olejem kawałkiem ręcznika papierowego. Kroić plastry rolady ok 1,5 cm szerokości i układać jedna obok drugiej - dociskając, aby były najmniejsze przerwy. Zostawić część na wierzch.
  • Wino: żelatynę zalać ok. 1/3 ilości wina,  resztę wina z cukrem i sokiem z cytryny mocno podgrzać, zdjąć z ognia - wrzucić do niego napęczniałą żelatynę - mieszać do rozpuszczenia. Zostawić do wystudzenia (ma nie tężeć).
  • Śmietana: śmietanę ubijać dopiero, jak galaretka winna nie będzie już ciepła. Ubić na sztywno śmietanę, wyłożyć na płynną galaretkę z wina i krótko wymieszać mikserem, albo trzepaczką rózgową. Wyłożyć od razu do salaterki na plastry rolady, na wierzch ułożyć pozostałe plastry. Przykryć. Zostawić do całkowitego stężenia. 
  • Odwrócić na paterę i ostrożnie zdjąć salaterkę. Można udekorować dodatkową ubitą śmietaną: wykańczając rozetami dookoła dolnej części i układając wisienki.
* na opakowaniu żelatyny jest 2- 3 łyżeczki na 500 ml płynu. Ja zawsze daję więcej, bo odmierzam płaskie łyżeczki pojemności 5 ml. W przypadku tego ciasta środek musi być sztywny - trzeba odmierzyć podwójną ilość żelatyny.

SMACZNEGO!

               

Źródło: "Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd" Christian Teubner, Annette Wolter  - z niewielkimi zmianami.

28 grudnia 2015

Sałatka warstwowa z selerem konserwowym i ananasem

































Sałatka warstwowa z selerem konserwowym, kukurydzą, jajkiem, porem, jabłkiem, ananasem i serem żółtym. Na pewno sprawdzi się doskonale na domowego "Sylwestra", ale i na każde inne przyjęcie. Z podobnych składników robione są różne wersje takiej sałatki, często spotykam się z kapiącą od majonezu, albo tylko z trzech z pośród powyższych składników. Ta jest najlepsza, na taką sałatkę zawsze mam w domu produkty, nie wymaga dużo pracy, bo większość nie wymaga rozdrabniania. Majonez jest tylko między dwoma warstwami - pozwala to zredukować jego ilość  do minimum i dzięki temu czuje się soczystość i smak innych składników. Nie wymaga dodatkowego przyprawiania, co sprawia, że jest zawsze dobra. 

SKŁADNIKI: wg kolejności od dołu:

1 mały słoik selera konserwowego
1 puszka kukurydzy
3-4 jaja - ugotowane na twardo
majonez
1 nieduży por (biała część) + dwie szczypty soli
2 jabłka + sok z 1/2 cytryny
majonez
1 puszka ananasa 
200 g łagodnego sera żółtego (np. gouda, edamski)

PRZYGOTOWANIE:
  • Odsączyć z zalewy oddzielnie: seler, kukurydzę i ananas - pokroić w kostkę. 
  • Pora pokroić na bardzo cienki talarki, posolić - wygnieść ręką.
WYKONANIE:
  1. Na dnie salaterki ułożyć seler, na to kukurydzę, jajko starte na grubej tartce - docisnąć i uklepać widelcem - posmarować majonezem.
  2. Do oddzielnej miseczki zetrzeć na tartce jabłko - skropić sokiem z cytryny, wymieszać.
  3. Na pierwszą warstwę majonezu rozłożyć por, na to jabłko - docisnąć i uklepać widelcem - posmarować majonezem.
  4. Na to ułożyć ananasa i posypać żółtym serem startym na tartce o  drobnych oczkach.
SMACZNEGO!





22 grudnia 2015

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy 2016 Rok


Migdałowe kulki - Panellets


Doskonała propozycja słodyczy na sylwestra i na inne przyjęcia. Na dodatek są bez mąki - bezglutenowe.  Nie potrzebują talerzyków, krojenia - można ułożyć w papilotkach. Są mięciutkie i aromatyczne obtoczone w ulubionych posypkach - dla każdego coś dobrego.
Jak podaje Wikipedia te słodycze znane są od co najmniej z 18 wieku rozpowszechnione w Hiszpanii. Wykorzystywane były do dzielenia się nimi po uroczystościach religijnych. Mają różne nazwy w zależności od regionu - katalońskie to Panellets. Tam są tradycyjnie wypiekane - przywiązuje się wagę do jakości, w związku z tym mają niezmienny skład, nie wolno dodawać barwników, konserwantów, nawet mąki - są tylko z naturalnych składników. Do posypek wykorzystuje się jeszcze skórkę pomarańczową, pigwę, różne dżemy, trawę cytrynową i inne drobne naturalne produkty m.in. jak niżej.

SKŁADNIKI: ok. 22 szt.

125 g mielonych migdałów
125 g cukru
125 g ugotowanych ziemniaków (ugotowane w mundurkach, obrane i przeciśnięte przez praskę)
2 żółtka
1 roztrzepane jajko - do posmarowania
olej do rąk

posypki do obtoczenia - mogą być inne, dowolne
pestki pinii
sezam
posiekane orzechy ziemne
całe orzechy laskowe
wiórki kokosowe
dżem morelowy
trochę rozpuszczonej czekolady białej i ciemnej

PRZYGOTOWANIE:
  • Z migdałów, cukru, ziemniaków i żółtek zagnieść ciasto.
  • Toczyć z ciasta kulki - układać od razu  na papierze do pieczenia - wielkości niecałe 15 ml. (nie dokładnie wypełniona płaska łyżka). Żeby ciasto się nie lepiło do rąk, dobrze jest posmarować olejem wnętrze dłoni i najlepiej najpierw utoczyć wszystkie kulki, a potem je obtaczać.
  • Kulki obtaczać w orzechach, sezamie, wiórkach, niektóre zostawić nie obtoczone. Maczając w oleju trzonek np. wałka zrobić w niektórych kulkach wgłębienie.  Wgłębienie zostanie po upieczeniu.
  • Pozostawić na noc w temperaturze pokojowej - do obeschnięcia.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temp. 160º C
  2. Posmarować kulki roztrzepanym jajkiem. Piec ok. 25 minut.
  3. Po upieczeniu i wystudzeniu - we wgłębienia włożyć po niedużej ilości czekolady, białej czekolady - włożyć w nią orzech laskowy, przetarty dżem morelowy.
SMACZNEGO!




Źródło: "Burda" 11/91 pod nazwą "Kulki z pestkami pinii", Wikipedia.

19 grudnia 2015

Tort orzechowo - migdałowy bez masy

To jeden z najoryginalniejszych tortów kuchni polskiej - tak został określony przez autorów "W staropolskiej kuchni.." Najszybszy w zrobieniu tort, jakie robiłam. Obie warstwy orzechowa i migdałowa są pieczone razem - co jest dużą zaletą, bo mając zmielone orzechy i migdały przygotowanie zajmie tyle czasu, co biszkoptu. Przekroczył moje najśmielsze oczekiwania - zaskoczył mnie smakiem i wyglądem. Jest wilgotny, aromatyczny - nie ma się wrażenia, że to jest ciasto bez masy. Wierzch i boki ciasta obłożyłam gorącym dżemem morelowym i pokryłam masą marcepanową - ale wykończenie jest wedle uznania, można zastąpić polewą, czy lukrem czekoladowym. Tort jest genialny i  prosty w zrobieniu.  

SKŁADNIKI: tortownica średnica 25 cm. wys. ok. 7 cm.

warstwa orzechowa:
10 żółtek
250 g drobnego cukru*
1 łyżka kakao
ok. 2 łyżki mleka
250 g mielonych orzechów włoskich**
ziarna z laski wanilii

warstwa migdałowa:
10 białek
250 g drobnego cukru*
sok z 1/2 cytryny
ziarna z laki wanilii
3 łyżki startych na tartce biszkoptów
250 g mielonych migdałów**

do formy:
masło
mąka ziemniaczana

na wykończenie: - opcjonalnie
słoiczek dżemu pomarańczowego - ja dałam morelowy
400 g masy marcepanowej
z tego ok. 80 g wymieszana z 1 łyżeczką ciemnego kakao

PRZYGOTOWANIE:
  • Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i obsypać mąką ziemniaczaną (albo bułką tartą). Piekarnik nagrzać do temp. ok. 160º C. Obie warstwy piecze się jednocześnie układając jedna na drugiej.
  • Warstwa orzechowa: Z odmierzonego cukru dodać ok. 1 łyżkę  do kakao - wymieszać, połączyć z mlekiem na papkę, aby nie było grudek. 
  • Resztę cukru utrzeć z żółtkami na puch, pod koniec dodać roztarte z mlekiem kakao i ziarenka wanilii. Połączyć delikatnie ze zmielonymi orzechami - wyłożyć do tortownicy, nakładając więcej na środku, bo trochę "siada".
  • Warstwa migdałowa: ubić na sztywno białka, dodając pod koniec cukier. Jeszcze ubijając dodać sok z cytryny i wanilię. Do ubitej piany dodać migdały delikatnie mieszając łopatką - nie mikserem. Wyłożyć od razu na warstwę orzechową - też nakładając więcej na środku.
  • Piec ok. 50 - 60 minut - do suchego patyczka. Wyjąć ostrożnie z formy. Wystudzić.
WYKONANIE:
  1. Mimo nałożenia ciasta z górką, po wystudzeniu jest lekko zapadnięte - ściąć te brzegi na równo.
  2. Podgrzać  dżem, przetrzeć przez sito i jeszcze ciepłym posmarować całe ciasto wierzch i boki. Zostawić do podeschnięcia.
  3. Masę marcepanową rozwałkować na wielkość obejmującą wierzch i boki - obłożyć całość. Z resztek marcepanu - część zagnieść z kakao. Zrobić wałek okalający na dole i wyciąć gwiazdki. Gwiazdki zrobiłam na podstawie szablonu z tej strony. Wałek można spłaszczyć raz przy razie rączką łyżeczki lub widelczykiem. 
*w przepisie był cukier puder, ja wolę szczególnie do ubijania białek dodawać cukier drobny (miałki) z nim lepiej mi się ubija, a przede wszystkim nie "siada" piana.
** migdały bez łupin i orzechy najlepiej jak zmielone są przed dodaniem do ciasta młynkiem do orzechów na najdrobniejszych oczkach - maszynka do mięsa nie nadaje się do tego. Ewentualnie można kupić już zmielone.

SMACZNEGO!


































Źródło: "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole" Maria Lemnis i Henryk Vitry. Wyd.III/1983r.

Piernik bakaliowy na piwie

Natknęłam się nie raz w sieci  na "Piernik na Guinnessie" - ten zrobiłam też na Guinnessie, ale może być każde inne piwo. Odróżnia się od wielu innych pierników tym, że struktura ciasta nie jest zwarta -  jest delikatna i pulchna. Najczęściej robię przekładany powidłami - ten dla odmiany zrobiłam z dużą ilością bakalii. Surowe ciasto nie wymaga leżakowania, ani upieczone też nie wymaga dojrzewania - dobry jest od razu, a jeśli potrzeba może długo leżeć, jak wszystkie inne pierniki. 

SKŁADNIKI: na dwie podłużne formy 11 x 37 cm

150 g masła - temp. pokojowej
50 +350  g cukru
5 - 6 jaj
350 g miodu
750 g mąki
1/2 łyżeczki mielonego anyżu*
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1 łyżeczka mielonych goździków
1 łyżka cynamonu
3 łyżeczki soli
1 szklanka piwa
300 g bakalii (np. śliwki, morele, orzechy włoskie, skórka pomarańczowa, figi)

polewa;
150 g czekolady deserowej
1 łyżka oleju
1 łyżka masła

dekoracja:
lukier plastyczny - można zastąpić marcepanem
kolorowe perełki

PRZYGOTOWANIE:
  • Miód podgrzać, jeśli jest stałej konsystencji. Płynnego nie podgrzewać.
  • Umyć, sparzyć z bakalii owoce suszone, pokroić wszystkie. Mokre osuszyć papierowym ręcznikiem i wszystkie bakalie oprószyć mąką.
  • Mąkę przesiać.
  • Formy wyłożyć papierem do pieczenia, albo wysmarować tłuszczem.
WYKONANIE:
  • Piekarnik nagrzać do temp. 180º C. 
  • Zmiksować masło, dodać 50 g cukru, jaja - ubić dobrze. Dodawać kolejno mąkę, cukier, miód, piwo - w części piwa rozpuścić sodę i dodać razem - ubić na gładkie ciasto. Dodać bakalie i delikatnie wymieszać.
  • Wyłożyć masę do przygotowanych form. Piec ok. 60 minut - do suchego patyczka.
  • Wykończenie: składniki polewy roztopić nad parą - wylać i rozprowadzić po pierniku. Z masy lukrowej wyciąć choinki foremką do wykrawania ciasteczek i udekorować perełkami.
* może być przyprawa do pierników, albo zamiennie inne przyprawy korzenne - to zależy od upodobań.

SMACZNEGO!




Źródło: "Pszczoły i ludzie" Irena Gumowska. Przepis na piernik na piwie - z niewielkimi zmianami.

17 grudnia 2015

Babeczki świąteczne z żurawiną i pianką marshmallow

Urocze babeczki z żurawiną i pianką marshmallow. Kwaśna żurawina i słodziutkie pianki - nadają babeczkom wilgotności i delikatności. Jak nie lubicie robić tradycyjnych wypieków - takie muffiny pomogą dodać świątecznego akcentu, a i dzieciom na pewno się spodobają

SKŁADNIKI: ok. 22 szt. pojemność foremki 80 ml

babeczki:

2 szklanki mąki
1 szklanka drobnego cukru
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/8 łyżeczka soli
cukier z wanilią
1/2 łyżeczki mielonych goździków

1/2 szklanki mleka 
1/2 szklanki jogurtu
1/2 szklanki oleju
3 jaja
skórka starta z 1 pomarańczy

150 g żurawiny (świeżej lub mrożonej*) 
2 łyżki mąki

Pianka:
80 ml wody
215 g cukru
 łyżki złotego syropu lub miodu

łyżeczki (20 ml) żelatyny 
łyżki zimnej wody

120 ml białka 
szczypta soli
kilka kropel cytryny
ekstrakt wanilii


ozdobne papilotki z bałwankiem
biała, śnieżna posypka

PRZYGOTOWANIE:

Babeczki
  • Oddzielnie wymieszać suche składniki, oddzielnie wymieszać mokre - roztrzepać, potem połączyć razem krótko - nie musi być dokładnie. Żurawinę osuszyć ręcznikiem papierowym, oprószyć mąką i wrzucić do ciasta. Delikatnie, krótko zamieszać.
  • Wyłożyć foremki papilotkami (nie trzeba jeśli są silikonowe) - wlać ciasto do połowy wysokości foremki.
  • Wstawić do nagrzanego do 200º C piekarnika, piec ok. 35 minut - do suchego patyczka. Wystudzić.

WYKONANIE:

Pianka:
  1. Do szklanki wsypać żelatynę, zalać wodą i zostawić do napęcznienia.
  2. Białka wlać najlepiej do stojącego miksera. Włączyć ubijanie białek parę minut po nastawieniu syropu. Spienić dodać sól i sok z cytryny. Ubić nie do końca na sztywno.
  3. Do garnuszka wlać wodę, syrop i cukier - nastawić na dużą moc palnika. Wymieszać, doprowadzić do wrzenia. Parę minut pogotować, tylko po to, żeby zwiększyć temperaturę syropu. Zdjąć z palnika - wrzucić napęczniałą żelatynę i mieszać szybko do rozpuszczenia.
  4. Od razu gorący syrop wlewać cienką strużką na ubijane białka. Po wlaniu całego syropu, miksować jeszcze do lekkiego przestudzenia i momentu, kiedy piana zacznie gęstnieć, ale ma zostać ciepła.
  5. Od razu nakładać pianę do szprycy lub worka cukierniczego - z okrągłym zakończeniem (nie może być gwiazdka). Babeczki przed nakładaniem pianki muszą być w pewnej odległości od siebie, ponieważ pianka skleja się z drugą sąsiadującą pianką i po odłączeniu już brzydko wygląda. Przykładając szprycę do środka babeczki wyciskać, trzymając cały czas w środku ciastka, aż piana dojdzie do brzegów babeczek - zrobić jeden brzuszek we wszystkich, potem zrobić drugi raz.  Przełożyć do dekoracyjnych papilotek i ozdobić.
*mrożoną wysypać na talerz, żeby lekko rozmarzła.

SMACZNEGO!


15 grudnia 2015

Piernikowa choinka


Choinka z piernika bez użycia foremek - to nie tylko dekoracja, odrywając od dołu ciastka można jeść - skracając ją trochę. Upieczone ciastka bardzo dobre były już na drugi dzień - są mniej piernikowe, bardziej jak kruche ciasteczka cynamonowe. Zrobiłam od razu więcej i wykroiłam dużo różnych ciasteczek. 
Każda gwiazdka, z której składa się choinka jest pokryta bardzo cienką warstwą dżemu morelowego (tylko dla przyklejenia lukru) i bardzo cienko rozwałkowanym lukrem plastycznym, domowej roboty - zależało mi na osiągnięciu prawie idealnie wyglądającego lukru. Można wykończyć innym lukrem, ale ja lubię jak coś ładnie wygląda, a na dodatek smakuje i nie jest nafaszerowane chemią.

SKŁADNIKI: wys. ok. 23 cm. średnica u dołu 22 cm. 15 gwiazdek

100 g masła
250 g miodu
125 g cukru
1 łyżka cynamonu 
600 g mąki
szczypta soli
1 jajko
1 łyżeczka sody
1 łyżka mleka
1 łyżka jogurtu, czy kwaśnej śmietany

wykończenie:
dżem morelowy* 
lukier plastyczny ok. 350 g**
gwiazdki z opłatka
perełki srebrne

PRZYGOTOWANIE:
  • Wyciąć szablony gwiazdek z kartonu***- nie trzeba jeśli ktoś jest w posiadaniu kompletu gwiazdek na choinkę. Na tą choinkę wycięłam 9 gwiazdek, ale z ciasta niektóre wielkości wycięłam podwójnie, wycinając z nich 15 gwiazdek.
  • Ciasto: masło, miód, cukier, cynamon - podgrzać mieszając do rozpuszczenia cukru - nie gotować. Przestudzić.
  • Przesiać do miski mąkę, dodać sól i przestudzoną masę miodową. Wyrobić dobrze ciasto, przełożyć do miski, przykryć i zostawić w temp. pokojowej na noc. Na drugi dzień ponownie zagnieść, dodając zmieszaną sodę z mlekiem i jogurtem.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik rozgrzać do temp. 200º C
  2. Ciasto rozwałkowywać na grubość ok. 1/2 cm. - układać płat ciasta od razu na blasze i na niej wycinać ostrym nożykiem - przynajmniej te duże gwiazdki, żeby nie deformowały się przy przenoszeniu. Piec ok. 12  minut, zdejmować od razu z blachy.
  3. Lukier plastyczny**** rozwałkować bardzo cienko, podsypując cukrem pudrem. Gwiazdkę największą posmarować dżemem przy pomocy pędzla (ściągałam jeszcze nożem nadmiar) - przykładać posmarowaną stroną do lukru - wyciąć dookoła lukier i podnieść razem (lukier powinien przykleić się do gwiazdy), zwilżyć stronę z lukrem lekko wodą (można zwilżoną ręką) - ułożyć na tacy. Tak samo postąpić z kolejnymi i od razu układać jedne na drugich. W przypadku zauważenia odchylenia choinki od pionu - podłożyć we właściwym miejscu kawałek lukru, dla wyrównania.
  4. Udekorować.

* dżem morelowy można zastąpić zwykłym lukrem z wody i cukru pudru, syropem, czy niewielką ilością wody - żeby lukier mógł się przykleić.
** ilość zależy od grubości - ja rozwałkowałam bardzo cienko.
***Nie zrobiłam tego profesjonalnie. Najpierw narysowałam jedną na papierze w kratkę, pomagając sobie cyrklem. Wbijając igłę w szczyty gwiazdki przeniosłam na brystol. Wyznaczyłam linie i robiłam o 1 cm. większą. A po zrobieniu wszystkich i tak wycinałam jeszcze głębsze wcięcia.
****Lukier plastyczny miałam z przed kilku dni - mocno zawinięty w folię i w pojemniku w lodówce. Taki lukier dobrze jest wyjąć wcześniej z lodówki, aby nabrał temperaturę pokojową. Żeby nie czekać wyjęłam z folii, a do pojemnika włożyłam słoiczek z gorącą wodą. Lukier szybko się zagrzał, nabrał wilgoci - ale, żeby odzyskał całkiem swą elastyczność dodałam jeszcze ok. 1 łyżki gorącej wody - zagniotłam. Przy rozwałkowywaniu podsypywałam cukrem pudrem.

SMACZNEGO!








































Źródło: "Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd" Christian Teubner, Annette Wolter  - samo ciasto z pewnymi zmianami.

12 grudnia 2015

Ryba w gęstym sosie pomidorowym















Jest to kolejna z moich starych ulubionych potraw. Robię co najmniej raz w roku - prawie zawsze na Święta Bożego Narodzenia. Filet rybny obtoczony tylko w mące i usmażony na oleju. Sos jest z podsmażonej i uduszonej w rosole cebuli, wykończony koncentratem pomidorowym i doprawionym do smaku tylko solą, cukrem i octem - wyłożony gorący na usmażoną rybę. Ocet próbowałam zastępować sokiem z cytryny, octem winnym, żurawiną - to nie jest ten sam smak. Ocet jest tu "magicznym" składnikiem, który dwa proste składniki zamienia na coś wyjątkowego. W smaku jest jak dobrze zrobiona "Ryba po grecku" - goście nie wierzą, że w nim jest tylko cebula, a nie ma marchewki, albo pytają - jak ja robię tą "Rybę po grecku", że jest taka dobra. Dla mnie lepsza niż po grecku.

 SKŁADNIKI:

1 kg filetów z ryby np. mintaj, morszczuk, dorsz
1 kg cebuli
2 łyżki wazowe rosołu*
300 g koncentratu pomidorowego
2 łyżki octu 10%
2 kopiaste łyżki cukru
sól do smaku
pieprz tylko do ryby
olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE:

  • Filety posypać solą i pieprzem, obtoczyć w mące i usmażyć na oleju.
WYKONANIE:

  1. Cebulę obrać, pokroić w małą kostkę -  wrzucić na rozgrzany tłuszcz - zeszklić, nie rumienić.
  2. Zeszkloną cebulę podlać rosołem* - gotować na niedużym ogniu do zmiękczenia cebuli.
  3. Dodać koncentrat pomidorowy - zagotować, dodać cukier, ocet i sól do smaku. W razie potrzeby podlać wo, czy rosołem, ale ryba w sosie nie może pływać. Smak nie może być słony, raczej słodko - lekko kwaśny.
  4. Na usmażoną rybę wyłożyć gorący sos. Odstawić do wystudzenia, albo spożywać na gorąco.
  5. Dobra na zimno i po podgrzaniu - na śniadanie, obiad i kolację.

*kiedyś zamiennie dodawało się rozpuszczone kostki rosołowe, ale ja ich nie używam i nie mam zdania, czy można ich polecić (nie wiem co w sobie zawierają)

SMACZNEGO!



11 grudnia 2015

Kurczak drylowany - farsz z kaszą manną i rodzynkami


Znakomity kurczak, wytrybowany z kości, wypełniony delikatnym farszem i upieczony. Głównym składnikiem farszu jest kasza manna, dodatek niedużej ilości mięsa i minimalnej ilości wątróbki oraz rodzynek. Przy czym należy dodać, że w czasie jedzenia trudno uwierzyć, że w środku jest tyle kaszy. Przepis poniższy dostałam pod nazwą "Kurczak po żydowsku", ale występuje tu mięso wieprzowe - to nie wiem, czy to po jest żydowsku. Może służyć jako danie obiadowe, albo jako wędlina. Tak przygotowany kurczak jest bardziej podzielny, niż upieczony z kośćmi - wystarczy dla większej ilości osób.

SKŁADNIKI:

1 duży kurczak ok. 2 kg

1 szklanka kaszy manny - nie gotowanej
250 g mięsa wieprzowego (może być inne)
50 g wątróbki drobiowej
1 - 2  łyżki bułki tartej
125 g masła - pokrojone w kostki

sól
pieprz
papryka słodka mielona
rodzynki -  1 -2 garście rodzynek - wg uznania

PRZYGOTOWANIE:
  • Kurczaka oczyścić, umyć i usunąć wszystkie kości, tak aby nie uszkodzić skóry - rozciąć ją tylko na grzbiecie*. 
  • Opis usuwania kości: rozciąć skórę wzdłuż grzbietu* (na zdjęciu), Od skrzydeł odciąć lotki. Naciąć skórę na końcówkach skrzydeł i pałek, tak żeby cienkim nożykiem z zewnątrz można było odciąć dookoła kości mięso i usunąć ścięgna. Odcinać rozciętą skórę razem z mięsem przy samych kościach, aż wchodząc do środka udek i łydek i tak samo w skrzydła i wycinając cały korpus - dokładniejsze zdjęcia i są przy "Pieczonym indyku bez kości.."
  • Kurczaka natrzeć solą pieprzem i papryką.
WYKONANIE:
  1. Suchą kaszę, mięso, wątróbkę, bułkę tartą i masło - przepuścić przez maszynkę do mięsa. (jeśli mięso jest już mielone - przed przepuszczeniem przez maszynkę dobrze jest wymieszać łyżką z kaszą i masłem)
  2. Masę mięsną posolić, dodać pieprz -  do smaku i wymieszać razem z rodzynkami - wyrobić.
  3. Mięso powkładać w udka, skrzydła - niedużo, resztę w środek korpusu.
  4. Pospinać dokładnie rozcięcia wykałaczkami i zasznurować (zdjęcia przy Pieczonym indyku. Jednocześnie związać nogi i skrzydła - przyciągnąć do korpusu. 
  5. Piekarnik nagrzać do temp. 250 C. Natłuścić dno brytfanny - ułożyć kurczaka, podlać trochę wodą.
  6.  Piec bez przykrycia ok. pół godziny - do zrumienienia. Potem przykryć, zmniejszyć temperaturę do 180 C i piec w sumie ok. 2 - 2,5 godziny. W razie potrzeby podlać wodą, żeby nie przywarł (kasza wypuszcza trochę kleju).
 *kiedyś rozcinałam od strony piersi, ale tak jest trudniej, bo skóra tak przylega do kręgosłupa, że trudno zrobić to nie uszkadzając skóry.

SMACZNEGO!






10 grudnia 2015

Sałatka ze śledziem - Szuba

Moja najbardziej ulubiona sałatka ze śledziem - z niewyszukanych składników. Jest to warstwowa sałatka - najczęściej układana na półmisku. Mała warstwa śledzi, mała warstwa cebuli, pozostałe składniki w większych ilościach - najlepiej smakuje przełożone sporą ilością majonezu. Zaletą jest to, że śledź jest tylko na dole i dzięki temu śledziowy, dominujący smak nie rozchodzi się po innych warstwach sałatki. Zaskoczeni smakiem są ci, co jedzą ją pierwszy raz - decydujący wpływ na jej smak ma majonez i buraki, które świetnie komponują się i łagodzą smak śledzia. 

SKŁADNIKI:

Ilości składników są orientacyjne.

4 filety śledziowe
oliwa z oliwek
sok z cytryny

2 duże cebule
4 ziemniaki - ugotowane w mundurkach
4 średnie marchewki - ugotowane
4 małe buraki - ugotowane ze skórą

majonez
sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:
  • Śledzie wymoczyć z nadmiaru soli, skropić sokiem z cytryny, polać olejem. Zostawić w chłodzie dla przeniknięcia smaków - można użyć przygotowanych wcześniej  śledzi w oleju. Pokroić w kostkę 2 x 2 cm.
  • Ziemniaki, buraki - obrać. Marchew, ziemniaki i cebulę pokroić w małą kostkę, buraki zetrzeć na tartce o dużych oczkach.
WYKONANIE:
  1. Na półmisku lub w pierścieniach rozłożyć pokrojonego w kostkę śledzia.
  2. Na warstwę śledzia rozłożyć równomiernie cebulę - dokładnie przykryć cebulą, posypać delikatnie solą i pieprzem, posmarować majonezem. 
  3. Na cebulę rozłożyć równomiernie  ziemniaki, potem marchew, na końcu buraki - każdą warstwę posypać solą, pieprzem i posmarować dokładnie majonezem.
SMACZNEGO!




9 grudnia 2015

Tradycyjne angielskie ciasto świąteczne

Bardzo popularne ciasto w Anglii przygotowywane na wesela, święta i inne uroczystości. Występuje dużo takich przepisów, niewiele różniących się, posiadających w nazwach określenia: angielskie, tradycyjne, owocowe, weselne. Jedno co łączy te ciasta, to to, że jest ono nasączane suto po upieczeniu alkoholem - czasami stoi w lodówce kilka tygodni i podlewa się alkoholem 1 -2 razy w tygodniu. Zawiera dużą ilość owoców suszonych lub kandyzowanych, orzechów i migdałów. Mąka dodana jest tylko po to, żeby zlepić ze sobą owoce.  Są to ciasta często bogato zdobione. W/g moich upodobań to ciasto  jest najlepsze na Święta Bożego narodzenia - można go zrobić dużo wcześniej przed świętami i jak uda się to zostanie do Nowego Roku. 
Przepis na  ciasto, które publikuję pochodzi z książki "Step by step cake decorating" Karen Sullivan", pod nazwą "Traditional fruitcake". Jest to ciasto z samymi owocami suszonymi, z przewagą rodzynek. Owoce i przyprawy są gotowane w cydrze i zostawiane do następnego dnia. Dzięki temu ciasto jest bardzo wilgotne i jest od razu dobre do jedzenia - nie musi leżakować jak inne tego typu ciasta. Jest aromatyczne, sycące i bardzo trwałe - zachowuje trwałość nawet 2 miesiące.

SKŁADNIKI: forma średnica 25 cm
200 g rodzynek sułtanek
200 g rodzynek innych
350 g suszonych śliwek
350 g kandyzowanych wiśni
2 małe deserowe jabłka - obrane, bez gniazd - w kostkę
600 ml słodkiego cydru
4 łyżeczki przypraw korzennych

200 g masła - miękkie
175 g ciemnego brązowego cukru
3 jaja - roztrzepane

150 g zmielonych migdałów
275 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia

masło do formy
bułka tarta lub biszkopty
łyżka koniaku lub whisky*

wykończenie:
dżem morelowy - przetarty przez sitko
lukier plastyczny z 600 g cukru pudru  lub masa marcepanowa lub lukier z wody i cukru

PRZYGOTOWANIE:
  • 7 pierwszych składników gotować przez 20 minut, aż wchłonie się płyn.
  • Zdjąć z ognia i zostawić na noc.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik rozgrzać do temp. 160º C. Formę wyłożyć papierem do pieczenia - wyżej niż tortownica, żeby zapobiec wylaniu ciasta - wysmarować masłem i wysypać bułką tartą lub biszkoptami.
  2. Ubić masło z cukrem na puch. Ubijać wlewając strużką jaja.
  3. Wymieszać z mieszaniną owoców.
  4. Wymieszać ze sobą suche składniki i oprószając owoce delikatnie wymieszać.
  5. Wyłożyć ciasto do przygotowanej tortownicy. Przykryć z wierzchu folią aluminiową. Piec pod przykryciem 2 godziny, zdjąć folię i piec jeszcze 30 minut. Jeśli jest potrzeba piec dłużej - do suchego patyczka.
  6. Po wyjęciu z piekarnika zostawić w formie na 10 minut. 
  7. Wyjąć z formy, przenieść na kratkę, nakłuć patyczkiem i nasączyć alkoholem (ja podlałam suto kilka łyżek). Zostawić do całkowitego ostygnięcia.
  8. Udekorować wg uznania. Moja wykończenie: całość obłożyłam gorącym dżemem morelowym - zostawiłam do zastygnięcia na noc. Na drugi dzień obłożyłam lukrem plastycznym - przepis na mojej stronie.
 *W innych przepisach dodawane jest Cherry.
SMACZNEGO!

















































Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...