18 grudnia 2021

Pierniczki kruche 2


Od wielu lat piekę na święta pierniczki, choć w moim rodzinnym domu nie było to tradycją (ale chyba z braku czasu). Prawdziwe, twarde pierniki - na które często co niektórzy narzekają, mają tą zaletę, że są bardzo trwałe i  mocne, nie ulegają przypadkowemu ukruszeniu. Ja osobiście bardzo lubię te twarde, w które czasami trudno wbić zęby, ale jak się ugryzie rozpływa się miodowo-korzenny smak. Dzięki temu, że są trwałe - jeśli chodzi o przydatność do spożycia - na długo przed świętami można zaplanować ich pieczenie.

Te pierniczki, który przepis podaję poniżej są najbardziej kruche spośród pozostałych przepisów na moim blogu - dobre do jedzenia od razu i w zasadzie ta jakość nie zmienia się podczas leżenia. Przepis pochodzi z  Czasopisma Cukiernictwo i piekarstwo 12/2019 artykuł "Pierniki z Pracowni Artystycznej Sarzyński".

SKŁADNIKI:

220 g miodu prawdziwego
130 g brązowego cukru
2 łyżki przyprawy do pierników
szczypta soli

2 łyżeczki sody
230 g masła
1 jajko
510 g mąki pszennej typ 500

PRZYGOTOWANIE:
  • Do metalowej miski włożyć miód, cukier, przyprawę i sól  umieścić nad parą - podgrzewać, mieszając od czasu do czasu -  do  rozpuszczenia cukru.
  • Zdjąć z nad pary, dodać masło i sodę - wymieszać. Przed połączeniem z pozostałymi składnikami ta masa powinna trochę przestygnąć, ale pozostać jeszcze ciepła.
  • Dodać jajko - wymieszać, na koniec połączyć z przesianą mąką.
  • Zawinąć w folię i pozostawić w chłodzie na 12 godzin.
WYKONANIE:
  1. Ciasto wałkować na grubość ok. 3 mm, wycinać dowolne kształty. Piec w temperaturze ok. 180℃. Obserwować pierniczki - nie powinny się rumienić.
  2. Żeby były lśniące: po upieczeniu można pomalować jajkiem z mlekiem (1 jajko, łyżka mleka). wstawić do piekarnika na 10 min. w temp. 70℃.
  3. Moja dekoracja jest wykonana częściowo z lukru plastycznego, z lukru królewskiego i perłowej posypki.
SMACZNEGO!

Pierniczki - Całuski 2


Pierniczki występujące pod nazwą całuski w różnych publikacjach i w internecie - różnią się recepturami i wyglądem - to który jest prawdziwy? Na blogu są  już Pierniczki-Całuski z migdałem, różnią się tym, że w nich nie ma dodatku tłuszczu. Dodatek tłuszczu wpływa na nadanie kruchości. Ten przepis pochodzi z wydania specjalnego Zwierciadła z 1982 r. autorstwa Zofii Zawistowskiej. Są bardzo słodkie i jasne po upieczeniu - można dodać trochę kakao, żeby były ciemniejsze. Ale bardzo dobre - nie leżały zbyt długo.

SKŁADNIKI:

150 g miodu
500 g mąki
1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej
1 łyżka cynamonu
1/2 łyżki goździków
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
100 g masła lub smalcu

2 jaja
200 g cukru pudru
1/2 łyżeczki amoniaku
śmietana - opcjonalnie

Dekoracja:
wiórki kokosowe
lukier królewski

PRZYGOTOWANIE:
  • Miód stopić, wymieszać z mąką i przyprawami, dodać masło - wymieszać. Naczynie przykryć i zostawić w chłodzie na 48 godzin.
  • Po upływie wymaganego czasu do masy dodać jaja, cukier puder i amoniak rozprowadzony 3 łyżkami zimnej wody. Ciasto wyrobić - powinno mieć twardszą konsystencję, jak na makaron. Jeśli jest za twarde - dodać trochę śmietany dla polepszenia konsystencji.
  • Pozostawić na godzinę pod przykryciem. 
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 190℃. Blachy natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Ciasto wałkować na placki ok. 1 cm. wykrawać różne kształty. Piec do zrumienienia.
  3. Po ostygnięciu dekorować. Te są dekorowane lukrem królewskim i od razu obsypywane wiórkami kokosowymi.
SMACZNEGO!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...