30 sierpnia 2014

Nalewka z owoców aronii i liści wiśni


Ta nalewka - to bardziej wiśniówka, niż aroniówka, a nawet bardziej aromatyczna i ciekawsza w smaku niż wiśniówka. Nikt nie namówiłby mnie na zrobienie nalewki z dodatkiem aronii, gdybym nie próbowała wcześniej u znajomych. Aronii nie znosiłam do niedawna pod żadną postacią i nie do końca też wierzyłam, że liście wiśni dają tyle smaku i aromatu. Od dziś jest to moja ulubiona nalewka.

SKŁADNIKI:

300 g aronii
200 listków wiśni (50 g lekko wilgotnych)
800 g cukru
2 litry wody
2 łyżki kwasku cytrynowego (30 ml)
1/2 litra spirytusu

WYKONANIE:
  1. Listki najlepiej zerwać ze świeżo obciętych gałęzi -  z gałązką też łatwiej wypłukać, obsuszyć i oberwać.
  2. Do garnka włożyć liście, aronię, cukier - zalać wodą i gotować godzinę - pod koniec dodać kwasek cytrynowy. Wystudzić - odsączyć na sicie -. przecedzić przez gazę.
  3. Do otrzymanego  wywaru  wlać spirytus - zlać do butelek. 
NA ZDROWIE!






28 sierpnia 2014

Sernik limonkowy z musem z białych winogron



























Sernik na zimno z musem z białych winogron z dodatkiem mascarpone, jogurtu greckiego i soku z limonki. Miałam do wykorzystania białe winogrona, wyhodowane w Polsce - piękne kiście, ale za mało słodkie, żeby chciało się je jeść. W internecie poza winem i dżemem z dodatkiem owoców cytrusowych nie znalazłam, żadnych przepisów - bardzo dobrze i gdyby nie te kwaśne winogrona nie przyszedłby mi do głowy taki pomysł. Delikatny sernik o lekkim limonkowym smaku i mus, który smakuje jak wnętrze słodkiego winogrona.

SKŁADNIKI: tortownica 24 cm
mus z winogron:
800 g białych winogron (ok.700 ml przecieru)
75 g cukru*
7 łyżeczek żelatyny + 1/4 szklanki wody
1/2 limonki - sok

sernik:
400 ml jogurtu greckiego
700 g serka mascarpone
4 żółtka
200 g cukru - ok. 150 ml.
1/2 szklanki mleka
6 łyżeczek żelatyny + 75 ml. mleka
1 i 1/2 limonki - sok

biszkopty na pokrycie powierzchni formy

dekoracja:
200 ml. śmietany kremówki
1 łyżeczka żelatyny + łyżka wody - opcjonalnie
cytryna, limonka, listki melisy

PRZYGOTOWANIE:

  • Jogurt wyłożyć na gęste sito i zostawić na co najmniej 2 godziny do odsączenia.

mus z winogron:

  • Owoce winogrona i cukier - umieścić w garnku, podlać niewielką ilością wody -gotować pod przykryciem ok. 10 min - nieco zmiażdżyć i zostawić jeszcze pod przykryciem ok. 10 min. Odcedzić płyn, a owoce przetrzeć przez sito.
  • Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie i rozpuścić w części podgrzanego przecieru - połączyć z resztą przecieru i sokiem z limonki. Wystudzić.
  • Tortownicę wyłożyć folią przezroczystą z całości i wylać na dno mus (sposób wykonania pokazany jest na moim blogu, przy cytrynowym serniku z musem brzoskwiniowo - morelowym ). Umieścić w lodówce do stężenia.
WYKONANIE:

sernik:

  1. Żelatynę zalać zimnym mlekiem - zostawić do napęcznienia.
  2. Żółtka utrzeć z cukrem. Mleko zagotować - wlać do żółtek i postawić znowu na ogniu, mieszając - do mocnego podgrzania (nie gotować, uważać, bo przywiera). Kilka łyżek tej gorącej masy dodać do napęczniałej żelatyny, mieszając rozpuścić i wymieszać z pozostałą masą. Lekko przestudzić, ale nie chłodzić.
  3. Mascarpone i odciśnięty jogurt ubić krótko (2-3 minuty) mikserem, dodać sok z limonki. Do sera dodawać stopniowo masę jajeczną - do uzyskania jednolitej masy. 
  4. Wylać masę serową na stężały mus, od razu ułożyć biszkopty - wciskając w masę. Wstawić do lodówki do stężenia.
  5. Po całkowitym zastygnięciu odwrócić na paterę, zdjąć delikatnie folię. 
  6. Udekorować, winogrona można posmarować żelem do owoców - sposób wykonania jest na końcu postu: Tarta z truskawkowa z pitają.
Taka ilość cukru przy mało słodkich winogronach, jeśli robimy ze słodkich można ilość zmniejszyć o połowę.

SMACZNEGO!

























24 sierpnia 2014

Tort z kremem zabaglione i granatem - pod bezą włoską

Tort z kremem zabaglione - sam w sobie bardzo słodki - dlatego wymaga kwaśnego dodatku. Nie musi być granat, można podać z malinami, czy czerwoną porzeczką. Robiłam go wielokrotnie - w dużej tortownicy - może mniej efektowny, ale można rozsypać na nim więcej owoców. Do takiego, co zrobiłam teraz podawałam dodatkowo owoce. Bardzo delikatny i aromatyczny krem - lekko wilgotny - biszkopt dzięki niemu nie wymaga nasączania i super delikatna beza - tort dla wielbicieli bezów.

SKŁADNIKI: 2 formy o średnicy 15 cm
biszkopt:
7 jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
szczypta soli

krem:
6 żółtek
60 ml cukru
100 ml wina (najlepiej Marsala)*
250 g serka mascarpone + 2 łyżki wina

beza:
szklanka białek
300 g cukru pudru
szczypta soli

PRZYGOTOWANIE:
  • Upiec biszkopt:  Piekarnik nagrzać do temp. 150º C. Spienić białka wolnymi obrotami miksera. Dodać sól. Zwiększyć obroty miksera, ubić białka na sztywno, dodając pod koniec cukier- ubijać do rozpuszczenia cukru. Zmniejszyć obroty na najmniejsze, dodawać po jednym żółtku - krótko tylko do uzyskania jednolitej masy. Następnie przesiewać partiami mąkę bezpośrednio na masę jajeczną i delikatnie wymieszać łopatką. Dno tortownic wyłożyć papierem do pieczenia, wylać biszkopt, wstawić do piekarnika, jednocześnie zwiększając temperaturę do 180º C. Piec ok. 40 min.
  • Żółtka z cukrem ustawić w misce nad parą wodną i ubijać trzepaczką rózgową - do zgęstnienia**, pod koniec dodawać po trochu wino i ubijać jeszcze trochę - do uzyskania puszystej masy. Studzić mieszając jeszcze trochę.  
  • Serek ubić mikserem, dodając w trakcie ubijania 2 łyżki wina. Połączyć delikatnie z masą żółtkową.
  • Biszkopty podzielić na pięć krążków. Masę podzielić na cztery, przełożyć krążki biszkoptowe - ustawiając od razu na paterze. Obłożyć folią spożywczą, żeby zapobiec utracie wilgotności i zostawić do schłodzenia.
WYKONANIE:
  1. Do metalowej miski wlać od razu białka, sól i cukier -  ustawić nad parą wodną i ubijać trzepaczką rózgową lub mikserem - długo, co jakiś czas mieszając oddzielając od ścianek naczynia. Ubijać trzeba dłużej niż tylko ubicie na sztywno - chodzi o podniesienie temperatury w białkach - żeby ustrzec się przed salmonellą***, a po za tym chodzi o inną konsystencję niż zwykłe ubicie piany. Po zdjęciu znad pary ubijać jeszcze do lekkiego przestudzenia.
  2. Część masy bezowej można rozprowadzić na torcie przy pomocy łopatki, resztę nałożyć do rękawa cukierniczego i dowolnie ułożyć wzory.
  3. Trzy możliwości wykończenia bezy: w temperaturze ok. - bezę zapiec w piekarniku 150º C przez ok. 15 min
    - jeśli posiadamy piekarnik z funkcją grilla - grillować w temp. ok. 180º C do lekkiego zbrązowienia
    - jeśli posiadamy palnik cukierniczy - opalić przy jego pomocy
  4. Po zapieczeniu bezy, przestudzić i posypać granatem, czerwoną porzeczką, malinami najlepiej przed samym podaniem.
*Użyłam czerwonego słodkiego wina domowej roboty.
** Wodę zagotować i przykręcić w trakcie ubijania, ponieważ jak woda gotuje się zbyt mocno, ścinają się na ściankach żółtka. Można ubijać mikserem - uważam, że trzepaczką jest lepiej, bo od razu zbiera się ze ścianek masę i lepiej czuje się zmieniającą konsystencję.
***Bakterie Salmonelli najlepiej rozwijają się w temperaturze 37° - 40°C. Zniszczeniu ulegają bardzo szybko w temperaturze 100°C. W temperaturze 70°C giną w ciągu 4 minut, a w temperaturze 60°C w ciągu 10-20 minut. Skorupki jaj przed wybiciem należy sparzyć wrzątkiem (dezynfekcja skorupki, nie niszczy to bakterii obecnych w treści jaj) źródło:http://wsse-poznan.pl/wp-content/uploads/2011/06/22.pdf

SMACZNEGO!




21 sierpnia 2014

Sałatka nicejska


Sałatka nicejska - najlepiej smakuje latem, kiedy są świeże warzywa. Lubię na przyjęcia podawać sałatki nie wymieszane, szczególnie, że dodaję pomidory bez skórki - taka sałatka wygląda bardziej apetycznie - tutaj część składników sałatki wymieszane z sosem, z dodatkiem posiekanych anchois. Reszta może być ułożona w dowolny sposób i polana jeszcze sosem po wierzchu. Bardzo pożywna,  sałatka, która - może stanowić samodzielne danie.

SKŁADNIKI:
200 g zielonej fasolki szparagowej
200 g młodych, najmniejszych ziemniaków
2 małe ogórki
mix sałat
4 jaja
4 pomidory, albo 500 g koktajlowych
oliwki czarne - do przybrania
puszka tuńczyka
świeże listki bazylii

sos:
2-3 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki musztardy Dijon
2 łyżki białego octu winnego
1/4 szklanki oliwy
1 szalotka albo 2 dymki ze szczypiorkiem
4 fileciki anchois 
sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:
  • Ugotować ziemniaki w mundurkach, jaja na twardo i fasolkę, którą od razu oziębić w zimnej wodzie
  • Sos: rozetrzeć czosnek z solą i cukrem, dodać musztardę, ocet i mieszając wlewać strużką oliwę - do uzyskania jednolitej konsystencji sosu. Dodać drobno posiekaną cebulkę, drobno posiekane fileciki anchois i pieprz
  • Pokroić ziemniaki, 2 jaja, 2 pomidory - w kostkę, fasolę na 2, 3 części i paseczki ogórka - wymieszać. polać połową sosu i wymieszać.
WYKONANIE:
  1. Na okrągłym półmisku ułożyć sałatę, na nią wyłożyć połączoną z sosem część sałatki.
  2. Na wierzchu ułożyć jaja i pomidory-  pokrojone w ósemki. Ułożyć tuńczyka. krążki oliwek, świeże listki bazylii - polać po wierzchu resztą sosu.
SMACZNEGO!

17 sierpnia 2014

Sałatka z kurczakiem, ryżem i bakaliami

Ta sałatka będzie u mnie w stałym menu - jest bardzo dobra, lubię ją za bogactwo smaków, jakie w sobie łączy i chrupkość. Szczerze mówiąc, to robiąc po raz pierwszy - brałam pod uwagę, że nie wystawię jej na stół, bo nie bardzo przepadam za połączeniem słodkiego ze słonym i nie wiedziałam, jak ona będzie smakować. Ma też tą zaletę, że można - a nawet trzeba przygotować ją poprzedniego dnia. Robiłam ją dla gości drugi raz, a nie lubię na przyjęciach się powtarzać. Sałatka pochodzi z książki "173 Specjały Siostry Anastazji". Niewiele zmieniłam: dałam podwójną pierś z kurczaka zamiast jednej, ocet winny zamiast rumu, świeżo uprażone płatki migdałowe zamiast migdałów i  " ryż tre colori"*, co dodało chrupkości sałatce. 

SKŁADNIKI:
podwójna pierś z kurczaka
przyprawa do kurczaka, olej
1/3 szklanki suchego" ryżu tre colori"*
1 puszka kukurydzy
garść rodzynków (w tym dałam trochę suszonej żurawiny)
4 łyżki pokrojonych suszonych śliwek kalifornijskich,
4 łyżki pokrojonych suszonych moreli,
4 łyżki pokrojonych  orzechów włoskich
50 g płatków migdałowych
1 jabłko
1 cytryna
1 pomarańcza + 1 do dekoracji
3-4 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka majonezu
2 łyżki octu winnego
sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE: - najlepiej poprzedniego dnia
  • Pierś z kurczaka oprószyć przyprawą, polać olejem - zostawić w przyprawie, w lodówce nawet do drugiego dnia, a co najmniej na 2 godziny. Piersi ułożyć na folii aluminiowej zawinąć szczelnie i wstawić do nagrzanego do ok. 180 C na ok 30 min. Po upieczeniu rozchylić folię i wystudzić. Pokroić w kostkę.
  • Ryż wypłukać na sicie, Zagotować 1,5 szklanki osolonej wody, wsypać ryż i utrzymywać na małym płomieniu do wchłonięcia wody. Zawinąć w papier i np. w koc i zostawić nawet do drugiego dnia.  
WYKONANIE:
  1. Morele, śliwki i rodzynki wypłukać, sparzyć i pokroić w paski.
  2. Orzechy posiekać.
  3. Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni - część odłożyć do dekoracji
  4. Jabłko obrać i pokroić w kostkę i od razu polać sokiem z cytryny.
  5. Pomarańczę obrać i pokroić w kostkę.
  6. Wymieszać ocet winny, majonez,i jogurt, pieprz i sól. 
  7. Wymieszać wszystkie składniki sałatki.  Schłodzić w lodówce
  8. Przed podaniem udekorować pomarańczą obraną z błonki i prażonymi migdałami.
*Ryż tre colori" to połączenie długoziarnistego ryżu paraboiled, dzikiego i czerwonego

 SMACZNEGO!



14 sierpnia 2014

Marmurkowe ciasto z wiśniami pod czekladowo - rumowym płaszczykiem


























Ekskluzywne ciasto z wiśniami - stary, ulubiony przeze mnie przepis. Ciasto marmurkowe z olejem z zapieczonymi wiśniami, na to prosta masa budyniowa. Całość przykryta herbatnikami moczonymi w rumie i polana grubą warstwą czekolady. Dobry rum nadaje ciastu bogaty smak i aromat.

SKŁADNIKI: forma 28 x 37

ciasto:
8 jaj
1,5 szklanki cukru
1 cukier z wanilią
3 szklanki mąki
2/3 szklanki oleju
2/3 szklanki gorącej wody
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1/3 szklanki kakao
500 g drylowanych wiśni - mogą być mrożone lub z wiśniówki

krem:
2,5 szklanki mleka
cukier z wanilią albo wanilia
1/3 szklanki cukru
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
125 g masła

polewa:
200 g gorzkiej czekolady
1/4 szklanki cukru
100 ml wody

herbatniki - do pokrycia całego ciasta
50 ml rumu (wg mnie najlepszy: STROH 80%)
100 ml wody

do przybrania:
3/4 szklanki śmietany kremówki
wiśnie - ja dałam z wiśniówki, ale mogą być z kompotu, lub namoczone wcześniej w rumie

PRZYGOTOWANIE:

  • Wiśnie odsączyć na sicie.
  • Nagrzać piekarnik do temp. ok 200º C. Formę wyłożyć papierem do pieczenia.
  • Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Dodawać, ucierając gorącą wodę, olej, proszek do pieczenia i mąkę. Ubić pianę z białek. Połączyć delikatnie z ciastem. odłożyć część ciasta, do części przesiać kakao i delikatnie wymieszać.
  • Na formę wyłożyć ciasto ciemne, na to rozsypać równomiernie wiśnie i polać ciastem bez kakao.
  • Piec ok 50 min. Wyjąć z formy, zdjąć papier i wystudzić.
WYKONANIE:
  1. Ugotować budyń: Zagotować 2 szklanki mleka. Pół szklanki mleka wymieszać z mąką pszenną i ziemniaczaną i cukrami - wlać do wrzącego mleka - zagotować. Zdjąć z płomienia i od razu dodać masło, energicznie mieszając do połączenia. Wylać jeszcze ciepłe na ciasto. Przestudzić.
  2. Wodę połączyć z rumem, wylać na talerzyk i maczając w tym herbatnik, od razu układać na masie jeden obok drugiego. Od razu przygotować polewę i wylać na herbatniki. 
  3. Polewa:  Zagotować wodę z cukrem, mieszając do rozpuszczenia cukru. Zdjąć z ognia. Dodać od razu połamaną czekoladę. Mieszać, do uzyskania jednolitej polewy.
SMACZNEGO!












7 sierpnia 2014

Kruche ciasto z czerwoną porzeczką zatopioną w bezie


























Kruche ciasto z czerwoną porzeczką zatopioną w bezie. Połączenie czerwonej porzeczki i bezy - przełamanie słodkiej bezy kwaśnym dodatkiem daje zawsze dobry efekt. Ciasto jest proste, potrzebuje tylko czasu na wyschnięcie bezy. Można go udoskonalić, dodając na wierzch bitą śmietanę i dekorację z porzeczek. Ja robiłam go w pośpiechu - z tego też względu zdjęcia i wygląd nie są dopracowane. Beza może być wysuszona, ale nie musi - można zostawić zapieczoną z wierzchu, a w środku miękką - w zależności od upodobań.

SKŁADNIKI:
ciasto:
300 g mąki
sól - na czubek łyżeczki
1 łyżka cukru pudru
cukier z wanilią
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
200 g masła (w tej ilości dobrze jest dodać łyżkę smalcu)
5 żółtek

beza:
250 ml białek
szczypta soli
400 g cukru

ok.500 g czerwonych porzeczek

PRZYGOTOWANIE:

  • Porzeczki opłukać, odszypułkować i osuszyć na papierowym ręczniku.
  • Zagnieść ciasto: Mąkę wymieszać z solą, cukrem, wanilią i proszkiem do pieczenia. Na mąkę wyłożyć tłuszcz i posiekać jak najdrobniej - żółtka i szybko zagnieść. Ciastem wylepić blachę do pieczenia (nie wymaga natłuszczania, ani podkładania papieru do pieczenia ) i schłodzić w lodówce do momentu pieczenia. Jeśli mamy więcej czasu ciasto po zagnieceniu zawinąć w folię i zamrozić w zamrażarce, zamrożone kroić w plastry i wykleić blachę.
  • Ciasto upiec w temp. 220º C ok 20 min.
WYKONANIE:

  1. Białka spienić, dodać sól, ubić na sztywno dodając pod koniec partiami cukier. Ubijać długo do rozpuszczenia cukru. 
  2. Wymieszać delikatnie ubite białka z porzeczkami.
  3. Wyłożyć na upieczone ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C, od razu zmniejszając do 100º C i suszyć do uzyskania pożądanego efektu (jeśli beza ma być całkiem sucha zmniejszyć jeszcze temp. do 50º C, zostawić w nagrzanym piekarniku do następnego dnia.
  4. Ciasto najlepiej przechowywać w temp. pokojowej, bez szczelnego przykrycia.
SMACZNEGO!




























Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...