Kto nie zna strogonowa? Jest to bardzo pożywne i aromatyczne danie - bo zupa to trochę za mało powiedziane. Nie często przyrządzam wołowinę - jeśli to najczęściej przygotowując dania klasyczne, jako dodatek do mielonego i do wyrobu domowej kiełbasy ew. rosołowe na wywar.
Pisząc tego posta zainteresowałam się trochę tematem wołowiny. Dlaczego jeśli kupimy tańszą wołowinę, nie do końca jesteśmy zadowoleni z efektu naszych wyczynów kulinarnych i co się dowiedziałam? Otóż w Polsce rzadko hoduje się mięsne rasy bydła, z tego względu nie dorównuje ona jakością producentom z krajów, gdzie jest większa tradycja spożycia wołowiny. W Polsce czasami można kupić wołowinę typowych ras mięsnych pochodzącą z Argentyny czy z Ameryki - takie mięso nie staje się twarde podczas duszenia.
Najlepsze kawałki wołowiny - polędwica i rumsztyk są drogie. Niektóre tańsze kawałki wołowiny mają więcej smaku niż powyższe. Np. we francuskich restauracjach od dawna królują trzy rodzaje mięsa wołowego na steki:
- Stek hanger (onglet) - mięso wycięte z dolnej części łopatki, które najsmaczniejsze jest po zamarynowaniu w winie, czy occie winnym, które zmiękczają mięso.
- Stek bavette - wycinany jest z łaty wołowej.
- Stek flat iron - mięsień wycięty z górnej części łopatki - najbliższy jakością najdroższym. Jakość zawdzięcza tłuszczowi osadzonym między włóknami.
SKŁADNIKI:
800 g wołowiny dobrego gatunku - udziec, ligawa, (ja dałam łopatkę)
olej, masło do smażenia - może być smalec
2 duże cebule
500 g pieczarek
1 czerwona papryka
3 kiszone ogórki
100 g koncentratu pomidorowego
2 łyżki musztardy sarepskiej
2 liście laurowe
4-5 ziaren ziela angielskiego
sól
pieprz
2 łyżki mielonej papryki
1/2 łyżeczki chilli w proszku
3 łyżki mąki
woda lub wywar warzywny
1/2 szklanki śmietany
PRZYGOTOWANIE:
- Wołowinę opłukać, oczyścić z błon, osuszyć papierowym ręcznikiem - pokroić w ok. 1 cm. plastry, potem 5 cm. paski.
- Pieczarki - same kapelusze pokroić na 4 - 6 części.
- Cebule pokroić w cienkie piórka.
WYKONANIE:
- Na dużej patelni rozgrzać olej - na dużym płomieniu wrzucać mięso partiami, dodać masło i smażyć mieszając - starać się nie dopuścić do puszczenia soków z mięsa.
- Gdy mięso się zrumieni - dodać cebulę, smażyć do zeszklenia, następnie pieczarki - smażyć jeszcze ok 10 min.
- Dodać liście, ziele, musztardę i koncentrat - dusić pod przykryciem, podlewając wodą do miękkości.
- Pokroić w kostkę paprykę i ogórki - dodać pod koniec duszenia mięsa.
- Na końcu dodać odpowiednią ilość wody lub wywaru - do uzyskania odpowiedniej gęstości. Doprawić solą, pieprzem, papryką słodką i ostrą. Mąkę zmieszać z ok. 3/4 szklanki wody - wlać do mięsa. Śmietanę zahartować gorącym płynem i połączyć z mięsem.
SMACZNEGO!
Źródło: Wikipedia; BBC "goodfood" 2/20015 str. 125.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz