Popularne na świecie danie wegetariańskie, wegańskie, wywodzące się z kuchni arabskiej. W skład falafela wchodzi ciecierzyca, cebula i przyprawy. Składniki mogą się różnić między różnymi przepisami, ale wg kuchni arabskiej nie może w nich zabraknąć kminu rzymskiego. Mogą być przekąską na przyjęcie, na śniadanie i kolację, ale również jako bezmięsny kotlet. Jako danie główne można podać z kaszą i sałatą. Dobry jest z dodatkiem pikantnego sosu pomidorowego.
400 g suchej ciecierzycy (ok. 2 szklanki)
3 ząbki czosnku
1 duża cebula
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki kminu rzymskiego
ok. 10 ziaren ziela angielskiego
2 łyżeczki mielonej kolendry
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2-3 łyżki siekanej natki pietruszki
4 łyżki mąki kukurydzianej
sezam do obtoczenia
olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE:
- Ciecierzycę wypłukać, zalać zimną wodą i zostawić na min. 4 godziny lub na noc w lodówce.
- Ciecierzycę odcedzić (nie gotować), zostawić kilka minut na sicie do odsączenia.
- Kmin, ziele, ew. kolendrę utłuc w moździerzu.
- Do malaksera wsypać ciecierzycę, dodać cebulę i czosnek, przyprawy - zmiksować, ale niezbyt dokładnie - nie na pastę, tak żeby zostały wyczuwalne grudki.
WYKONANIE:
- Masę przełożyć do miski, dodać sodę, natkę i mąkę kukurydzianą - na koniec dodać jeszcze 1-3 łyżek wody wymieszać dokładnie.
- Z masy formować kulki i obtaczać w sezamie. Kulki trzeba zlepiać, ściskać - ma się wrażenie, że są jak z mokrego piasku i zaraz się rozpadną - obchodzić się z nimi ostrożnie do momentu usmażenia.
- Smażyć w głębszym tłuszczu, najlepiej w małym rondelku - wtedy mniej potrzeba oleju. Obracać w trakcie smażenia, żeby zarumieniły się z każdej strony. Od razu tego samego dnia są delikatne, na drugi dzień bardziej zwarte i syte. Dobre są na zimno, a podgrzewać lepiej na parze lub w sosie niż w mikrofali, bo stają się twardsze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz