18 maja 2020

Zakwas buraczany - buraki kiszone

Ten zakwas polecam szczególnie do picia jak napój, ale może być użyty jako dodatek do zupy, niedługo dodamy go do tak lubianych przez nas chłodników.

Choć zakwas burczany znany jest u nas od wieków i niby powszechny, a jak rozmawiam ze znajomymi - z jakiś względów nie robią i nie wiedzą jak - a to takie proste - nie potrzeba przepisu! Kisi się podobnie jak ogórki - ale zalewa się zimną wodą i niekonieczne takie dodatki jak do ogórków.

Jest pyszny! Powstrzymuję się od wypicia dużej ilości na raz, bo jednak wolę zachować umiar - piję ok. 1 szklanki dziennie. Ja w tym roku, szczególnie ze względu na obecną pandemię - nastawiam 5 - cio litrowy słoik już któryś raz z kolei. Jeden zaczynam pić, a drugi nastawiam. Każdy chyba słyszał jakie kiszonki są zdrowe! Przy czym dużą zaletą jest to, że w czasie kiszenia nie wydzielają brzydkich zapachów - jak to jest w przypadku kapusty.

SKŁADNIKI: na 5 l słój

ok. 1,5 kg buraków

ok. 2 litry i 1 szklankę wody
kilka ziaren ziela angielskiego
3 - 4 liście laurowe
2 i 1/4 łyżki soli - płaskie
1 -2 główki czosnku

PRZYGOTOWANIE:

  • Wodę zagotować z solą i przyprawami - wystudzić.
  • Słoik wyparzyć. 

    WYKONANIE:
    1. Buraki obrać i pokroić w plastry.
    2. Czosnek obrać, albo w całości - ale przekroić w poprzek na pół.
    3. Na dno słoja wrzucić czosnek, na to buraki - zalać przestudzoną wodą* i dość szczelnie zakryć. Słój umieścić na jakiejś podstawce - może wykipieć.
    4. Odstawić na ok. 7 - 14 dni w temperaturze pokojowej. Po kilku dniach pojawi się pianka - zbierać wyparzoną łyżką. Jak nie będzie się już  pienić - spróbować, czy jest dobry w smaku, kwaskowaty i esencjonalny jak barszcz -wtedy zlać do wyprażonych słoików, czy butelek - szczelnie zamknąć - przechowywać w chłodnym miejscu. 
    5. Buraki pozostałe po odcedzeniu zalać jeszcze raz na 1-2 dni przegotowaną wodą - ale już bez dodatku soli. Tak samo zlać - równie pyszny napój jak z pierwszego zlania, może tylko trochę mniej esencjonalny. 
    UWAGI:
    1. Wskazane jest obciążyć buraki, żeby nie pływały po wierzchu - ja wkładam w środek dopasowany słoik  i obwiązuję folią typu streth.
    2. Staram się zachować sterylność naczyń - żeby nie było niespodzianek i nie trzeba było wylewać, jak pojawi się pleśń.
    *buraki powinny przytrzymać czosnek, żeby nie pływał po wierzchu. Ja nie dodaję przypraw z gotowania.

    SMACZNEGO!



    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...