16 grudnia 2014

Pierniczki - Całuski

Pierniczki, do zrobienia których nie potrzebne są foremki.  Lekko korzenne z migdałem - inne niż wszystkie. Ciasto nie wymaga leżakowania, bezpośrednio po wymieszaniu mikserem formuje się kulki, przykleja migdałek lub orzeszek i do piekarnika.

SKŁADNIKI: na 40 szt.

1 jajko
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki płynnego miodu
250 g mąki 
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
po 1/4 łyżeczki mielonych: gałki muszkatołowej, cynamonu i goździków
olej, masło do natłuszczenia rąk
migdały, orzechy - do ozdobienia

PRZYGOTOWANIE:
  • Jajko utrzeć z cukrem, dodać miód i część mąki. Potem sodę wymieszaną w kieliszku wody, i przyprawy. Dodać po trochu pozostałą mąkę - zlepić i zagnieść rękoma, albo w mikserze wyposażonym w hak do mieszania gęstego ciasta. Ciasto jest zwarte, ale lepiące i miękkie.
WYKONANIE:
  1. Nagrzać piekarnik do temperatury ok. 180º C
  2. Ciasto podzielić na 8 części - uformować wałeczki.  Każdy wałeczek podzielić na 5 części - w ten sposób otrzymamy 40 sztuk równych wielkością.
  3. Posmarować wnętrze dłoni tłuszczem, toczyć kulki - od razu układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Robić odstępy, bo kulki w trakcie pieczenia rozpływają się na kształt lekko zaokrąglonych ciasteczek.
  4. Po pokryciu kulkami całej blachy - w każdą lekko wcisnąć migdał* - wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 15 minut - tylko do lekkiego zarumienienia brzegów. Ciasteczka zdejmując z blachy są miękkie, później twardnieją. Po wystygnięciu złożyć do szczelnie zamkniętego słoika lub puszki.
* Nie utrzymuje się migdał włożony pionowo, bo ciasto mięknie i migdał nieładnie się przechyla.

SMACZNEGO!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...