28 kwietnia 2016

Humus klasyczny

Istnieje wiele przepisów na humus, ale podstawowymi składnikami jest ugotowana ciecierzyca, sezam, oliwa, czosnek, sok z cytryny i przyprawy - tradycyjnie spożywany z chlebem pita. Humus wywodzi się z kuchni arabskiej, a rozpowszechniony na całym świecie ze względu na bogate źródło białka i inne cenne wartości odżywcze.  Gotowy humus można kupić w sklepach ze zdrową żywnością - doceniany szczególnie przez wegan i wegetarian. Ja nie jestem wegetarianką - choć coraz mniej mam ochotę na mięso i cenię takie przepisy, bo mają korzystny wpływ na zdrowie i urozmaicają naszą codzienną dietą.

Wartość odżywcza Na 100 g humusu ze sklepu:
wartość energetyczna(kcal) 166
tłuszcz 10 g
kwasy tłuszczowe nasycone 1,4
kwasy tłuszczowe wielonienasycone 3,6
kwasy tłuszczowe jednonienasycone 4
cholesterol 0
sód 379 mg
potas 228 mg
węglowodany 14 g
błonnik 6 g
białko 8 g
witamina A 30 IU
wapń 38 mg
żelazo 2,4 mg
witamina B6 0,2 mg
magnez 71 mg

SKŁADNIKI: ok. 400 ml

150 g suchej ciecierzycy (niecała szklanka ok.180 ml)*
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki kminu rzymskiego - mielonego
1/2 szklanki tahini**
sól
60 ml lodowatej wody (1/4 szklanki)

PRZYGOTOWANIE:
  • Suchą ciecierzycę wypłukać, zalać zimną wodą i zostawić na noc w chłodzie lub co najmniej 4 godziny dla zmiękczenia - niektórzy zalecają dodanie sody dla zmiękczenia. Ja tego nie stosowałam.
  • Ciecierzycę odcedzić z wody, przepłukać, zalać świeżą i gotować ok. 1 - 1,5 godziny - do miękkości, aż da się rozetrzeć w palcach. Odcedzić, przepłukać wodą i zostawić na chwilę na sicie. Nie odcedzać jeśli nie będziemy od razu miksować - lepiej zostawić w wodzie, a odcedzić przed samym miksowaniem.
WYKONANIE:
  1. Ciecierzycę zemleć malakserem tak, aby nie było grudek. Pod koniec miksowania dodać czosnek i kmin.
  2. Po dokładnym zmiksowaniu ciecierzycy dodać pastę tahini, sól - zmiksować i na koniec dodawać lodowatą wodę - uzyskamy gładką jednorodną pastę. Dla rozrzedzenia można dodać więcej tahini lub wody, ale  mnie taka konsystencja najbardziej odpowiada.
  3. Podawać posypane sezamem, ziołami do z pieczywa, pieczonych, czy gotowanych warzyw. W lodówce może stać do 5 -u dni.
*  2 szklanki ugotowanej ciecierzycy - można zastąpić gotową z puszki.
** Jeśli nie mamy gotowej pasty tahini na 1/2 szklanki potrzeba: 
ok.100 g (3/4 szklanki) sezamu i 3 łyżek oleju (połowa powinien stanowić olej sezamowy). Sezam należy podprażyć na patelni, aż zacznie pachnieć i nabierze złotawego koloru - lepiej krócej, bo ziarna łatwo spalić, a dochodzą jeszcze po wyłączeniu pod patelnią ognia. Ostudzić. Po wystudzeniu przełożyć do malaksera i miksować tak długo, aż prawie nie będzie widać ziarenek - wtedy zacząć dodawać olej - zmiksować na pastę. Tahini łatwiej zrobić z większej ilości sezamu, bo mała ilość w malakserze nie najlepiej się miażdży, a pasta może w lodówce stać co najmniej dwa tygodnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...