15 grudnia 2017

Pierniczki lukrowane

Pierniczki, jak małe pączuszki - od razu dobre do jedzenia. Szybkie do zrobienia - można toczyć kulki w rękach, lub kroić z utoczonego wałka. Wystudzone pierniczki wrzuca się do miski - polewa lukrem, miesza, żeby pokryły się całe.

SKŁADNIKI:  ok. 90 szt. wielkości 7,5 ml (1/2 łyżki)

4 szklanki mąki (625 g)
200 g cukru
125 g miodu
2 łyżeczki przypraw do piernika
7 g masła
2 jaja
1 i 1/2 łyżeczki sody

lukier:
300 g cukru kryształu
1/2 szklanki wody
1 łyżka soku z cytryny lub 1/2 łyżki 3% octu
aromat czy np. woda różana

PRZYGOTOWANIE:
  • Na patelnię wsypać 3 łyżeczki cukru - mocno zrumienić, wlać 1/4 szklanki wody - zagotować. Wyłączyć gaz, wsypać pozostały cukier - wymieszać do rozpuszczenia (nie czekałam do całkowitego rozpuszczenia) - dodać miód, przyprawy - ostudzić.
  • Przesiać mąkę, część odłożyć do podsypania - dodać karmel, masło, jaja, sodę wymieszaną z niewielką ilością wody lub mleka. Zagnieść ręcznie lub mikserem stojącym z hakiem do zagniatania. Ciasto powinno być delikatnej konsystencji - jak na pierogi. Jeśli jest za rzadkie dodać mąki, jeśli za gęste dodać wody. Przykryć miską i zostawić do zastygnięcia.
WYKONANIE:
  1. Piekarnik nagrzać do temperatury ok. 180℃.
  2. Z ciasta toczyć kulki*. Można tak jak ja: nabierać przy pomocy miarki wielkości 1/2 łyżki, toczyć kulki i od razu układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia - z niedużymi odstępami.
  3. Piec ok. 10 - 15 min do zrumienienia. Po upieczeniu wsypywać do dużej miski - wystudzić
  4. Po wystudzeniu oblać lukrem, mieszać łopatką, żeby wszystkie oblały  się lukrem. Tak przygotowane pierniczki układać na tacach w odstępach jeden od drugiego - zostawić do obeschnięcia.
  5. Lukier: cukier wsypać do rondelka, zalać wodą i gotować pod przykryciem do rozpuszczenia cukru. Dodać sok z cytryny lub ocet - gotować bez przykrycia syrop "do nitki" lub temp. ok. 115℃. W trakcie gotowania pędzlem maczanym w wodzie obmywać boki rondelka, żeby nie krystalizował się cukier. Lukier zdjąć z ognia, skropić powierzchnię wodą i zostawić do ostudzenia do temp. ok 60℃. Jeszcze ciepły lukier ucierać wałkiem, aż zacznie się robić  biały. Gdyby za szybko gęstniał dodać trochę ciepłej wody, albo soku z cytryny - od razu wylać na pierniczki i wymieszać. 
*W oryginalnym przepisie wykłada się na stolnicę, toczy się wałeczek o średnicy ok. 3 cm i kroi się kwadraty, trójkąty i in.

SMACZNEGO!
Źródło: Kuchnia Polska wydanie z 1979 r. - praca zbiorowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...