SKŁADNIKI:
Chrzan:
2 małe pęczki chrzanu, albo 1 duży
sok z 1/2 cytryny
ok. 1/2 szklanki wody mineralnej, albo przegotowanej
szczypta soli, cukru
Ćwikła:
1 kg buraków ćwikłowych - najlepiej małe - mają więcej koloru
1 czubata łyżka utartego chrzanu
1/2 łyżeczki cukru
sok z cytryny - niedużo do smaku
sól, pieprz, cukier
WYKONANIE:
Chrzan
- Chrzan* oskrobać dokładnie, powycinać ciemne miejsca. Jeśli robimy od razu ćwikłę lepiej zetrzeć go od razu do ćwikły. Chrzan zetrzeć na tartce lub w sokowirówce**. Z sokowirówki należy połączyć pulpę z sokiem.
- Do startego chrzanu dodaję od razu sok wyciśnięty z cytryny, odrobinę soli, (cukier można pominąć) i wodę tyle żeby nie pływał, ale miał kremową konsystencję. Układam w słoiku, szczelnie wypełniając luki z powietrzem, uklepuję na wierzchu.
- Tak przygotowany chrzan stosuję jako bazę do ćwikły i sosu chrzanowego do mięsa. Bardzo dobry jest rozrobiony z majonezem - w dowolnych proporcjach.
Ćwikła:
- Buraki wyszorować dokładnie, bo gotuje się ze skórką. Ugotować w osolonej wodzie do miękkości - najszybciej w szybkowarze.
- Wystudzić, obrać ze skórki, zetrzeć na tartce - ja na ćwikłę ścieram na najdrobniejszej, ale można grubiej, niektórzy przekładają cieniutkie plasterki chrzanem.
- Do buraków dodać kopiastą łyżkę chrzanu, sól, pieprz, cukier, sok z cytryny. Wymieszać całość ew. dosmakować, ćwikła początkowo może być ostra, ale jak się przegryzie traci tą ostrość.
*Chrzan najlepiej obrabiać na dworze lub lekko uchylonym oknie. Lepiej w chłodniejszym pomieszczeniu niż ciepłym.
** W sokowirówce robić z rozplanowaniem pracy wyciśnięty z sokowirówki sok jest tak ostry - że nie da się wytrzymać. Ja łapię go od razu w słoik i zakrywam od razu, a resztę z sokowirówki wyjmuję przy otwartym oknie - od razu wkładam do słoika z sokiem.
SMACZNEGO ZDROWIA!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz