30 września 2013

ZakwasTemat zakwasu łatwo skwasić tzn. zagmatwać. Ja kwas z zakwasu zrobiłam nie raz, ale nikt mim nie tłumaczył jak to ma wyglądać i jak się go robi, jak przechowuje. Po kilku latach pieczenia chleba na zakwasie jestem ociupinkę mądrzejsza - ale nie będę się wymądrzać - ponieważ temat jest trudny jak chce się wytłumaczyć, albo jak chce się zrozumieć kogoś kto tłumaczy. A tu po prostu trzeba zmieszać mąkę z wodą i poczekać jak urośnie jak drożdże - tylko że dużo wolniej.

Zakwas na zdjęciu wyżej - tak wyglądał na drugi dzień rano, po upieczeniu chleba poprzedniego dnia wieczorem. Zrobiony był z zakwasu, co został na dnie słoika - naprawdę było go niedużo  - dodałam szklankę mąki żytniej razowej i szklankę wody, zamieszałam i już

ZAKWAS:

1 szklanka wody letniej
1 szklanka żytniej mąki, najlepiej razowej

Jeśli nie planujemy zużyć zakwasu w ciągu trzech dni, to zrobić np. po 1/2 szklanki wody i mąki. Ważne, żeby była taka sama ilość mąki, co wody.

Przygotować słoik 0,75 l - wlać wodę wsypać mąkę - zamieszać. Przykryć serwetką, albo talerzykiem - powinien oddychać. Postawić w głębszym naczyniu - zakwas w czasie fermentacji dużo rośnie i może się wylać ze słoika. Po ok. 24 godzinach jest gotowy do użycia. Jeśli jest ciepło w pomieszczeniu zakwas może być dobry do użycia wcześniej. 

Uwagi do zakwasu:

  • Zakwas można obserwować, wtedy widzimy co się z nim dzieje, czy przebiegła fermentacja, czy nie.
  • Zakwas po fazie fermentacji przechodzi stan pozornego spoczynku, czyli opadnie, nie będzie widać, że pracował i czy pracuje.
  • Zakwas można mieszać w każdej fazie fermentacji.
  • Świeżo zrobiony zakwas, czy świeżo "dokarmiony" zakwas należy zużyć w ciągu trzech dni.
  • Jeśli nie planujemy zużyć zakwasu w ciągu trzech dni - trzeba przechować w chłodnym miejscu, czy w lodówce.
  • Jeśli chcemy użyć do przygotowania chleba zakwas, który przechowujemy w lodówce - należy dzień wcześniej wyjąć z lodówki, doprowadzić go do temperatury pokojowej i  dokarmić""czyli dosypać mąki żytniej i wody w proporcjach 1:1, żeby zakwas pobudzić do fermentacji.
  • Jeśli planujemy piec chleb np raz na tydzień, to po trzech dniach od nastawienia zakwasu, czy dosypania  świeżej porcji mąki i wody - znowu dosypać miarkę wody i miarkę mąki, żeby podtrzymać proces fermentacji.
A tak wyglądał po 24 godzinach od "dokarmienia":
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...