5 sierpnia 2015

Chia Fresca - prozdrowotny napój

Chia Fresca - zdrowy napój popularny w Meksyku. Jest to szybki sposób na wzbogacenie  naszej diety w nasiona chia. Mogą być one spożywane na surowo, dodawane do różnych soków, jogurtów, zup, do wypieku pieczywa. Chłoną wodę, co daje efekt pęcznienia tworząc galaretowatą otoczkę wokół każdego nasionka - ale jest to przyjemne w piciu, nie ciągnie się tak jak w przypadku siemienia lnianego. 

Nasiona z Chia - rośliny nazywanej też szałwią hiszpańską w Polsce zaczynają zdobywać popularność, a znane i cenione były już przez Azteków w czasach prekolumbijskich. Roślina uprawiana do dziś głównie w Ameryce Południowej i Australii. W Europie do niedawna niepopularna, w 2009 r. zatwierdzona została przez Unię Europejską jako produkt spożywczy, pozwalając na stosowanie jako dodatek do chleba.

ZALETY* 
  • Są konkurencją dla lnu - nie musimy ich mielić, są raczej neutralne w smaku, nie jełczeją i lepiej wypadają pod względem wartości odżywczych. 
  • Zawierają kwasy omega 3 - rzadko spotykaną ilość, błonnik, białko,  przeciwutleniacze, flawonoidy, nie zawierają glutenu ani cukru. 1 łyżka nasion ma ok. 50 kcal 
  • Dzięki żelowym właściwościom nawadniają organizm od środka, zapobiegają przekształcaniu się węglowodanów w cukier, zwiększają uczucie sytości i oczyszczają jelita.
  • Obniżają ciśnienie krwi, stabilizują poziom glukozy, mają działanie przeciwzapalne, wpływają korzystnie na pracę mózgu i naczynia krwionośne.

ŻEL z nasion chia:
1 łyżka nasion chia**
6 łyżek (90 ml) wody

Wlać odmierzoną ilość wody do słoiczka, wsypać nasiona i energicznie co jakiś czas wstrząsnąć, żeby nie posklejały się nasiona. W zakręconym słoiczku mogą stać w lodówce do 2 tygodni.

Chia Fresca - NAPÓJ
1 łyżka nasion
2 szklanki wody
1/2 cytryny - sok
słodzik, miód - opcjonalnie***

Najlepiej najpierw przygotować żel,  uzupełnić wodą, sokiem z cytryny, ew. osłodzić do smaku.

* Zaleca się stosowanie nie więcej niż 15 g dziennie (to wg mojej miarki 1,5 łyżki). W przypadku chęci spożywania nasion regularnie - proszę zapoznać się ze szczegółami i uwagami z innych źródeł.
** Nasiona chłoną 9 razy tyle wody co same ważą. 1 łyżka (15 ml) nasion waży ok. 10 g, łyżka wody 15 g.
*** Ja raczej nie słodzę napojów - ten mi smakuje bez słodzenia.

NA ZDROWIE!


Źródło: Wikipedia, Oh She Glows, Dobre zioła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...