31 grudnia 2014

Tort czekoladowy z kajmakiem, śliwkami i daktylami
























Ciekawe połączenie i bogactwo smaków, które łączą się w niebanalną całość. Smak tego tortu docenią zwolennicy masy kajmakowej i czekolady.  Mało słodzone ciasto, lekko słodzona bita śmietana z dodatkiem soku z cytryny - przełamuje to słodycz kajmaku, a daktyle, śliwki i czekolada dodają temu tortu nadzwyczajnego charakteru. Pomysłem na ten tort było wykorzystanie przepisu na Tort czekoladowy, do upieczenia którego do jednego placka zapomniałam dodać cukru. Ten niesłodzony placek zjedliśmy "na roboczo" z resztkami masy kajmakowej, co zostały mi od czekoladek z kajmakiem, resztkami śmietany i dla przełamania tych smaków - daktyle i śliwki. Od razu wiedziałam, że muszę dopracować ten pomysł i taki z tego wyszedł smakołyk.   Tort robiłam wieczorową porą - zdjęcia przy sztucznym świetle nie do końca mi się podobają, ale "dokumentacja" jest. Tort w całości został przekazany, nie mam zdjęć w przekroju, ale robiłam w trakcie montażu.

SKŁADNIKI: tortownica 27 cm.
ciasto:
1 szklanki mąki krupczatki
1 szklanka mąki typ 650
2 łyżki mąki kukurydzianej czy ziemniaczanej
1 szklanki cukru
1 szklanka niesłodzonego kakao
3 łyżeczki sody oczyszczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli

300 ml maślanki - wstrząsnąć przed odmierzeniem
150 ml oleju
6 dużych jaj - temp. pokojowej
wanilia - esencja lub cukier
2 łyżki kawy rozpuszczalnej - zalanej 1 szklanką wrzącej wody

warstwa kajmakowa:
100 g wypestkowanych daktyli - dobrego gatunku
200 g wędzonych śliwek kalifornijskich
1 szklanka 30% rumu
2 puszki masy kajmakowej (po 510 g każda - może być mniej)
1 pomarańcza - otarta skórka
100 g czekolady startej na tartce

warstwa śmietanowa:
1/2 l śmietany kremówki 36%
250 g mascarpone - zimne z lodówki
szczypta soli
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka cukru pudru 

poncz:
300 ml płynu z odsączonych śliwek, uzupełnionych sokiem z pomarańczy, wodą lub wzmocnionych jeszcze alkoholem - 100 ml na każdy krążek ciasta.

masa czekoladowa: - na wierzch i boki:
80 + 150 ml śmietanki kremówki 30 - 36%
150 g gorzkiej czekolady
100 g masła

dekoracja: 
ok. 150 g gorzkiej czekolady

PRZYGOTOWANIE:
  • Piekarnik nagrzać do temp. 180 - 200º C. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia.
  • Na ciasto: Oddzielnie połączyć suche składniki, oddzielnie mokre - oprócz gorącej kawy. Wlewać mokre składniki strumieniem do suchych - wlewać w środek stopniowo zagarniając suche składniki - łącząc trzepaczką lub mikserem, na koniec wlać gorącą kawę, wymieszać. Wylać do przygotowanej tortownicy. Piec ok. 60 min - do "suchego patyczka". Wystudzić.
WYKONANIE:
  1. Odsączyć śliwki z rumu. Śliwki i daktyle pokroić w paseczki - dodać skórkę z pomarańczy, wyłożyć masę kajmakową z puszek i wymieszać wszystko razem.
  2. Przygotować poncz. Schłodzić śmietanę i naczynie do jej ubicia.
  3. Ciasto podzielić na 3 krążki. 
  4. Ubić śmietanę, dodać sól, cukier puder i sok z cytryny. Oddzielnie ubić mascarpone. Połączyć delikatnie razem.
  5. Montaż: pierwszy krążek nasączyć 100 ml ponczu - na to położyć połowę masy kajmakowej, posypać połową startej czekolady, na to połowę masy śmietanowej. Drugi krążek tak samo. Trzeci krążek nasączyć, przykryć wierzch folią, wstawić do lodówki i przygotować masę czekoladową.
  6. Wierzch i boki: 80 ml śmietany kremówki zagotować, wyłączyć od razu płomień - dodać 150 g posiekanej czekolady, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia czekolady i uzyskania jednolitej masy. Wystudzić do temperatury pokojowej. Ubić na sztywno 150 ml mocno schłodzonej śmietany. Utrzeć 100 g masła, dodawać stopniowo przestudzoną czekoladę i na bardzo wolnych obrotach miksera - ubitą na sztywno śmietanę.  Masą obłożyć wierzch i boki tortu, udekorować. 
  7. Dekoracja: Brzeg górnej części obsypałam tartą czekoladą - na zdjęciach wyszło nieładnie, ale na żywo wyglądało bardzo dobrze. Dekoracja - boki i wierzch z rozpuszczonej gorzkiej czekolady. Ja wylewam na zamrożone marmurowe płytki - chodzi o szybkie schłodzenie - ten sposób wykorzystałam również przy ozdobieniu Tortu tiramisu. Czekoladowe elementy najlepiej nakładać wykałaczką - na zdjęciach poniżej - starać się nie dotykać rękoma.
SMACZNEGO!









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...